banner24

'Medeni Dünyayla Yozlaşmadan Uzlaşmalıyız'

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, Yıldırım Beyazıt Üniversitesi'nde 'Küreselleşme Sürecinde Türkiye' konulu konferans verdi.

'Medeni Dünyayla Yozlaşmadan Uzlaşmalıyız'

Çelik, ''Türkiye'nin medeni dünyayla yozlaşmadan uzlaşmak zorunda olduğunu belirterek, ''Avrupalılarla iyi geçinmemiz Araplarla kavga etmemizi, Araplarla iyi geçinmemiz Türk dünyasıyla kötü olmamızı gerektirmez. Hepsiyle iyi olacağız. Kendi içimizde de iyi olacağız'' dedi. 
''Bireysel farklılık kavga sebebi değilse kitlesel farklılık niçin kavga sebebi olsun?'' diye  soran Hüseyin Çelik, ''Aynı ırka mensup olanlar bir ırk kimliğine sahiptir. Kürt olmak Türk'le, Çerkes olmak Laz'la kavga etmeyi gerektirmiyor'' şeklinde konuştu.
Hüseyin Çelik konuşmasını şöyle sürdürdü:
''Ben Milli Eğitim Bakanlığı'na başladığım zaman şunu anladım; statükocu zihniyet Milli Eğitim Bakanlığı'nı büyük bir torna tezgahı gibi algılıyor. Tornanın ayarını kendileri yapacaklar, Milli Eğitim Bakanı da tornacı başıdır.''
Çelik, konuşmasının ardından öğrencilerin sorularını da yanıtladı. ''Kürt meselesiyle ilgili her şey neden bir anda halledilmiyor?'' diye bir itiraz olduğunu dile getiren Çelik, ''200 kiloluk bir adamı bir ayda 80 kiloluya indireyim derseniz adamı öldürürsünüz. Türkiye'de Kürt meselesini halletmek için dil vesaire bütün bunlar da dahil olmak üzere Türkleri ikna etmek ve Kürtleri tatmin etmek gibi bir zorunluluğumuz var'' ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 21 Mayıs 2012, 18:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER