Meclis'te Yönetim Tartışması

TBMM Genel Kurulu’nun muhalefet milletvekilleri TBMM Başkanvekili Sadık Yakut’un ’Korsan yönetim’ yaptığını iddia etiler. Bunun üzerine Genel Kurul’da sert tartışmalar yaşandı.

Meclis'te Yönetim Tartışması
TBMM Genel Kurulu’nun açılışını saat 14.00’da TBMM Başkanvekili Ayşenur Bahçekapılı açtı. Saat 19.20’da akşam yemeği molasının ardından açılan birleşimi ise TBMM Başkanvekili Sadık Yakut yönetmeye başladı. Buna ise CHP, MHP ve HDP’li milletvekilleri tepki gösterdi. Bunun üzerine TBMM Başkanvekili Sadık Yakut, "Başkan vekillerinin ve katip üyelerin kendi istekleriyle, zaman zaman rahatsız olmaları sebebiyle, yorgun olmaları sebebiyle yer değiştirdikleri, nöbet değiştirdikleri olmuştur" dedi.
 
HDP Hakkari Mliletvekili Adil Zozani ise, başkanlık divanının önüne giderek Yakut’a sert tepki gösterdi. Zozani’yi Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik ve HDP’li milletvekilleri uzaklaştırdı. Muhalefet milletvekilleri, Başkanvekili değişikliğiyle ilgili TBMM başkanı Cemil Çiçek’in bilgi vermesini istediler. Bu tartışmalar nedeniyle Yakut, birleşime iki defa uzun süre ara verdi. Birleşimi tekrar açan TBMM Başkanvekili Sadık Yakut, TBMM Başkanı Cemil Çiçek’i aradığını ve kendisini görevlendirdiğini söyledi. ZOZANİ’YE ARKASINI DÖNDÜLER 
 
TBMM Başkanvekili Sadık Yakut’un yönetimi nedeniyle usul tartışması açıldı ve HDP adına Adil Zozani söz aldı. Zozani, başkanlık divanının ve başkanlığın korsan olduğunu belirtti. Zozani’nin konuşması sırasında ise Ak Partili milletvekilleri sırtlarını döndü. Usul tartışmasının ardından TBMM Başkanvekili Sadık Yakut, Başkanlık divanını tutumunu oylamaya sundu ve kabul edildi.
 
KİM KARDASHİAN’A BENZEMİYORSUNUZ
 
TBMM Genel Kurulu’nda HDP Hakkari Milletvekili Adil Zozani’nin ardından kürsüye HDP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan çıktı. Ak Partililer, Kaplan’ı da Zozani gibi sırtlarını dönerek protesto etti. Bunun üzerine Kaplan, "Arkanızı dönmüşsünüz. Kim Kardashian’a benziyorsunuz diyeceğim, ama banzemiyorsunuz" dedi. Bu sözler genel kurulda gülüşmelere neden oldu.
Güncelleme Tarihi: 21 Şubat 2015, 00:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER