banner51

Meclis, Suriye İçin 'Mesaiye' Kalacak

Suriye’nin Türk askeri jetini düşürmesinin ardından iki ülke arasında gerilimin iyice artması ve sınır ötesi operasyon olasılığının gündeme gelmesi üzerine, Meclis’te milletvekillerinden tezkere için imza toplanıyor. Meclis Başkanı Cemil Çiçek'in parlamentoyu olağanüstü toplantıya çağırması halinde, üç gün içinde Genel Kurul'un toplanması ve sınır ötesi operasyon tezkeresinin görüşülmesi bekleniyor.

Meclis, Suriye İçin 'Mesaiye' Kalacak

Meclis’in kapanmasına sayılı günler kala, Meclis Suriye konusunda teyakkuza geçti. Meclis’in kapanması ile bölgelerine dönecek olan milletvekillerine yakın merkezlere yakın olmaları uyarısı da yapıldı. Suriye’ye olası bir sınır ötesi operasyon kararı alınması halinde, TBMM’nin derhal toplantıya çağrılması gündeme gelecek. Meclis Başkanı Cemil Çiçek’in parlamentoyu olağanüstü toplantıya çağırması durumunda Genel Kurul’un 3 gün içinde toplanması gerekiyor.
Bunun sağlanabilmesi için AK Parti yönetimi milletvekillerinden imza alırken, diğer parti milletvekillerinden de imza toplanması çalışmaları devam ediyor.
Meclis tatile girmeden önce Lübnan’da Birleşmiş Milletler’in denetiminde görev yapan Türk askerinin görev süresinin uzatılması tezkeresi de Genel Kurul gündemine gelecek. Görüşmelerde, Suriye krizinin yeniden ele alınması bekleniyor.
Tezkereyle sınır ötesi harekat yapılabilmesi veya yurtdışına Türk askerlerinin gönderilmesi için gidilecek bölge ve ülkenin isminin tezkerede belirtilmesi gerekiyor.

Güncelleme Tarihi: 27 Haziran 2012, 18:25
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER