'Meclis Başkanı Ne Yapacağını İyi Bilir'

AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, Engin Alan’ın milletvekilliğinin düşüp düşmeyeceği konusundaki sorulara, “Meclis Başkanı ne yapacağını iyi bilir, iyi bir hukukçudur” cevabını verdi.

'Meclis Başkanı Ne Yapacağını İyi Bilir'

TBMM’de cuma namazı çıkışında gazetecilerin gündeme ilişkin sorularına cevap veren Mustafa Elitaş, gazetecilerin Engin Alan’ın milletvekilliğinin düşüp düşmeyeceği konusundaki ısrarlı soruları üzerine, “O tartışma hukukçuların yapacağı bir tartışma. Meclis Başkanı bu konuda kararını verecektir. Adalet Bakanlığı kesin karar geldiğinde Başbakanlık vasıtasıyla Meclis Başkanlığı’na gönderecektir. Yargı aşaması bildiğim kadarıyla tamamlanmış değil, bunun bir karar düzeltme girişimi olabilir. Ondan sonraki süreçte tartışılır” dedi.

 
Engin Alan ile ilgili BDP’li Kemal Aktaş örneğinin verilmesi üzerine Elitaş, “Orada bir yasal düzenleme çıktı, Kemal Aktaş hala şuanda tutuklu herhalde. O zaman 2 yıldan az, 1 yıldan fazla ceza olduğundan dolayı bir yasal düzenleme yapıldı. Onun için Kemal Aktaş’ınki Genel Kurul’da okutulmadı. Ama gecikmesinin ne kadar olduğunu bilmiyorum” ifadelerini kullandı.
 
Elitaş, “Meclis Başkanı kararın okutulmasını bekletebilir mi?” şeklindeki soruya ise, “Meclis Başkanı’nın taktirinde mi onu da bilmiyorum, taktirindeyse herhalde bekletebilir. Meclis’in oylaması falan değil, Anayasa 84’de böyle bir mahkumiyetten dolayı milletvekilliği düşenlerin TBMM’nin bilgilendirildiği an milletvekilliği düşüyor” yanıtını verdi.
 
“Bir görüşte Meclis Başkanı’nın bekletmesi halinde suç işleyeceği yönünde” iddiasına cevap veren Elitaş, “Daha gelmemiş bir mahkeme kararını şuanda tartışmanın bir manası yok. Meclis Başkanı’nın nasıl yön çizeceğini bizim demeçlerimizle tayin ettirmeye kalkmayın. Meclis Başkanı ne yapacağını iyi bilir, iyi bir hukukçudur” ifadelerini kullandı.
 
YENİ ANAYASA ÇALIŞMALARI
 
Elitaş, Anayasa Uzlaşma Komisyonu’ndan geçen maddelerin Genel Kurul’da görüşülmesi ile ilgili sorulara ise, “48 madde ile ilgili konuyu Başbakanımız gündeme getirdi. ‘Madem ki, uzlaşma komisyonu çalışma yaptı, bir emek verdi, bu emeğin karşılığını 48 madde olarak alalım’ denildi. CHP net bir cevap vermemişti. Önce MHP ‘evet destekliyoruz, hodri meydan, hadi buyurun’ demişti. Ertesi gün Sayın Bahçeli hakaret ederek bu işin olmayacağını belirtmişti. Biz diyoruz ki, Anayasa Uzlaşma Komisyonu’ndaki geçen maddeler neyse onu Anayasa Komisyonu’na gönderelim. Orada görüşmelere başlayalım. Muhalefete hala çağrılarımız devam ediyor” şeklinde cevap verdi.
 
"KILIÇDAROĞLU’NUN KARARLILIĞI YOK"
 
Seçim barajı ile ilgili muhalefetin alternatifleri beğenmediği şeklindeki soru üzerine Elitaş şunları söyledi:
 
“Kılıçdaroğlu önce yüzde 7 diyordu, sonra 5, sonra 3 diyor. Kılıçdaroğlu’nunkinin ucu açık. Kararlılığı yok. Biz önce muhalefetin kararının hangi noktada olduğunu önce bir görelim, bizim kararımızı da partinin yetkili kurullarında aldıktan sonra veririz.”
 
Kısa dönem askerliğin düşürülmesiyle ilgili geçen hafta içinden geçenleri açıklayan Elitaş, CHP’nin bu konuyu kanun teklifi haline getirdiğinin söylenmesi üzerine, “Partimizin aldığı karar bizim içimizden geçenden öndedir. İçimizden geçeni icra etmeye kalkarsak CHP gibi oluruz. Bizde örgütler öndedir, örgütün aldığı karar tek başımıza aldığımız karardan daha öndedir. CHP’de biliyorsunuz 151 tane genel başkan var” dedi.
Güncelleme Tarihi: 11 Ekim 2013, 15:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER