'Lobiler Engelledi'

CHP’li Susam, esnafların ticari yaşamda etkinliklerinin azaldığını söyledi, “Dönem bitmeden hipermarket yasası çıkmalı” dedi.

'Lobiler Engelledi'
CHP İzmir Milletvekili ve Sanayi Ticaret Komisyonu parti sözcüsü Mehmet Ali Susam, perakende piyasasında esnafın payının yüzde 42’ye gerilediğini ifade etti, seçimlerden önce yılında hipermarket yasasının çıkması gerektiğini söyledi.
 
Uluslar arası araştırma kuruluşu Nielsen’in çalışmasına göre Türkiye’deki perakende ticaretin yüzde 58’nin hipermarketler ve onların mahalle aralarındaki uzantıları tarafından gerçekleştirildiğini söyleyen Susam, “2000 yılına girerken perakende ticarette esnafın payı yüzde 85’ti. 2006’de yüzde 65’e, 2010’da yüzde 53’e geriledi. Bugün ülke genelinde yüzde 42’ye, AVM’lerin yoğunlaştığı büyükşehirlerde yüzde 35’lere kadar gerilemiş durumda. Esnaf artık SOS veriyor. Bir an önce haksız rekabeti sona erdirmek, ticaret dengelerini düzeltmek ve sanayicinin ürünün rahatlıkla satabileceği bir ortamını sağlamak gerekiyor. Bunun için de hükümetin ‘Hipermarket Kanunu’ olarak da bilinen Perakende Piyasasını Düzenleme Kanunu’nu seçimlerden önce gündeme almalı, almazsa esnaflar gereğini seçimlerde yapmalıdır” dedi.
 
Küçük işletmeler rekabetin emniyet sübabı
 
Araştırmadaki bazı rakamlara dikkat çeken Susam, “Toplam satış alanı 2.500 metrekareden daha büyük hipermarketler son bir yılda yüzde 7 büyümüş. Bu da metrekare bazında dev bir artışı işaret ediyor. Mahalle aralarına giren, küçük ebattaki indirim marketleri ise bir yılda yüzde 15 büyüyerek pazar payını yüzde 28’e çıkartmış. Türkiye’de perakende pazarı on binlerce esnafın ticaret yaptığı bir alan olmak yerine iki elin parmağı kadar şirketin her şeyi belirlediği bir noktaya gidiyor. Rekabet Kurumu hipermarketler arasında dört firma toplam cironun üç birini gerçekleştirdiğini söylüyor. Az sayıda firma piyasanın hakimi olduğunda fiyatlara, kar oranlarına, hangi sanayicinin ürünü satacaklarına müdahale edip rekabet ortamını bozmasına satıcı tekeli denir. Çok sayıda küçük işletmenin varlığını sürdürdüğü bir ekonomide böyle tekeller oluşmaz. Küçük işletmeler rekabetin emniyet sübabıdır ve en sağlıklı şekilde işlemesini sağlar” diye konuştu.
 
Lobiler engelledi
 
Önceki Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı’nın hipermarket yasa tasarısı hazırlayarak Meclis’e sevk ettiğini hatırlatan Susam, “Benim iki dönemdir sunduğum bir kanun teklifim var. O teklifte organize perakende şirketleriyle esnaf ve sanatkarlar hakkında birlikte düzenlemeler getiriliyor. Hükümetin tasarısında kimi eksik noktalar bulunuyor, benim teklifimden alıntılar yapılarak eksiklikler giderilebilir. Son 10 yıldır tüm gelmiş geçmiş bütün bakanlar bu konuyu ele aldı, taslaklar hazırlattı, Başbakanlığa sundu ama tamamı hipermarket lobilerinin engellemesine takıldı. Bu kez böyle olmayacağını umut ediyorum çünkü esnafın dayanacak gücü kalmadı” dedi.
Güncelleme Tarihi: 07 Ekim 2014, 10:08
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER