banner24

Liderler Poz Verdi

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün de katıldığı NATO Afganistan Toplantısı devam ediyor.

Liderler Poz Verdi

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, ABD'nin Chicago şehrinde düzenlenen NATO Zirvesi kapsamında gerçekleştirilen "Afganistan" konulu oturuma katıldı. Toplantıda NATO'nun Afganistan'daki misyonunun geleceği ile bu ülkeye 2014 sonrası verilecek destek masaya yatırılıyor.

NATO üyelerinin yanı sıra Afganistan'daki ISAF harekatına katkı sağlayan ülkeler ve bazı uluslararası kuruluşların da katıldığı oturumda Türkiye'yi Cumhurbaşkanı Gül temsil ediyor. Gül’ün başkanlığındaki heyette Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz da yer alıyor.

Oturuma, NATO üyesi ülkelerin yanı sıra NATO üyesi olmayan ancak ISAF harekatına katkı sağlayan ülkeler ile Afganistan, Pakistan, Japonya, Kazakistan, Kırgızistan, Rusya, Tacikistan, Türkmenistan, Özbekistan, BM Genel Sekreteri, AB Konseyi Başkanı, AB Komisyonu Başkanı ve Dünya Bankası Başkanı katılıyor.

Toplantının açılışında konuşan NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen, Afganistan'a yönelik taahhütlerinin uzun vadeli olduğunu ve bu çerçevede ISAF'ın görevinin sona ereceği 2014 sonrasında da Afganistan'da, Afgan güçlerine eğitim ve danışmanlık desteği vermek için NATO öncülüğünde bir mevcudiyetin olmasını planladıklarını kaydetti.

ABD Başkanı Barack Obama da yaptığı konuşmada Afganistan'ın, tüm ülkedeki güvenliğin 2013 yılında Afgan güçlerinin sorumluluğuna devredilmesi hedefinin başarılması yolunda ilerlediğini söyledi. Bu hedefe ulaşılabileceğinden emin olduğunu belirten Obama ayrıca bu tarihten sonra uluslararası toplumun Afganistan'ı terk etmeyeceği güvencesini de verdi.

NATO zirvesi için Chicago'da bulunan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün McCormick Kongre Merkezi'nde, zirveye katılan devlet ve hükümet başkanlarıyla dün çekilen aile fotoğrafında yer alması.

Güncelleme Tarihi: 22 Mayıs 2012, 09:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER