banner51

Lice'de Protesto

Diyarbakır’ın Lice İlçesi’nde dün Hürdava Partisi (Hüda-Par) ile BDP’liler arasında çıkan ve 16 kişinin yaralandığı ve 5 aracın yakılıp tahrip edildiği olaylar, bugün Hüda- Par ile Mustazaflar Cemiyeti tarafından Diyarbakır ve Batman’da protesto edildi.

Lice'de Protesto
 
Diyarbakırda Hüda-Par ve Mustazaflar Cemiyeti tarafından cuma namazından sonra Ulucami önünde yapılan protesto gösterisine yaklaşık bin kişi katıldı. Protestoda, ’Kürdistan’da tek parti faşizmine hayır’, ’Lice’de Hüda- Par’lılara yapılan saldırı PKK/BDP organizasyonu ile yapılmış faşistçe bir saldırıdır’ yazılı pankartlar açıldı. Göstericiler ’Siz ey Kürdistan hainleri, Korku imparatorluğu yaratarak halkı sindirme politikası yapıyorsunuz’, ’Siz ey Kürdistan hainleri, kurtarılmış bölgeler teranesiyle faşist diktatörlük peşindesiniz’, ’Hani tek bir esnafın, tek bir kardeşinizin bırakın canı, camı dahil kırılmayacaktı’ ’PKK/BDP kanlı bıçaklı olduğunuz MHP’ye gösterdiği hoşgörüyü niçin Müslümanlara göstermezsiniz?’ yazılı dövizler taşıdı. Sık sık tekbir getiren göstericiler, ’Zalimler için yaşasın cehennem’ sloganları attı.
 
"LİCE OLAYINI PKK-BDP ORGANİZE ETTİ"
 
Göstericilere hitap eden Mustazaflar Cemiyeti Diyarbakır Şube Başkan Yardımcısı Cemi Ünsal, Lice olayının PKK ve BDP’nin organize ettiği planlı bir saldırı olduğunu öne sürdü. Olayların daha da büyümemesi için ilçeden ayrılmak zorunda kalan Hüda- Par üyelerine ait 4 araca sopa ve kesici aletler bırakılıp fotoğraflar çekilerek basına servis edildiğini, ardından da ateşe verilip yakıldığını söyleyen Ünsal, "Lice olayı, PKK/BDP şer çetesinin planlı organize edilmiş faşistçe bir saldırı ve provokasyonudur. Ve bu provokasyonun asıl failleri BDP yetkilileridir" dedi.
 
KÜFÜRLÜ KONUŞMA
 
Hüda- Par’ın Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkan adayı Hüseyin Yılmaz, partilerinin seçimde ’Kürdistan coğrafyasının umudu’ olduğunu söyledi. Birilerinin, bölgenin çatışmalarla anılması için her türlü bozgunculuğu yaptığını öne süren Yılmaz, "Buna karşılık Hür Dava Partisi inadına huzur ve barış diyecek. Ve Kürdistan’ı hak etmiş olduğu hizmete ve yere getirecektir. Huzur da, kurtuluş da İslami yaşamdadır. Olay sadece BDP, Hüda- Par meselesi değildir. Olay fikirseldir, ideolojiktir. Marksist ideoloji ile İslami düşüncenin karşı karşıya gelmesidir. Ama bunu açıkça deklere etmiyorlar" dedi.
 
Hüseyin Yılmaz, karşılarındaki parti ve örgüttün İslami ahlakı kaldırıp bölgeye ahlaksızlığı getirmek istediğini öne sürerek, küfürlü kelimeler de kullandığı konuşmasını şöyle sürdürdü:
 
"Kürdistan’a ahlaksızlığı getirmek istiyorlar. İslami ahlaki kaldırmak istiyorlar. Buna bakmak için BDP yöneticilerinin ahlaki profilinize bakmanız yeterli. Kürdistan hiçbir zaman çok affedersiniz i…lerin cirit attığı bir memleket olmamıştır. BDP bayrakları adı altında insanlar toplanıp, ’hepimiz i…yiz velev ki i...yiz ne olacak’ diye meydanlarda bu halka, gençlerimize bir nevi meydan okuyorlar. Ahlaksızlığı yaymak için her türlü şeyi yapıyorlar."
 
’POLİSİN DE ZEMİN OLUŞTURMASIYLA’
 
Hüda- Par ve Mustazaflar Cemiyeti tarafından Batman’da cuma namazı sonrası Gülistan Caddesi’nde yapılan gösteriye de yaklaşık bin kişi katıldı. Mustazaflar Cemiyeti Batman Şube Başkanı Davut Şahin yaptığı konuşmada şunları söyledi:
 
"Diyarbakır Lice’de Hüda- Par heyeti esnafa seçim çalışması yapmak istedi. Hüda- Par heyetine yönelik önce sözlü ardından taşlı, sopalı, satırlı saldırılar düzenlenmiştir. Kandan, kinden, anarşiden ve gözyaşından beslenen Kürt ve Kürdistan düşmanları, yine kendilerine yakışanları yapmış, kendi evlerinde misafirlerine barbarca saldırmış, kanlarını dökmüş, polisin de zemin oluşturmasıyla araçlarını yakmışlar. Hüda-Par olarak, kardeşlerimize yapılan bu saldırıyı ve zulmü rabbimize havale ediyoruz."
 
Güncelleme Tarihi: 31 Ocak 2014, 15:59
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER