Kurultay ve Kocaoğlu

Hamdi Türkmen yazdı: İl kongresi sürecinde ''Deniz Yücel ile olmaz'' dediği için araları ''limoni''leşen Alaattin Yüksel ile Kocaoğlu’nun kurultay sürecinde İzmir’den listelere girecek isimler konusunda yapılacak pazarlıklarda birlikte çalışacaklarına inanıyorum. Bildiğim net bir bilgi yok ama; Kocaoğlu, Yüksel’in MYK’ya ya da PM’ye girmesini ciddi olarak çok istiyor.

 Kurultay ve Kocaoğlu

HAMDİ TÜRKMEN YAZDI...

3-4 Şubat’ta CHP Kurultay’ı yapılacak.

Ülkenin böylesine yoğun gündemi bir yana, iktidar ile muhalefet arasında iyice gerilen siyasi atmosferde Kurultay yapmak kolay bir iş değildir.

Neyse biz dönelim İzmir’e…

İzmir’in daha öncesinde olduğu gibi bu Kurultay’da da firesiz oy vereceği genel başkan adayı Kemal Kılıçdaroğlu’dur.

Peki, Kemal Bey, Parti Meclisi ve MYK’da aynı desteği İzmir’e verecek mi?

Ya da verir mi?

Tartışılır. Ama bir önceki Kurultay gibi olmayacağını kesinlikle söyleyebilirim.

Geçen dönem Kılıçdaroğlu’nu saymazsak (İzmir Milletvekili olduğu için) Parti Meclisi’nde de, MYK’da İzmir’in önemli bir ağırlığı olmuştu.

Nitekim, Kamil Oktay Sındır, Erdal Aksünger, Selin S. Böke, Zeynep Altıok, CHP’yi yöneten en üst yetkili kurul olan MYK’daydı. 

Parti Meclis’inde de İzmir’i bu süreçte Mustafa Moroğlu, Hakkı Akalın, Sevda E. Kılıç, Prof. Dr. Özkan Yıldız temsil ettiler.

Bunlar arasında, Böke bir süre önce MYK’dan ayrıldı. Şimdi İlhan Cihaner’le birlikte.

***

Kurultay’da İzmir’in çizgisini ve yönünü; Aziz Kocaoğlu faktörü yönlendirecektir.

Ne yazık ki bir önceki kurultayda MYK ve PM’ye; üst yönetime seçilenler, İzmir’in yerel siyasetinde “etkin isimler” olamadılar.

Çoğu, örgütün dinamiklerini arkalarına almak yerine, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun arkasından dolanıp “üç puan” almakla uğraştılar.

Kocaoğlu, kolay unutan bir yapıya sahip değildir. Bu kurultayda bu kişilerle göreceksiniz mutlaka hesaplaşacaktır.

2019’da üç seçim var; bunlardan ilki yerel seçimler. CHP İzmir’de büyükşehir ve 30 ilçe başkan adayını belirleyecek.

Bugünkü İzmir tablosunda, bu başkanların aday gösterilmesinde “etkin” isim Kocaoğlu olarak görünüyor.

Daha 1.5 yıl var; değişir mi, değişmez mi, orasını bilemem.

Aziz Kocaoğlu, İzmir İl Kongresi’nde çıkardığı aday, Deniz Yücel’in kazanmasıyla siyaseten güçlendi.

Bu erki kurultayda pekiştirmek isteyecektir.

İl kongresi sürecinde “Yücel ile olmaz” dediği için araları “limoni”leşen Alaattin Yüksel ile Kocaoğlu’nun kurultay sürecinde İzmir’den listelere girecek isimler konusunda yapılacak pazarlıklarda birlikte çalışacaklarına inanıyorum.

Bildiğim net bir bilgi yok ama; Kocaoğlu Yüksel’in MYK’ya, ya da PM’ye girmesini ciddi olarak çok istiyor.

Nedeni de şu; Yüksel, CHP’de hep “tuttuğunu koparan” bir siyasetçi olmuştur. Doğruluğuna inanmadığı her yaptırımla mücadele eden bir kişiliğe sahiptir.

2019 seçimleri aday belirlenmesinde “aykırı isimlerin” engellenmesi için gerekirse “kavga” verecek, genel başkana “kafa tutacak” tek kişi Alaattin Yüksel’dir.

Bunu 2014’te canlı olarak yaşadık ve gördük.

Kocaoğlu ile uyumunu da göz önüne alırsanız; Yüksel bu kurultayda İzmir’den MYK ve PM’nin en güçlü adaylarından biri olacaktır.

***

CHP Kurultayı’nın, daha çok genel başkanlık mücadelesi olarak değil, Parti Meclisi ve MYK listelerine girme yarışı olarak geçeceği bugünden belli.

Seçimler çarşaf liste ile yapılacağı için sürprize açık olacaktır. Çünkü çok sayıda liste ve “anahtar liste” çıkacaktır. 

Kurultay öncesi yansıyan haberlere göre, CHP’de delegasyonunun neredeyse yarısı aday durumundadır.

Bu nedenle Parti Meclisi ve MYK seçimlerinde, Kılıçdaroğlu’nun listesi kadar Muharrem İnce ve İlhan Cihaner’in çıkaracağı listeler de etkili olacaktır.

***

Peki sizce  Kemal Bey bu kez de İzmir’den yedi ismi listesine alır mı? 

Mümkün değil.

Hem sayıyı azaltacak hem de isim değişikliğine gidecektir.

CHP eski İl Başkanı Asuman Ali Güven, İzmir’den Parti Meclisi’ne girecek en güçlü adaylardan birisidir. Mustafa Moroğlu, tekrar olabilir.

Bu kez İzmir Milletvekili Tacettin Bayır, MYK’ya girmeyi çok istiyor. Ama il seçimlerinde kazanan yönetiminin ve Aziz Kocaoğlu’nun karşısında olması şansını azaltıyor.

Çünkü İzmir delegasyonundan “çizik” yiyecektir.

Erdal Aksünger’in de durumu aynı. Kemal Bey’in Aksünger’in yerine bu kez Teğmen Çelebi’den yana tercih kullanabileceği konuşuluyor.

Mustafa Balbay bir sürpriz yapabilir ve MYK’ya Kemal Bey’in listesinden girebilir.

Nazik Işık, Hatice Tatlı, Atilla Sertel, Ali Yiğit, Murat Bakan, Selin S. Böke, Zeynep Altıok da listeleri zorlayacaktır.
 

Güncelleme Tarihi: 01 Şubat 2018, 09:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER