banner10

Kurultay Süreçleri 2019'un Şifrelerini Çözecek

Türkiye, 2019 yılında gerçekleşecek olan seçimleri beklerken, partilerin iç dinamiklerinde de kurultay heyecanları yaşanıyor. AK Parti ve MHP'de en ufak bir sürpriz dahi beklenmese bile CHP ve HDP'deki gelişmeler çok önemli.

Kurultay Süreçleri 2019'un Şifrelerini Çözecek

BURAK CİLASUN / BEN HABER

Türkiye'de en zor işlerden biri, siyasi bir partinin kurultayında genel başkanın karşısına çıkmaktır. Bunun nadir örneklerinden birini birtakım farklılıklarla birlikte 1972 yılında Bülent Ecevit, İsmet İnönü'ye karşı gerçekleştirmiş olsa da işlerin çoğu zaman o şekilde yürümediği ortada. 2019 seçimleri öncesindeyse partilerin gerçekleştirecekleri kurultaylar her zamankinden çok daha önemli ve sandığa yansıyacak sonuçlara sahne olacağa benziyor. AK Parti ve Milliyetçi Hareket Partisi'nde her ne kadar bir sürpriz beklenmiyor olsa da, özellikle son dönemde ulusalcı kanadın adeta ayaklandığı ve birden çok genel başkan aday adayı çıkardığı Cumhuriyet Halk Partisi ile TBMM'de temsil edilmesine rağmen başsız kalan Halkların Demokratik Partisi'nde delegenin oyları 2019'daki oy dağılımına ciddi oranda etki edeceğe benziyor.

CHP'de çok adaylı kurultay

Hafta sonu olağan kurultay ile birlikte sandığa gidecek olan Cumhuriyet Halk Partisi'nde aday adayı sayısı bir hayli yüksek. Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'nun doğal aday olduğu kurultay öncesinde Muharrem İnce, Ömer Faruk Eminağaoğlu ve Ümit Kocasakal da şimdilik aday adayı. Çünkü her üç ismin de aday olabilmeleri için öncelikle delege sayısının onda biri kadar imza toplamak zorunda. Hatırlanacağı gibi son kurultayda CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay da genel başkanlığa aday adayı olmuş, ancak yeterli imzayı toplayamamıştı. Bu kurultayda da aday adaylarından yalnızca Muharrem İnce'nin yeterli imzayı toplayabileceği düşünülüyor. 

Kurultay, 2019'u nasıl etkiler? 

CHP'de aday adayları, büyük illerin kongreleri ve Genel Başkan Kılıçdaroğlu'na bakıldığında hafta sonu ortaya çıkacak sonucu kestirmek çok da güç durmuyor. Kılıçdaroğlu'nun 2019'un seçim stratejisinden ipuçları vereceği kurultayda partinin nasıl bir yol izleyeceğini öğreneceğiz. Zira bugünlerde en çok merak edilen sorulardan biri de CHP'nin HDP'nin aldığı oylara ne denli talip olup olmayacağı. Bunu göreceğimiz yerlerin başındaysa Parti Meclisi ve MYK geliyor. Oluşacak listeler CHP Genel Başkanı'nın nasıl bir ekiple, hangi argümanlarla çalışacağının bir göstergesi olacak. CHP bu kongreyle birlikte ya batıda İYİ Parti'ye evrilen oylarını koruma eğilimi gösterecek, ya da HDP oylarını da istediğini hissettirecek. Her ikisini de bir arada götürmek mi? Çok çok zor...

HDP toparlanabilir mi?

CHP'den yalnızca 1 hafta sonra parti içi sandık heyecanının yaşanacağı bir diğer partiyse HDP olacak. 'Türkiyelileşme' hedefiyle ortaya çıkarak etnik siyaset dışında da politikalar geliştirme hedefiyle yola çıkmasına rağmen, başta Kobani eylemleri ve hendek çatışmaları dönemlerindeki tutumlarını sık sık Türkiye karşıtlığı noktasındaki söylemlerle birleştirerek sol seçmende hayal kırıklığı yaratan HDP'de sıkıntı büyük. Selahattin Demirtaş'ın cezaevine girmesiyle birlikte dağınık bir görüntü veren partide yeni dönem için Ayhan Bilgen ve Osman Baydemir isimleri öne çıktı. Ancak Ayhan Bilgen'in kitleyi yönlendirmede eksik kalabileceği ve Osman Baydemir'in de son açıklamasıyla tepkilerin odağında olması nedeniyle partinin 1 numaralı koltuğunun yeni sahibi olacak kişiye ilişkin belirsizlikler sürüyor. HDP'nin bu süreçte en büyük endişesiyse baraja takılma ihtimali. İşte tam da bunu ortadan kaldıracak bir aday aranıyor.

MHP'de kriz sona erdi

Miliyetçi Hareket Partisi'nde 1 Kasım Seçimleri sonrasında yaşanan genel başkanlık krizi şu an için son bulmuş durumda. Toplu istifalar, kapısına kilit vurulan teşkilatlar ve zaman zaman fiziksel şiddete varan kavgalardan sonra ayrılan yollarla birlikte MHP tabanı ve kurmaylarının aklında beliren baraja takılma korkusu sona erdi. AK Parti ile gerçekleştirilecek ittifak ile birlikte yerel seçimlerde pek bir kazanım elde etme şansı olmasa da en azından Meclis'e girmeyi neredeyse garantileyen MHP, mart ayında kurultaya gidiyor. Sinan Oğan'ın da genel başkanlık hedefiyle hareket etmesine rağmen salona tek aday olarak girmesi yüzde yüze yakın olan Devlet Bahçeli'nin başta ittifak olmak üzere çeşitli konularda vereceği mesajlar tabanda çok dikkatli takip edilecek. 

Ve AK Parti...

Eylül ayında kurultaya gidecek olan AK Parti'de gündem diğer üç partiye göre çok daha farklı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın tek aday olarak gireceği kongrede esas rekabetin yaşanacağı noktaysa MYK ve MKYK. İzmirli olmamasına rağmen kenti artık çok iyi bilen Başbakan Binali Yıldırım ve İzmir Milletvekili Hamza Dağ'ın yanında listelere bir İzmirli daha eklenecek mi? Hep birlikte göreceğiz.
 

Güncelleme Tarihi: 02 Şubat 2018, 10:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER