Kurtulmuş'tan HSYK Açıklaması!

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, yargının, yürütmenin, yasamanın birbirinden ayrı olması, bağımsız olması ve hepsinin üstünde de milli iradenin olması gerektiğini belirtti.

 
12 Ekim’de gerçekleşecek Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) seçimi hakkında açıklamalarda bulunan Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, "Biz yargının, yürütmenin, yasamanın birbirinden ayrı olması, bağımsız olması ama hepsinin üstünde de milli iradenin olması gerektiğine inanıyoruz” dedi.
 
“Milli iradeyi yok sayarak Türkiye'nin bu 3 temel kurumdan hiç biri yapılandırılamaz, hiç biri bu şekilde yoluna devam edemez” ifadelerini kullanan Kurtulmuş, seçimden sonra durumun tekrar gözden geçirileceğini belirtti.
 
TİKA, Yunus Emre Enstitüsü ve Diyanet İşleri Başkanlığının Kosava'daki çalışmalarına ilişkin iddialar hakkında açıklama yapan Kurtulmuş, "Bu haberlerin bütünü yalandır, iftiradır” dedi. 
 
Kurtulmuş, "Türkiye'nin kültür diplomasisini IŞİD'e destek olarak göstermek, en azından Türkiye'de bunu yapanlar için haksızlıktır, şerefsizliktir, gerçekleri saptırmaktır. Kosova yönetimi için de bunu yapmak IŞİD'in ekmeğine yağ sürmektir." şeklinde konuştu.
 
Kosova’daki gelişmeleri takip ettiklerini belirten Kurtulmuş, “Kosova, Türkiye’nin her türlü sorumluluğunu yerine getirdiği bir ülkedir. Oradaki insanlar bizim kardeşlerimizdir” ifadelerini kullandı.
 
Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, çözüm süreci hakkında da açıklamalarda bulundu. Zor bir sürece iyi niyetle ve samimiyetle başlandığının altını çizen Kurtulmuş, “Hiçbir şart bizi çözüm iradesinden vazgeçeremez” dedi.
Güncelleme Tarihi: 26 Eylül 2014, 14:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER