banner51

Kurtulmuş'tan Açıklamalar!

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, bilgiyi hayatın merkezine koymuş bir medeniyete sahip olunduğunu belirterek, "İrfan olmayan bilgi kuru bir ağaç gibidir. İrfan kendini bilmek demektir. İnsanoğlu bu anlamda irfan sayesinde bilgisini anlamlı hale getirir. Bilgi hayatı kolaylaştırır, irfansa hayatı anlamlaştırır. İrfan da yetmez. Büyük medeniyet kurabilmek için üçüncü yanına koyduğumuz şey hikmettir. Hikmetse varlığın dengelenmesi demektir'' dedi.

Kurtulmuş'tan Açıklamalar!
 
Çorum’dan karayoluyla Kayseri’nin Yeşilhisar ilçesi üzerinden Develi ilçesine gelen Başbakan Yardımcısı Numan Kurtuluş’u, Sultansazlığı Sindelhöyük Atlıspor Kulübü Derneğinin üyeleri at sırtında karşıladı. Atlı biniciler bir süre Kurtulmuş’un makam otomobilinin de bulunduğu konvoya eşlik etti.
 
Develi ilçesinde ERÜ Seyrani Eğitim Kampüsü 4’üncü Eğitim Bloğu’nun temel atma törenine Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Vali Orhan Düzgün, Ak Parti Kayseri Milletvekili Pelin Gündeş Bakır, Melikgazi Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, Talas Belediye Başkanı Mustafa Palancıoğlu, Develi Belediye Başkanı Mehmet Cabbar, Erciyes Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fahrettin Keleştemur, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı. Develili hayırseverler Mustafa Karaca, Şükrü Karaca, Nevzat Çulhaoğlu, Hamdi Özdamarlar, Sait Erdal Metiner ve Şükrü Kulak’ın katkıları ile yaptırılan tesisin temel atma töreninde bir konuşma yapan Numan Kurtulmuş, “Allah razı olsun bütün bu hayırların içerisinde Kayserili akıllı insanlar vardır. Öte tarafa yatırım yapmayı da iyi biliyorlar. Burada sadece hayırseverlerin payı var. Hayırseverleri tebrik ediyorum. Burada bugün 6 değerli kardeşimiz Mahmut Karaca adına yaptırdıkları parayı kaybetmiyorlar EFT yapıyorlar. Bunun karşılığını alacaklardır. Özellikle yeni Türkiye’nin bu tür manzaralara ihtiyacı var. Her şeyin devlet tarafından beklenmesi çok doğru değil. Devlet artık vatandaşı ile bir arada olan bir devlet. Çok şükür devlet de halkına yan gözle bakmıyor. Kimsenin baş örtüsüne, diline karışmıyor. Tam tersine vatandaşındaki değişiklikleri zenginlik olarak kabul ediyor. Atılması gereken adımları onun için daha fazla atıyor. O açıdan bu projenin hayırlı olmasını diliyorum” dedi.
 
Kurtulmuş, sözlerini şöyle sürdürdü:
 
“Çok şükür Türkiye, üniversitelerin her tarafa yayıldığı önemli bir eğitim hamlesini başarmış bulunuyor. Üniversitelerimiz kalite bakımından da artıyor. İnşallah dünyanın en iyi doktorlarını, meslek erbaplarını Türkiye’nin üniversiteleri yetiştirecektir. Buna inancımız tamdır. Araziyi tanımayan ya da hayvanları tanımayan nasıl ziraatçı olamıyorsa, halkın çarşısından geçmeyen bir sosyoloji hocası da olmayacak. Üniversiteler sadece bir fiziki mekan olmadığı gibi sadece bilgi evleri de değildir. Eğer böyle olursa bu da eksik olur. 2014 yılında insanlık tarihi bilgi bakımından en üstün seviyelerinden birisini yaşıyor. Dünyanın her yeriyle görüntülü ve sesli olarak büyük gelişmeye sahibiz. Teknoloji de en iyi seviyelere gelmiş durumdayız. Bu insanlığın geldiği çok iyi seviyedir. Bu bir bilgi seviyesi. Belki de insanlığın en fazla şeyleri ürettiği dönemdeyiz. Bu kadar çok bilgiye teknolojilere rağmen neden insanlık tarihinin mutsuz çatışmalı dönemlerinden geçiyor. Bilgi mi eksik? Hayır. Üniversiteler mi eksik? Hayır. Bilgi olarak her şey var. Bilgi önemli. Bilgi hayatımız kolaylaştıran bir unsur. Tek başına bilgi yeterli değil. Onun için medeniyetin yanına irfan gelir. İrfan olmayan bilgi kuru bir ağaç gibidir. İrfan kendini bilmek demektir. İnsanoğlu bu anlamda irfan sayesinde bilgisini anlamlı hale getirir. Bilgi hayatı kolaylaştırır, irfansa hayatı anlamlaştırır. İrfan da yetmez. Büyük medeniyet kurabilmek için üçüncü yanına koyduğumuz şey hikmettir. Hikmetse varlığın dengelenmesi demektir. Yeryüzünde bilgi irfan ve hikmeti aynı eksende birleştirseniz barış olur. Orada insanların kainata zarar vermediği bir evreni kurar medeniyeti kurarsınız. Bizim üniversitemizin adı hayat üniversitesidir. Biz hayat boyu süren eğitimimizde her gün ilim adına bir şey öğreniriz. Bizim üniversitemizde insan bilgi, hikmet ve irfan üzerinden mutluluğu üretiyor.”
 
HAYIRSEVERLERE PLAKET
 
Numan Kurtulmuş ile eşi Sevgi Kurtulmuş’a temel atma töreninde Zile mahallesinde yapılan ‘Zile bebeği’ hediye edildi. Kampüsteki törenden ayrılırken, hiç kimsenin fildişi kulelerde oturmadığını söyleyen Kurtulmuş ile Erciyes Üniversitesi Rektörü Fahrettin Keleştemur, hayırseverlere madalya ve plaket verdi. Kurtulmuş daha sonra Develi ilçesinde bir restoranda ’Develi cıvıklısı’ yedikten sonra, Erciyes dağ yolundan , karayoluyla Kayseri kent merkezine geçti.
Güncelleme Tarihi: 15 Kasım 2014, 16:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER