Kürtajla İlgili Düzenleme Kesinlikle Yapılacak

Akdağ, kürtajla ilgili yasal düzenlemenin mutlaka çıkarılacağını belirterek, "Meclis 1 Temmuz'da kapanırsa yasal düzenleme Ekim'e kalacak" dedi.

Kürtajla İlgili Düzenleme Kesinlikle Yapılacak

Meclis'te bir grup gazetecinin sorusunu yanıtlayan Sağlık Bakanı Recep Akdağ, kürtajla ilgili düzenlemenin Meclis tatile girmeden çıkıp çıkmayacağı sorusuna, ''Eğer Meclis 1 Temmuz'da kapanacaksa yasal düzenleme Ekim'e kalmış olacak" karşılığını verdi.
Meselenin kadının sağlığını ve bebeğin yaşam hakkını beraber korumak olduğuna işaret eden Akdağ, şöyle konuştu:
''Kürtaj ya da istemli düşük söz konusu olduğunda genelde 'ulaşılabilir ve güvenilir istemli düşük' kavramı öteden beri çok kullanılır. Bir hamile kadının güvenilir istemli düşük imkanına ulaşması lazım. Ama bunun anlamı, istemli düşük veya kürtajın çocuk yapmayı önleyici çok normal bir yol olduğu değildir tabii ki. Dünya Sağlık Örgütü'nün en son Litvanya'daki toplantısında, Dünya Sağlık Örgütü'nün Orta Avrupa Bölge Direktörü belki Türkiye'deki tartışmaların da ışığında şöyle bir üçlü kavramı dile getirdi; 'ulaşılabilir, güvenilir ve nadir kürtaj...' Meselenin önemli tarafı bu."

Akdağ, ''Bakanlar Kurulu onay verirse yasal düzenleme yapılmayabilir mi?'' sorusuna, ''Yasal düzenlemeyi kesinlikle yapacağız. Çünkü mevcut kanunun adı bile yanlış. Bugünün kavramlarının çok gerisinde kalmış, 'Nüfus Planlaması Kanunu' diye çağdışı kalmış bir kavram. Nüfus planlaması diye bir kavram kalmadı dünyada. Üreme sağlığı kavramı var. Kanunun adı içeriğine de yansıyor. Daha çağdaş bir hale getireceğiz'' karşılığını verdi.

Güncelleme Tarihi: 27 Haziran 2012, 09:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER