Kürtaj Herkesin Faydasına Olacak

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, kürtaj ve sezaryen konusunda hazırlanan teklifin Bakanlar Kurulu’na sunulacağını söyledi. Kürtajın insani, tıbbi ve hukuki bir konu olduğunu belirten Şahin, “Vicdanen herkesin ‘oldu’ dediği bir taslak olacak” dedi.

Kürtaj Herkesin Faydasına Olacak

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, kürtaj ve sezaryen tartışmalarıyla ilgili gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Sezaryenin zorunlu haller dışında yapılmaması gerektiğini belirten Bakan Şahin, “İhtiyaç olduğu zaman sezaryenin yapılması gerektiği, keyfiyet halinde yapılmaması konusunda kanaatimizi daha önce kamuoyuyla paylaştık” dedi.

Kürtaj taslağı konusundaki çalışmalar hakkında da bilgi veren Fatma Şahin, şunları söyledi:

“Kürtaj, insani, tıbbi ve hukuki bir meseledir. Bir bilim kurulu oluşturacağımızı ve destek vereceğimizi, daha sonra da Sayın Başbakan’la paylaşacağımızı söylemiştik. Çalışma bilim kurulunda tamamlandı, daha sonra üç bakan bir araya geldik.

Neden bir kadın kürtaj olmak ister? Her bir durum için ne yapılması gerektiği konusunda çalıştık. Özellikle anne ve bebeğin sağlığını önemsiyoruz. Vicdanen herkesin ‘oldu’ dediği bir taslağı Kurul’a sunacağız. Kamuoyunun memnun olacağını düşünüyorum.”

Konunun sadece kadınlarla alakalı olmadığını vurgulayan Şahin, “Erkeklerin de sorumluluk alması gerekiyor. Erkeklere de gerekli sorumluluğu vermeliyiz” dedi.

Fatma Şahin, teklifin yasalaşma tarihinin şu an içinde belli olmadığını sözlerine ekledi.

Güncelleme Tarihi: 21 Haziran 2012, 12:00
YORUM EKLE

banner47