Külünk, Belçikalı Vekillerle Görüştü

Belçika Federal ve Brüksel Bölge milletvekillerinden oluşan 23 kişilik heyet, Belçika Avrupa Türk Demokratlar Birliği UETD Belçika Başkanı Basir Hamarat başkanlığında, AK Parti Milletvekili Metin Külünk ile görüştü.

Külünk, Belçikalı Vekillerle Görüştü
 
AK Parti İstanbul Milletvekili Metin Külünk, Belçikalı siyasetçileri ve milletvekillerini yemekte ağırladı. İstanbul Milletvekili Külünk, Belçikalı heyetin Türkiye ziyaretini önemsediğini belirterek bu tür ziyaretlerin sürekli değişik ekiplerle olması gerektiğini dile getirdi. Yemekte yaptığı konuşmada Külünk, “Ukrayna krizi bir kere daha göstermiştir ki, Avrupa’nın vanası Putin’in elinde. Dün Hitler Rusya’nın içlerine kadar girmişti, bugün Rusya Avrupa’nın kılcal damarlarına kadar girmiştir" dedi. AK Parti İstanbul Milletvekili Metin Külünk, Belçika heyetiyle görüşmesi sonrası açıklamalarda bulundu. Görüşmeyi değerlendiren Külünk şöyle konuştu:
 
“Bir kere son derece sevindirici bir çalışma, UETD Belçika’yı tebrik ediyorum. Bu tip diyaloğlara daha fazla ihtiyacımız var. Belçika’da Türk vatandaşlarımızın siyaset yapmasını da son derece önemsiyoruz. Çünkü biz Avrupa’nın artık ayrılmaz bir parçasıyız ve eşit yurttaşıyız. Bu bilinçle bütün meselelerimizin çözümü aslında siyaset üzerindendir. Oradaki kardeşlerimizin siyaset yapmaları, bu kanalı açmalarını, hem Belçika toplumu, hem Belçika siyaseti için son derece önemli buluyorum ve kendilerini tebrik ediyorum. Tabiki iki ülke arasındaki ilişkilerde de, Türk kökenli arkadaşlarımızın parlementoda bulunmaları, yerel parlementolarda bulunmaları, Belçikalı dostlarımızla Türkiye arasındaki ilişkilerin daha da güçlenmesine vesile olacak gayretlerdir bunlar. Bunları daha sürekli hale getirmeliyiz, gelmeliler biz gitmeliyiz, Türkiye’yi görmeliler, Biz Belçika’ya gittiğimizde nasıl güzel işler yaptığını görüyoruz mutlu oluyoruz. Vatandaşlarımıza nasıl davranıldığını görmek bizi son derece mutlu ediyor, bu tür çalışmaların devamını diliyorum bu son olmamalı. Bu zemine daha çok ihtiyacımız var UETD bu yaptığı organizeyle bir boşluğu doldurdu, UETD’yi bu konuda tebrik ediyorum."
 
Milletvekillerinin Türkiye ziyaretini organize eden Belçika Federal ve Brüksel Bölge milletvekillerinden oluşan 23 kişilik heyetin başkanlığını yapan, UETD Belçika Başkanı Basir Hamarat, “Görüşmelerimiz çok güzel geçti, Belçikalı Parlementerlerle geldik, değişik , değişik siyasetcilerle görüştük. Çok olumlu ve verimli görüşmeler yaptık, bunlardan en önemli konulardan biri Islamı fobiydi, onun için Diyanet başkanı Mehmet Görmez’le bu konuda görüştük ve bizi aydınlattı. Görmez’e Milletvekilleri sorular sordu ve hepsini teker teker cevapladı ve memmun olarak ayrıldılar" dedi.
 
Belçika federal ve Brüksel bölge milletvekillerinden oluşan 23 kişilik heyet görüşmeler sonrası Belçika’ya hareket etti.
Güncelleme Tarihi: 03 Mart 2015, 23:39
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER