Kulisleri Sarsan Bomba İddia: İzmir'de Farklı Bir İttifak Olacak

AK Parti ve MHP'nin ulusaldaki ittifakının yerele ne kadar yansıyacağı merak konusu. Cumhur ittifakındaki mutabakat eğer yerel seçimlere de nüfuz edebilirse, İzmir'de kıran kırana bir yarış yaşanacağa benziyor.

Kulisleri Sarsan Bomba İddia: İzmir'de Farklı Bir İttifak Olacak

BURAK CİLASUN / BEN HABER

2019'daki seçim maratonu öncesinde AK Parti ve Milliyetçi Hareket Partisi'nin önderliğinde resmen hayata geçen 'Cumhur İttifakı' Türk siyasetinde adeta bir kilometre taşı olacağa benziyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 2019'da da adaylığı üzerine anlaşan partiler, TBMM çatısına girmek için de birlikte mücadele edecek. Bir yerde MHP Erdoğan'a Cumhurbaşkanlığı için destek olurken, AK Parti de MHP'nin TBMM'deki yerini garanti altına almış oluyor. Tabii bunlar işin ulusal boyutu. Madalyonun diğer yüzünde ise yerel seçimler var. İzmir yerelinde konuşmak gerekirse Cumhur ittifakı eğer yerelde ve dolayısıyla İzmir'de uygulanırsa dengeler ciddi değişime uğrayabilir. Tabii olası bir Cumhur ittifakı, kentte CHP ve İYİ Parti'yi de birbirine yakınlaştırabilir. Zira Büyükşehir ile birlikte 22 ilçe kazanan CHP, bu ilçelerden 10'a yakınını kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya.

CHP'de 12 ilçe güçlü ama...

2014'teki yerel seçimler gösteriyor ki AK Parti ve MHP oylarını tamamen korusa dahi ciddi oranda arttırmadığı sürece İzmir'de 12 ilçede CHP'nin oylarını geçme başarısını gösteremiyor. Yani bu ilçelerde CHP yine kazanmaya çok yakın. CHP'nin olası bir ittifak karşısında tek başına kazanma başarısını göstereceği ilçelerse; Karşıyaka, Konak, Narlıdere, Çiğli, Güzelbahçe, Balçova, Urla, Foça, Çeşme, Beydağ, Dikili ve Karaburun.

CHP'deki 10 ilçede ibre ittifakı gösteriyor

2014 yerel seçimlerini baz alındığında hesaplara henüz İYİ Parti'yi eklemeden CHP'nin geride gözüktüğü ilçe sayısıysa 7'yi buluyor. Bu ilçeler Bayraklı, Buca, Tire, Bergama, Bayındır, Karabağlar ve Menemen'den oluşuyor.

Hangi ilçeler bıçak sırtı?

2014'te CHP'nin kazandığı ilçelerden üçünde durumlar bıçak sırtı. Gaziemir, Bornova ve Seferihisar'da ittifakın oy oranı rekabeti kızıştıracak rakamlara dayanmış durumda.

Bu ilçelerin biri hariç dönmesi çok zor

Cumhur ittifakıyla birlikte Ak Parti ve MHP'nin bir önceki seçimde kazanmış oldukları Kiraz, Aliağa, Ödemiş, Torbalı, Kemalpaşa, Kınık ve Selçuk'un CHP'ye dönmesi oy oranlarına bakınca oldukça zor görülüyor. Bununla birlikte Menderes'teyse işler biraz daha karışık. CHP'nin, 2014'te kaybettiği ilçeyi kazanabilme ihtimali yok değil.

İYİ Parti faktörü

Yukarıdaki denklemde eksik olan en büyük faktörse geçen seçimlerde olmayan, bu seçimlerdeyse belki de en çok İzmir'e güvenen İYİ Parti. İYİ Parti'nin özellikle MHP ve CHP'den alacağı oylar şimdiden araştırma kuruluşlarının öncelikli anketlerini oluşturuyor. Yeni kurulmuş bir parti olarak İzmir'de varlık göstermek isteyen İYİ Parti ile kentteki gücünün kırılmasını istemeyen CHP, ulusal siyasetteki gelişmelere göre yerel bir ittifaka gidebilir. Özellikle CHP kulislerinde dillendirilen bu dedikodudan en çok etkilenecek noktaysa Büyükşehir olarak gözüküyor. Çünkü İYİ Parti Genel Sekreteri Aytun Çıray ile İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun birlikte hareket etmeleri oldukça güç duruyor. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı olmak için niyetini saklamayan CHP İzmir Milletvekili Kamil Okyay Sındır'a olası bir ittifak pazarlığında İYİ Parti'den de destek gelmesi kimseyi şaşırtmasın. 

Ve Büyükşehir...

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı yarışında AK Parti, MHP ve hatta Saadet Partisi ile Büyük Birlik Partisi'nin 2014 verilerinde oy toplamı CHP'yi yakalamaya yetmiyordu. Bu seçimde devreye girecek İYİ Parti faktörü kimden ne kadar oy götürecek bilinmez ama, iyi bir adayla sahaya çıkması durumunda kentteki hesaplar bir kez daha karışabilir.

İzmir Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Burhan Özfatura:

“OLASI İTTİFAKTA İKİ PARTİ DE KAZANIR”

“MHP'nin Cumhur ittifakına ciddi bir katkısı olacağını sanmıyorum. Ne yerelde, ne Türkiye çapında... İYİ Parti, CHP veDemokrat Parti, Anavatan Partisi'nin aynı referandumda olduğu gibi bir araya gelmesi gerektiğini düşünüyorum. İzmir'de İYİ Parti ve CHP'nin ittifakından her iki parti de kazançlı çıkar. Meclis üyeliklerinde, belediye başkanlığında adil bir uygulama yapılabilir. Öyle bir durumda ittifakın İzmir'de başarı şansını pek görmüyorum. Belediye başkanlığı seçiminde gösterilen adayın da önemi çok fazla. İnsanlar partidense isme oy verebiliyor.”

Türk Parlamenterler Birliği İzmir Şube Başkanı Metin Öney:

“İTTİFAKA KARŞI YALIN KILIÇ SEÇİME GİREN KAYBEDER”

“Cumhur ittifakı ittifakın içindeki partilere, rakamlara bakınca apaçık yarayacak. Hele Cumhurbaşkanlığı seçiminde bin oy bile önemliyken bu ittifak önemli. Hem ulusalda hem de yerelde karşısında bir ittifak olmalı. Bir taraf bu koalisyonları ittifak adı altında yaparken, diğer tarafın yalın kılıç seçime girmesi başarı getirmez Cumhur ittifakının elinde hem parti hem de devlet var. Karşısındakiler bu gücün karşısında ittifak yapmazsa bundan AK Parti yararlanır. İzmir'de de İYİ Parti ve CHP ayrışması yaşanırsa hesaplar çok basit bir şekilde gösteriyor ki ittifak kazanır. İYİ Parti CHP'den de oy alıyor savı doğruysa ittifak kazanır. Karar vericilerin bunu gördüğünü düşünüyorum ama tabandan gelen popülist baskılar neye yol açar bilemiyorum.”

AK Parti İzmir İl Başkanı Aydın Şengül:

“PARTİ TABANLARI MAHALLİ İTTİFAKA DA HAZIR”

“Cumhur ittifakı yerelde de uygulanabilir ama ortada net bir görüşme yok. Bununla birlikte AK Parti ve MHP teşkilatlarının yerelde de buna sıcak bakacaklarına inanıyorum. İl bazında olup olmayacağını henüz bilemeyiz. Bunun cevabını her iki partinin genel merkezleri verecektir. Ben İzmir'i ve İzmirliyi yaşam tarzını, hassasiyeti iyi biliyorum. Belki şu ana kadar ulaşamazken farklı frekanslarda olduk. Karşınızdaki insanların sizi algılaması için frekansın tutması gerekir. Umarım önümüzdeki süreçte aynı frekansta konuşacağız. İzmir'de yeni süreçte hoşgörü ve barış ortamını, kutuplaşmayı azaltıcı, empati kuran bir görüntü sergileyeceğiz. Hizmet odaklı konuların ön plana çıkması için elimizden geleni yapacağız.  İzmir'in kalbini kazanmaya çalışacağız. Oy almak ikinci planda olacak. Partimiz kurulduğundan beri değişik kademelerde görev yaptım. Yılların getirdiği bir tecrübe var. Parti teşkilatımızın bize karşı teveccühü var. Çok kısa süreçte teşkilatları yenileyip, 2 seçime hazırlamak lazım. Bizde görev istenmez, görev verilir. Bu görev bize verildi. Biz de partimizin ve milletimizin emrindeyiz. Devletimize borcumuz var. Mehmetçiğimiz cephede ödüyor, işçimiz emeğiyle ödüyor. Biz de siyasetçiler olarak sorunları çözmeye çalışarak ödeyeceğiz.” 

Güncelleme Tarihi: 27 Şubat 2018, 10:05
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER