Korsan Meclis Turu

CHP’li Tanal, TBMM’yi ilginç bir şekilde kandıran ‘uyanık turizmcilerin’ peşine düştü.

Korsan Meclis Turu

Tanal, vatandaşları “TBMM turu” adı altında Meclis’e getiren ve kişi başı 15 TL ücret alarak burada yemek yediren turizm şirketlerinin kim olduğunu TBMM Başkanlığı’na sordu.

İlginç olay, CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal’ın bilgi edinme hakkı kapsamında TBMM Başkanlığı’na verdiği dilekçeyle ortaya çıktı. Tanal, Meclis Başkanlığı’na, “Turizm şirketlerinin ziyaret talebi var mı? Ziyaret talebi içeren başvurularında çeşitli milletvekillerinin isimlerinin kullanıldığı doğru mu? Turizm şirketlerince TBMM yerleşkesine ziyaret amaçlı girebilmek için benim adımın kullanıldığı bir ziyaret söz konusu mu?” sorularını yöneltti. CHP milletvekili, “Turizm şirketleri aracılığıyla gelen ziyaretçi gruplarının, TBMM yemekhanesinden yararlandırılmaları karşılığında alınan yemek ücreti 15 TL gibi fiyat uygulanmakta mıdır? Bu fiyat farklılık göstermekte midir?” sorusuna da yanıt istedi. Tanal, “TBMM turizm şirketleri tarafından maddi gelir elde etmek amacıyla aracı kurum olarak mı kullanılmaktadır? Şirketlerin ortakları arasında AKP milletvekilleriyle yakınlığı olan var mıdır?” diye de sordu.

TBMM Başkanlığı, Genel Sekreter Yardımcısı aracılığıyla CHP’li Tanal’a gönderdiği yanıtta, “Bu tür müracaatları kabul etmiyoruz. Lokantada kişi ve kurumlara özel fiyat uygulaması söz konusu olamaz” dedi. Başkanlık yanıtında, “Milletvekili referansları ile Meclis’e gezi düzenlemek isteyen gruplara, ilgili milletvekilinin yazılı onayıyla izin verilmektedir. Şahsınız adına yapılmış herhangi bir Meclis ziyareti veya talebi bulunmaktadır” bilgisini verdi.

Tanal bu cevap üzerine Başkanlık makamına tekrar bir yazı göndererek, 24. dönemde TBMM’ye gezi düzenlemek isteyen gruplara hangi milletvekillerinin yazılı onayı ile izin verildiğini sordu. Tanal, “24. dönemde TBMM’ye gezi düzenlenmesine izin verilen gruplardan turizm şirketlerinin aracılık ettiği ziyaretçi grupları olmuş mudur? Eğer böyle bir ziyaret mevcutsa, hangi turizm şirketleri, hangi ziyaretçi grupları ve yazılı onay ile izin talebinde bulunan milletvekillerinin isim listesinin tarafıma verilmesini talep ederim” dedi. Tanal, bu turizm şirketlerinin her ziyaretçiden TBMM yemekhanesinde yemek için “yemek ücreti” adı altında 15 TL aldığının doğru olup olmadığını da yine TBMM Başkanlığı’na sordu ve yanıt istedi.

Güncelleme Tarihi: 14 Mayıs 2012, 10:19
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER