Komisyon 103 Yaşındaki Tanığı Dinleyecek

TBMM Dersim Alt Komisyonu 'Dinleme Kurulu', olaylar sırasında asker olan 103 yaşındaki Mehmet Ali Doğaner'in bilgisine başvuracak.

Komisyon 103 Yaşındaki Tanığı Dinleyecek

TBMM Dilekçe Komisyonu bünyesinde kurulan Dersim Alt Komisyonu, Dersim olayları sırasında asker olan 103 yaşındaki Mehmet Ali Doğaner'i dinleyecek. Alt komisyon üyelerinden oluşan, ''Dersim Olayları Tanıklarını Dinleme Kurulu''nun üyesi, AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili Halil Ürün, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Dersim olaylarına tanıklık eden ve alt komisyon çalışmaları açısından önem arz eden vatandaşları dinlemek istediklerini söyledi. Dinleme Kurulu'nda, kendisinin yanı sıra CHP İzmir Milletvekili Erdal Aksünger ile MHP Adana Milletvekili Muharrem Varlı'nın da yer aldığını anımsatan Ürün, görüşmelerin tümünün kamera ile kayda alınacağını ifade etti.

Kayıtların deşifresinin yapılıp arşive kaldırılacağını anlatan Ürün, yaşlı kişilerle yapılacak görüşmeler sırasında akli dengesinin yerinde olduğunun tespiti açısından da bir hekim bulunacağını belirtti. Doğaner'i dinlemek için bugün Konya'ya gideceklerini belirten Ürün, Doğaner'in, ''Dersim olayları'' sırasında bölgedeki 4. Umum Müfettişliği'nde askeri istihbarat toplamak amacıyla 7 yıl görev yaptığı bilgisini verdi.

Güncelleme Tarihi: 11 Mayıs 2012, 13:35
YORUM EKLE

banner47