'Kobani'deki Zulüm Durdu mu?'

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Kobani eylemlerine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Şiddetin 3 temel unusuru hedef aldığını söyleyen Davutoğlu sordu: Bu yolla Kobani’deki zulmü mü durdurdular?

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun, TOBB İstişare toplantısındaki gündemi, Türkiye’deki Kobani eylemleriydi.
 
"Toplumsal kargaşa ortamı yaratılmaya çalışıldı" diyen Ahmet Davutoğlu, şiddet ortamının verdiği can ve mal kayıplarının altını çizdi.
 
"Küçük yavrular yetim ve öksüz kaldılar. Şimdi sorma vaktidir. Bu çocukları yetim ve öksüz kalmasna neden olan bu alçakça saldırılar niçin yapılıyor?" diyen Davutoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:
 
"Kobani bahane edilerek yapılan bu vandalizmde, bu şiddet sarmalında, bu terör faaliyetlerinde 33 vatandaşımız hayatını kaybetti, 2 polisimiz şehit oldu, 135 polisimiz yaralandı, 531 polis aracı, 631 sivil araç yakıldı. 214'ü okul olmak üzere, aralarında Kur'an Kursları, müzeler, kütüphaneler de bulunan bin 122 bina tahrip edildi.
 
Bu yolla Kobani’deki zulmü mü durdurdular? Suriye’deki zulmün bir benzerini yaptılar ve bilsinler ki, Türkiye’yi kargaşa ve kaos sarmalının içine sokamayacaklar.
 
3 ana unsur hedef alındı. Bunlar kamu binaları ile araçları, iş yerleri ve Ak Parti'ydi. Kamu bina ve araçlarına zarar vererek, 'devlet otoritesi zaaf içinde' mesajı verilmeye çalışıldı. İş yerlerini hedef alarak, ekonomik aktiviteyi, parlak geleceği vurmak istediler. AK Parti üzerinden de, ‘burada tek görüş hakim olur, başka siyasi aktiviteye izin verilmez’ demek istediler..."
 
"ÇÖZÜM SÜRECİNDE KARARLIYIZ"
 
"Ne yaparlarsa yapsınlar kamu düzeni zaafa uğramayacaktır. Devlet kamu düzenini tesis etmek için her türlü tedbiri almaya kararlıdır. Bu konuda en ufak ihmal ve zaaf söz konusu olmayacaktır" diyen Davutoğlu, şunları söyledi:
 
"Yıkanlara, tahrip edenlere karşı inşayı ve ihyayı öne çıkarıyoruz. Kriz çıkaranlara karşı yepyeni bir vizyonun temsilini üstleniyoruz. Çözüm sürecini sabote etmek isteyenlere karşı da çözüm sürecini ayakta tutmaya, çözüm sürecini milli birlik ve kardeşlik projesinin temel ayağı olarak korumaya kararlıyız." 
 
HSYK SEÇİMLERİ
 
Başbakan Davutoğlu, HSYK seçimleri hakkında da konuştu
 
"Türkiye'de yargının bağımsızlığı ve yargının herhangi bir grubun ipoteği altına girmemesi bütün bu ekonomik kalkınma ve siyasi demokratikleşme çabalarının en önemli ayağıdır" diyen Davutoğlu, "Dün yargı mensuplarımız kullandıkları hür iradeleriyle aslında bu konudaki en güzel mesajı bütün toplumumuza vermişlerdir. Kendilerine gerçekleştirdikleri demokratik seçim ve yargının önümüzdeki dönemde adaleti tesis etme konusundaki kararlılığını teyit etmiş olmaları dolayısıyla bir kez daha teşekkür ediyorum" ifadelerini kullandı.

 

Güncelleme Tarihi: 13 Ekim 2014, 11:34
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER