'Kobani Neden Stratejik Anlamıyorum'

Peşmergenin Kobani’ye geçmesi konusunu kendisinin ABD Başkanı Obama’ya önerdiğini ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kobani’nin ABD için stratejik önemini anlayamadığını söyledi. Havadan atılan ve IŞİD’in eline geçen silahlara da dikkat çeken Erdoğan, "Yanlış olduğu ortaya çıktı" dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Letonya ziyareti öncesinde Esenboğa Havalimanı’nda açıklama yaptı ve gazetecilerin sorularını yanıtladı.
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasından öne çıkanlar şöyle:
 
"Sayın Obama'yla yaptığımız telefon görüşmesinde kendilerine bu teklifi zaten ben yapmıştım. 'Buradaki PYD ve PKK gruplarına vereceğiniz destekler, bizim için kabul edilemez'. Bunu söylemiştik. Burada atılacak adım bir Özgür Suriye Ordusu ile işbirliği burada bizim açımızdan kabul edilebilir, iki peşmergeyle böyle bir işbirliği kabul edilebilir. Süreçte daralma olduğunu ve Kobani'nin iki gün dayanabileceğini söyledi.
 
Havadan atılan silahların bir kısmının IŞİD'in eline geçtiğini kendileri de kabul etti. Kime destek veriliyor.
 
İki gün geçti, üçüncü dördüncü gündeyiz. Kobani düşmedi, kaldı ki Kobani, kendileri için niye bu kadar stratejik onu anlamakta zorlanıyorum çünkü Kobani'de sivil kalmadı. 200 bin insan ülkemize geçti, biz onlara ev sahipliği yapıyoruz. Kobani'de sadece 2 bin kadar orada savaşan insan var ve peşmergeye önce 'evet' demediler şimdi son anda kısmen 'evet' dediler. Bununla ilgili olarak biz de kendilerine 'yardımcı olacağımızı' söyledik. Özgür Suriye Ordusu ve ılımlı gruplar ile IŞİD'e karşı olanlarla bu işin götürülmesi konusunda hassasiyetimizi ilettik.
 
Yapılanın yanlış olduğu ortaya çıktı. Niye yanlış olduğu ortaya çıktı C-130'lardan attıkları o silahlar belki bir kısmı PYD'nin eline geçti ama bir kısmı da kimin eline geçti IŞİD'in eline geçti. Adamlar günlerdir kendi sitelerinden yayınlarını yapıyorlar. Bütün o sandıkların hepsini açarak gösteriyorlar. Şimdi kime burada nasıl destek verildiği açık net ortaya çıkıyor. Tamamı onların eline gitmedi. 'Bir kısmı onların eline gitti' demek doğru bir şey mi? Dostlar alışverişte görsün bir hareket yapılamaz."
 

 

Güncelleme Tarihi: 22 Ekim 2014, 16:04
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER