Kışanak:'Sıcak Çatışmaya Hayır'

Suriye’nin düşürdüğü Türk uçağına karşı Türkiye’nin haklarını koruması gerektiğini söyleyen BDP Eşbaşkanı Gültan Kışanak, “Ancak savaşa sebebiyet verebilecek misilleme yaklaşımı doğru değil” dedi.

 

BDP Eşbaşkanı Gültan Kışanak, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, KESK’e yapılan KCK operasyonlarına tepki gösterdi.
 
''Demokrasiyle yönetiliyorum'' diyen hiçbir ülkede bu tür uygulamaların yapılamayacağını'' ifade eden Kışanak, kendi ülkesindeki yangını söndüremeyenlerin başka ülkede itfaiyecilik görevinin olmayacağını söyledi.
 
Suriye’nin Türk uçağını düşürmesiyle ilgili konuşan Kışanak, şöyle konuştu:
 
''Uluslararası hukuk ve diploması yolları denenmelidir. Süreç bunun üzerinden yönetilmelidir. Şimdiye kadar hükümetin yaptığı açıklamalarda bu doğrultuda olduğu için kaygılarımız bir nebze azalmıştır.
 
Telafisi mümkün olmayan yollara girilmemesi gerekiyor. Bu konuda Türkiye'deki tüm kamuoyunun, halkın beklentisi; büyük risk almadan, Suriye operasyonunda başkaları adına görev almadan, kendi haklarını koruma noktasında durulmasıdır.''
 
Erdoğan’ın açıklamalarının sorulması üzerine Kışanak, “Türkiye haklarını, onurunu korumalıdır, hepimiz bunun yanında oluruz ancak savaşa sebebiyet verebilecek bir misilleme yaklaşımını da doğru bulmuyoruz” dedi.
 
BDP Eşbaşkanı Kışanak, hükümetin Suriye politikasına ilişkin bilgilendirme yapmasını beklediklerini dile getirdi.
 
Oslo görüşmesinin yeniden yapılabileceğini belirten Kışanak, “Madem bu yolu bir kez denedi, bundan sonra denemek artık daha kolay, mümkün ve gereklidir. Diyalog ve müzakere süreci derhal başlamalıdır. Bu konuda yapılması gereken; Oslo sürecinden neden sonuç alınamadığının doğru tahlilini yapmak ve yeni süreçte aynı yanlışı yapmamaktır'' diye konuştu.
 
''Oslo görüşmelerinde Başbakan'ın görevlendirdiği heyetle istişare edilerek üç sayfalık bir protokol hazırlandığını'' savunan Kışanak, ''Aslında hükümet protokolleri kabul etmediği kararını Silvan saldırısından çok önce almıştır. Bunu Silvan saldırısıyla ilgisi yoktur'' dedi.
Güncelleme Tarihi: 26 Haziran 2012, 17:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER