banner51

'Kirli Bir Planın Parçası'

Başbakan Davutoğlu, Kilis'e yönelik roketli saldırıları "Kirli bir planın parçası" olarak nitelendirdi. Sporda şiddet olaylarına da değinen Davutoğlu, "Bu görüntülerin bir daha yaşanmaması için ne gerekiyorsa yapacağız" dedi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, AK Parti grup toplantısında konuştu.
 
Suriye'de IŞİD kontrolündeki bölgeden Kilis'e yönelik roketli saldırılara değinen Davutoğlu, "Kilis'e yönelik saldırılar kirli bir planın parçasıdır" dedi.
 
"Suriye'de mazlumlara destek çıkmamız birilerini rahatsız ediyor ve Kilis'e saldırıyorlar" ifadesini kullanan Davutoğlu, "Kilis Suriyeli kardeşlerimizi bağrına bastı, çok büyük fedakarlık yaptı. Biz de Kilis'in yanında olacağız" diye konuştu.
 
Saldırılarda şu ana kadar 10'u Türk vatandaşı 17 kişinin hayatını kaybettiğini hatırlatan Başbakan, saldırılara yönelik alınacak tedbirler hakkında da bilgi verdi:
 
"Dünkü Bakanlar Kurulu toplantısında alınacak tedbirleri bir kez daha görüştük. İlave askeri tedbirler alınacak. İHA'larla istihbarat sağlanacak ve saldırılar önlenecek. Kilis'e ilave sağlık personeli gönderilecek ayrıca zırhlı ambulanslar da Kilis'te görev yapacak. Kayıpların tazmin edilmesini sağlayacağız. Zarar görenlere derhal ödeme yapacağız."
 
"BUNUN ADI GAZETECİLİK DEĞİL"
 
Davutoğlu, BBC'nin terör örgütü PKK yöneticisi Cemil Bayık ile röportaj yapmasına da tepki gösterdi.
 
"Terör konusunda hala ikircikli tutum sergileniyor" diyen Davutoğlu, şunları kaydetti:
 
"Eli kanlı terör örgütü üyeleriyle röportaj yapılıyor. Bunun adı gazetecilik değil. Kimse bunu hoşgörü ile karşılamamızı beklemesin. PKK'ya yönelik faaliyetler gazetecilik faaliyeti arasında sayılamaz." 
 
Türkiye ile AB arasındaki sığınmacı anlaşmasına da değinen Davutoğlu, vize muafiyetinin geri kabul anlaşmasıyla doğrudan ilgili olduğunu söyledi.
 
"VİZE MUAFİYETİ TÜRKİYE İÇİN HAYATİ KONU"
 
Vize muafiyeti için sunulan 72 kriterin büyük oranda sağlandığını belirten Davutoğlu, "Geri kalanlar için gerekli adımlar yakında atılacak. Vize muafiyeti Türkiye için hayati bir konudur. Bu bizim Türk halkına taahhüdümüzdür. Viz muafiyetiyle geri kabul anlaşması arasında doğrudan ilişki vardır. Geri kabul ancak vize vize muafiyetiyle uygulanabilir. Biz üzerimize düşeni yapacağız, Avrupa'nın da herhangi bir gerekçe göstermeden üzerine düşeni yapmasını bekliyoruz. Aksi halde geri kabul anlaşması da yürürlüğe girmeyecektir" ifadelerini kullandı. 
 
"BİZLERİ ÇOK ÜZDÜ"
 
Davutoğlu konuşmasında Trabzonspor-Fenerbahçe ile Ankaragücü-Amedspor maçlarında yaşanan şiddet olaylarına da şu sözlerle değindi:
 
"Futbol maçlarında yaşanan olaylar bizleri çok üzdü. Milletimize yakışmayan bu hareketler sporun ruhuna da yakışmıyor. Bir daha böyle görüntülerin yaşanmamasını temenni ediyorum. Bu konuda alınması gereken tüm tedbirleri almaya devam edeceğiz. Bir daha böyle görüntülerin yaşanmaması için mevcut önlemleri gözden geçireceğiz ve ne gerekiyorsa yapacağız. Bunlar sporla bağdaşmayan hareketler. Ben spor taraftarının sağduyulu hareket edeceğine inanıyorum."
 
Davutoğlu'nun açıklamalarından öne çıkan diğer başlıklar şöyle:
 
"Kimse basın üzerinden siyaseti, AK Parti'yi dizayn etmeye heveslenmesin. Eğer Cumhurbaşkanımızın 14 yıl içinde, manşetler üzerinden, basın üzerinden siyaseti dizayn etmeye karşı verdiği kavga, bir kez daha bugün verilmesi gerekecekse, işte söylüyorum, biz buradayız ve bu kavgayı sonuna kadar da sürdürmeye kararlıyız.
 
Bir yandan geleceğe yatırı yapıyoruz, bir yandan da güncel problemleri göz ardı etmoruz. Türkiye terör belasından kurtuluncaya kadar mücadelemiz kesintisiz olarak devam edecektir. 
 
Sivillere saldıranların tek bir amacı var. PKK ve DEAŞ ülkemize yönelik eş zamanlı saldırılar yürütüyor. PYD, DEAŞ ve alçak Esad rejimi birlikte hareket ediyor. Bu terör baranlarının hepsi sahipleri ne derse onu yerine getirmektedir." 
Güncelleme Tarihi: 26 Nisan 2016, 14:17
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER