'Kimseden Şefaat Beklemiyoruz'

HDP 1. Olağan Kongresi’nde konuşan İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, “Kimseden şefaat beklemiyoruz. Kurtuluşumuz kendi ellerimizdedir. Devir artık barikatlar devridir. Bu barikatın çimentosu HDP’dir” derken, BDP Eş Başkanı Gülten Kışanak, “HDP; Kürt’ün, Türk’ün, Laz’ın, Ermeni’nin özgürlüğü olacaktır” ifadesini kullandı.

'Kimseden Şefaat Beklemiyoruz'

“Bu daha başlangıç” sloganıyla yapılan HDP 1. Olağanüstü Kongresi Ahmet Taner Kışlalı Salonu’nda devam ediyor. Kongreye katılan milletvekilleri konuşma yaptı.

 
İstanbul Milletvekili Levent Tüzel yaptığı açılış konuşmada, HDP’nin olağanüstü kongresinin olağanüstü bir ilgi gördüğünü belirterek, “HDP’ye dönük düşmanca konuşmalar oldu. İşte bugün hep birlikte nasıl bir ülke istediğimizi ele güne göstereceğiz ve yüzümüzün akı ile çıkacağız” dedi.
 
Tüzel, 2 gün sonra Cumhuriyetin kuruluşunun kutlanacağını kaydederek, “90 yıllık bir Cumhuriyet inkara, asimilasyona, bizi yok etmeye dayalı bir Cumhuriyetti. Böyle Cumhuriyet istemiyoruz" dedi. HDP’nin Türkiye’deki tüm halkların partisi olacağını ifade eden Tüzel, “Yıllardır bu ülkeyi zulümle, haksızlıkla yönetenlerin karşısında partimiz herkesin sesi olacak. Demokrasi barış ve kardeşlik istiyoruz. Demokrasiyi sandıktan beklemeyeceğiz. Gezi direnişine önce biz sahip çıkacağız. Biz Gezi’nin mücadelenin direnişin arkasında olacağız. Bütün hapishane duvarlarını yıkacağız, bu halkların evlatlarını özgürlüğe kavuşturacağız” şeklinde konuştu.
 
“AK PARTİ, REALİTEYE TOSLAMIŞTIR”
 
Kongrede konuşma yapan İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder de, HDP’nin bütün Türkiye halklarına, ötekileştirilenlere bir umut olarak geldiğini kaydetti. Sömürünün, zulmün başladığı günden beri zulme isyan eden geleneğin mirasçıları olduklarını dile getiren Önder, “Kimseden şefaat beklemiyoruz. Kurtuluşumuz kendi ellerimizdedir. Devir artık barikatlar devridir. Süreç ODTÜ ile taçlanmıştır. Bu barikatın çimentosu HDP’dir. HDP, herkesin kendisini ifade edebileceği yegane platformdur. AK Parti, realiteye toslamıştır. Bundan sonra iş görme kabiliyeti yoktur. Kurtuluşumuz kendi ellerimizdedir. Öfkelenince çok güzel olmuştunuz, bir araya gelince çok daha güzel oldunuz” ifadelerini kullandı.
 
“İNANÇ ÖZGÜRLÜĞÜNE HDP’DE HAYAT VERECEĞİZ”
 
BDP Eş Başkanı Gülten Kışanak ise yaptığı konuşmada, “Haklarımızı gasp edenler, özgür nefes almayı bile bize çok görenler kaybedecek. HDP, Kürt’ün, Türk’ün, Laz’ın, Ermeni’nin özgürlüğü olacaktır. Üzerinde en çok siyaset yapılan, en çok kötüye kullanılan inanç istismarı, ırkçılığa dönüşmüş, faşizmin adı olmuştur. İnanç özgürlüğüne HDP’de hayat vereceğiz. Bu çatı tüm inançların özgürlüğünü yaşadığı ortak ve özgürlükçü laikliğin teminatı olacaktır” dedi.
 
ODTÜ’LÜ ÖĞRENCİLER DE KÜRSÜYE DAVET EDİLDİ
 
Öte yandan, ODTÜ’de yol yapımını protesto eden öğrenciler de kongredeydi. Yapılan konuşmaların ardından ODTÜ’lü öğrenciler kürsüye davet edildi. Öğrencilerin bir konuşma yaptığı kongrede “Her yer Taksim her yer direniş”, “Her yer ODTÜ her yer direniş”, “Bu daha başlangıç mücadelemiz devam ediyor” şeklinde sloganlar atıldı.
 
KONGREDEN DETAYLAR
 
Kürtçe ve Türkçe pankartların asıldığı salonda partinin ilklerini tanımlayan “En Genç Parti, Rengarenk Parti, Özgürlükçü Parti, Özyönetimci Parti, Barışçı Parti, Halkçı Parti, Demokratik Parti, Eşitlikçi Parti, Emekçi Parti” yazılı afişler dikkat çekti. Salonda, ayrıca “Susma Haykır LGBT’ler vardır” yazılı döviz de yer aldı. Salonun dışına 15 farklı dildeki "Umuda Hoş Geldin" yazılı dev bir afiş asıldı. Türkçe ve Kürtçe şarkıların seslendirildiği kongrede, Abdullah Öcalan lehine sloganlar atıldı, Öcalan bayrakları açıldı.
 
Kongrede, konuşmalar duyma engelliler için işaret diline çevrildi. Kongrede oluşturulan divanda başörtülü Hüda Kaya ile şarkıcı Esmeray da yer aldı. Kongreyi CHP Genel Başkan Yardımcısı Nihat Matkap, ÖDP Genel Başkanı Alper Taş, EMEP Genel Başkanı Selma Gürkan, KESK Genel Başkanı Lami Özgen de izledi. BDP’lilerin yoğun ilgi gösterdiği kongreye, BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ise katılmadı.
Güncelleme Tarihi: 27 Ekim 2013, 16:34
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER