banner9

'Kimse Kimseyi Aldatmasın'

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul Kongre Merkezi'nde düzenlenen İslam İşbirliği Teşkilatı Ekonomik ve Ticari İşbirliği Daimi Komitesi (İSEDAK) 31. Toplantısı'nın açılışına katıldı. Gündeminde Türk hava sahasını ihlal ettiği düşürülen Rus jeti vardı. ''Güvenliğimizin ihlal edilmesine sessiz kalamayız'' dedi ve ekledi, ''Bu hadiseyi tırmandırmak gibi bir düşüncemiz kesinlikle bulunmamaktadır.''

İşte Erdoğan’ın konuşmasından satır başları: 
 
Bugün giderek İslam coğrafyası bir ilim, irfan ve medeniyet coğrafyasından bir zulüm ve mazlumiyet coğrafyasına dönüşüyorsa bunun en büyük sebebi kardeşlik ahlakı ve hukukunun ihlalidir, yok sayılmasıdır. Çocukların açlıktan, susuzluktan, yokluktan en basit ihtiyaçları karşılanamadığı için öldüğü bir dünyada hiç kimsenin huzur bulamayacağı, hiç kimsenin kendini güvende hissedemeyeceği açıktır.
 
Bu yılki İSEDAK toplantısı bölgesel ve küresel meseleler bağlamında son derece kritik bir dönemde gerçekleşiyor. Müslümanlar olarak beka mücadelesi verdiğimiz ağır bir imtihandan geçiyoruz. Komşumuz Suriye'de yaşanan iç savaş beşinci yılına girmek üzere. Muhasebemizi Rabbimize karşı yapmamız gerekir. Hesaba çekilmeden önce kendimizi hesaba çekmemiz gerekmektedir.
 
Sabah saatlerinde dün, hava sahamızı ihlal eden milliyeti belirsiz iki uçak Yayladağı Hatay bölgesinde sınır ihlali yapmamaları konusunda beş dakika içinde 10 kez ikaz edilmiştir. Askeri makamlarımızın yaptıkları ikazlar üzerine bu uçaklardan biri tekrar Suriye’ye dönerken, diğeri sınır ihlalini sürdürmeye ısrarla devam etmiştir. 
 
Bunun üzerine bölgede devriye görevi yapan F-16’larımız Türk hava sahası içinde sınır ihlali yapan uçağa ateş açmışlardır. İsabet alarak Suriye tarafına düşen uçağın bazı parçaları da sınırlarımız içine isabet etmiş, bu sebeple iki vatandaşımız yaralanmıştır. Düşen, daha sonradan Rus yapımı olduğu bilinen uçağın Rusya’ya ait olduğu, bu ülke makamlarının açıklamalarından sonra anlaşılmıştır. Olayın hemen arkasından gerek Türkiye olarak BM Güvenlik Konseyi ve NATO’da gerekli bilgilendirmeyi yaptık.
 
Şu söyleniyor. Orada DAİŞ’e karşı bulundukları ifade ediliyor. Bir defa Bayırbucak Türkmenlerinin olduğu Lazkiye ve kuzeyi bu bölgede DAİŞ terör örgütü yoktur. Kimse kimseyi aldatmasın. Şu anda DAİŞ terör örgütünün bulunduğu bölge Cerablus ve doğusudur. Çok uzun süredir böyle bir hadisenin yaşanmaması için büyük çaba harcıyor, ilgili tüm ülkeler nezdinde gerekli uyarılarımızı yapıyorduk. Çeşitli tarihlerde ve çeşitli kanallarla komşumuza da bu hassasiyetimiz iletilmiştir. Düne kadar böyle bir olayın vuku bulmamasının sebebi, Türkiye’nin soğukkanlı ve iyi niyetli tavırdır. 
 
Hiç kimse bizden sınır güvenliğimizin sürekli ihlal edilmesine, hak ve hukukumuzun çiğnenmesine sessiz ve tepkisiz kalmasını beklememelidir. Bu hadiseyi tırmandırmak gibi bir düşüncemiz bir düşüncemiz kesinlikle bulunmamaktadır.
 
Bir haftadır Lazkiye kuzeyinde Bayırbucak Türkmenlerinin olduğu bölgede sınırlarımıza doğru göç başlamıştır. Biz bu bombalardan kaçan oradaki soydaşlarımızı, oralardaki akrabalarımızı bir taraftan Hatay ve o bölgedeki kamplara almaya başladık, bir diğer taraftan Suriye tarafındaki kamplarda barındırmaya, Kızılayımızla her türlü desteği vermeye devam ediyoruz. 
 
Bir tarafta aileler, eşleri, beyleri hepsi bu topraklarının korunması mücadelesini veriyor. Samimi olmamız lazım. Kimse kimseyi aldatmasın. Devlet terörü estiren bir kişinin yanında olmak bizim ilkelerimiz içinde “zulme rıza zulümdür.” Bunu bilmemiz lazım. “Müslüman o kimsedir ki elinden ve dilinden diğer Müslümanlar da emindir.” Bunu yapmaya mecburuz.
 
Biz her türlü terör örgütüne ve devlet terörü uygulayan Esed rejimine de karşıyız. Rejiminin bölgede yaşayan kardeşlerine yönelik saldırıları karşısında, sınırın her iki tarafında da insani yardım faaliyetlerini sürdüreceğiz. Yeni bir göç dalgasının önüne geçmek için gerekli tedbirleri almakta kararlıyız. Üzerimize düşenleri yapmaya devam edeceğiz. 
Güncelleme Tarihi: 25 Kasım 2015, 11:04
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER