'Kimse Devletin Yerine Kendini Koymasın'

Gümrük ve Ticaret Bakanı Cenap Aşçı siyasi partilere, işyerlerine, gazete ve televizyonlara yapılan saldırıları kabul etmelerinin mümkün olmadığını belirterek, "İnsanlar belki Güneydoğu’da askerimiz ve polisimiz şehit ediliyor buna karşılık olsun diye düşünebilir. Ama devlet varken kimse devletin yerine kendini koymasın" dedi.

'Kimse Devletin Yerine Kendini Koymasın'
Gümrük ve Ticaret Bakanı Cenap Aşçı, Bolu Valiliği’ni ziyaret etti. Bolu Valisi Aydın Baruş, İl Jandarma Komutanı Albay Türker Yılmaz, İl Emniyet Müdürü Mustafa Kızılkaya, Bakan Aşçı’yı valiliğin önünde karşıladılar. Valinin makamına geçen Aşçı, gazetecilerin sorularını cevapladı. Ülkenin büyük bir sınavdan geçtiğini belirten Aşçı, "Bin yıldır süren kardeşliği bozmak isteyen hainler var. Ama biz bin yıldır mücadele vermişiz. Bunun adı zamanında Haçlıymış, Haşhaşiymiş, Moğollarmış. 1’inci Dünya Savaşı’nda bütün dünyaymış, 1980 öncesi sağ sol çatışması bugün ise PKK, DHKPC, FETÖ fark etmez ama amaç aynı. Biz bin yıldır buraları kutsal toprak bildik. Biz yine bu kardeşlik ruhu içerisinde kardeşliğimizi devam ettirerek bunun üstesinden geleceğiz. Biz 1915’de Çanakkale’de bu destanı yazarken ki o halimizle şimdikini karşılaştırırsak elhamdülillah daha güçlü bir ülkeyiz. Türk ordusu, Türk emniyeti diğer orduların cesaret edemeyeceği bir ordu ve emniyet teşkilatıdır. Böyle ordu ve emniyet teşkilatına 3-5 kilo bombayla, birkaç silahla birileri bir şey yapamaz. Artık terör örgütünün beli kırıldı ve inşallah da kırılacak. Bu mücadele son terörist bitene kadar devam edecek" dedi.
 
SALDIRILARI KINIYORUM
 
Bakan Aşçı, Kırşehir’de yaşananların sorulması üzerine, "Yaratılmışların en yücesi insandır. İnsan hakkı olarak da en üstte yaşam hakkı var. Yaşam hakkı olmadığı sürece bunları konuşmanın bir esprisi yok. Önce bunları konuşacağız. İnsan fikirlerini eyleme geçirmeksizin özgürce ifade edebilecekler. Zaten siyasi partiler de bunun için var. Bir partimiz Diyarbakır’da örgütlendiği gibi Bolu’da da Kırşehir’de de, İstanbul’da da örgütlenme hakkı vardır. Bu ülkedeki 78 milyon insanın buna hakkı var. Bunun Diyarbakırlı, Bolulu ya da Edirneli ile farkı yok ki. Ben Diyarbakır’da gidip işyeri açabilir miyim? Açabilirim. Siz gidip Diyarbakır’da gazetecilik yapabilir misiniz? Yapabilirsiniz. Yapılan saldırıları kınıyorum" diye konuştu.
 
Kimsenin devletin yerine kendisini koymamasını isteyen Bakan Aşçı, konuşmasını şöyle sürdürdü:
 
"Özellikle siyasi partilere yapılanları kabul etmemiz asla mümkün değil. Gazete ve televizyonlara yapılan saldırıların da olmaması gerekir. Biz hükümet olarak bunları engellemeye çalışıyoruz ama zaman zaman taşkınlıklar olabiliyor. Bazı insanların işyerlerine saldırmasını asla kabul edemeyiz. Bunlar kardeşliği ve ülkenin huzurunu bozmaya yönelik hareketlerdir. İnsanlar belki Güneydoğu’da askerimiz ve polisimiz şehit ediliyor buna karşılık olsun diye düşünebilir. Ama devlet varken, kimse devletin yerine kendini koymasın. Kimse asker değil, kimse polis değil, kimse mahkeme değil, kadı değil. Yapılmış hareketleri kabul etmemiz asla mümkün değil. Tasvip etmiyoruz, kınıyoruz ve arkadaşlarımızı sağduyuya davet ediyoruz. Kimse bu tezgaha ve oyuna gelmesin."
 
TEK PARTİ İKTİDARINI ARZULUYORUZ
 
1 Kasım seçimlerinden sonra terör olaylarında artışlar yaşanacağı şeklindeki iddiaların sorulması ise Bakan Aşçı, seçimlerden sonra bu tür olaylar beklemediklerini vurgulayarak, "Tek parti iktidarını arzuluyoruz. Bu A partisi B partisi demiyoruz. Biz zaten bunu söyleyemeyiz. Bu vatandaşımızın iradesine, temiz vicdanına kalmış" dedi. Aşçı, 1 kasım sonrası için de kimsenin vehme kapılmamasını istedi. Aşçı daha sonra Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz’ı makamında ziyaret etti.
Güncelleme Tarihi: 23 Ekim 2015, 13:10
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER