banner9

Kimlere Teklif Götürdü

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun liderliğinde kurulacak seçim hükümetinde kabinede yer alması için teklif götürülecek isimler belli oldu.

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun seçim hükümetinde yer alması için CHP'den Erdoğan Toprak, Gülsün Bilgehan Toker, İlhan Kesici, Deniz Baykal ve Tekin Bingöl'e teklif götüreceği belirtildi. 
 
Seçim hükümetinde yer alması için teklif götürülen MHP'li isimler ise, Ahmet Kenan Tanrıkulu, Tuğrul Türkeş ve Meral Akşener oldu. 
 
Seçim hükümetinde yer alacak HPD'li isimler olarak da Levent Tüzel, Müslüm Doğan ve Ali Haydar Konca olarak belirlendi. 
 
Seçim hükümetinde AK Parti'den 11 ismin yer alması bekleniyor. AK Parti'de üç dönem kuralına takılan isimlerin seçim hükümetinde yer alması beklenmiyor. CHP ve MHP seçim hükümetinde yer almayacaklarını daha önce açıklamışlardı.
 
Teklif götürülen isimler arasında Ahmet Kenan Tanrıkulu MHP İzmir milletvekili ve Müslüm Doğan HDP İzmir milletvekili. 
 
TEKLİFLERE İLK TEPKİLER
 
Hükümeti kurmakla görevlendirilen Başbakan Ahmet Davutoğlu, 11 AK Partili, 5 CHP’li, 3 MHP’li ve 3 HDP’liye bugün mektupla bakan olma teklifini bildirdi. Teklifin götürüldüğü HDP'li 3 isimden ilk açıklamalar:
 
Ali Haydar Konca: Önemil olan Türkiye'nin bütünlüğü ve kardeşliği
 
Müslüm Doğan: Hükümete ortak olmuyoruz, bu anayasal gereklilik. Kanı durdurabilecek acil sorunları çözebilecek bir ihtiyaç var. Bu nokta da partimiz kararını vermiş olacak. Partimizin yaptığı açıklama güncelliğini korumaktadır. Parti değerlendirmesinden sonra karar vereceğim.
 
Levent Tüzel: Kararımı parti ile görüştükten sonra vereceğim
 
En çok merak edilen isim o oldu
 
Bakanlık, teklifi götürülecek isimlerin açıklanmasının ardından en çok merak edilen HDP'li Ali Haydar Konca oldu. İnternet kullanıcıları açıklamanın ardından arama motorlarında en çok Konca'nın ismini aradı. Yurtdışı oylarının eklenmesinin ardından Halkların Demokratik Partisi 25. dönem Kocaeli milletvekili olarak seçilen Konca, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun. 1980 Askeri Darbesi’ne kadar birçok şehirde kaymakamlık yaptı, darbeden sonra göreve iade edildi, Hassa, Çüngüş ve Sürmene kaymakamlığı görevlerini yürüttükten sonra Kocaeli Valiliği Hukuk İşleri Müdürlüğü’ne tayin edildi. Bu görevinden istifa ederek Kocaeli’de serbest avukat olarak hayatına devam etti. 1989 Türkiye yerel seçimlerinde Sosyaldemokrat Halkçı Parti'den belediye meclis üyesi seçildi. Bir süre sonra partiden ve belediye meclis üyeliğinden istifa etti. Konca 3 çocuk ve 5 torun sâhibidir.
 
CHP Antalya Millitvekili Deniz Baykal ve HDP İzmir Milletvekili Müslüm Doğan, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun yaptığı seçim hükümetinde bakan olarak görev almalarıyla ilgili teklife yanıt verdi.
 
CHP ANTALYA MİLLETVEKİLİ Deniz Baykal
 
Deniz Baykal teklife "Parti ahlakına uygun hareket edeceğim. Kapsamlı bir yanıt vereceğim" yanıtını verdi.
 
HDP İZMİR MİLLETVEKİLİ MÜSLÜM DOĞAN 
 
HDP'li Müslüm Doğan, CNN Televizyonu'ndaki programa telefonla bağlanarak şunları söyledi: "Partimizin vereceği karar bizim için esastır. Kısa süreli bir seçim kabinesinde yer almak partimizin alacağı bir karardır. Hayırlı olsun diyorum ben. Beklenmedik bir tercih. Esas mesele şu. Ülkemiz kötü bir süreçten geçiyor. Bu kanın durdurulması lazım. Acil bir barışın tesis edilmesi lazım. Bu anlamda partimizin görev alması anayasal bir gerek ve ihtiyaç olarak değerlendiriyorum."
 
CHP ve MHP seçim hükümetinde yer almayacaklarını açıklamışlardı, HDP ise hükümete katılacaklarını bildirmişti.
 
MHP İzmir milletvekili Ahmet Kenan Tanrıkulu
 
MHP'li Ahmet Kenan Tanrıkulu Bakanlık görevini kabul etmediğini açıkladı. Ahmet Kenan Tanrıkulu kendisine teklif edilen Bakanlık görevini "ben bu hükümette bulunmayı zül addederim" diyerek reddediğini açıkladı.
 
 
 
Güncelleme Tarihi: 26 Ağustos 2015, 14:53
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER