Kılıç'tan Flaş Karar!

Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç'tan, Yüksek Mehkeme'ye yeni başkan seçiminin hemen ardından açıklamalar geldi. Bir ay önceden; bugün itibarıyla emeklilik kararı aldığını söyleyen Kılıç, "Siyasi bir projem yok" dedi.

Mart ayında yaş haddinden emekliye ayrılacak olan Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, bugünkü yeni başkan seçiminin ardından basın mensuplarına  açıklamalarda bulundu.
 
Emekilik için 13 Mart'ı beklemeyeceğini söyleyen ve bugün itibarıyla emekli olduğunu ilan eden Kılıç, 17 üyenin 11'inin oyunu alan Zühtü Arslan'ın seçildiği oylamanın zamanına ilişkin yapılan bazı değerlendirmelere de yanıt verdi.Bugünkü seçimin kendisi tarafından 2 kez 2'şer gün ertelendiğinin atını çizen Kılıç, bu ertelemelerle ilgili yapılan spekülasyonların doğru olmadığını, erteleme talebinin bir adaydan ve bazı mahkeme üyelerinden geldiğini söyledi.En çok üzüldüğüm nokta, 'darbeci' nitelemesiydi. Bu beni derinden üzdü. Hak ve özgürlük anlayışımızdan en çok istifade edenler bu kelimeyi kullandı
 
Haşim Kılıç konuyla ilgili şunları söyledi: 
 
"Seçim sürecini emekilik tarihinden 2 ay önce başlattık; bu yasa gereğiydi. Aday olan arkadaşlarımızın rahat çalışabilmesi için, arkadaşlarıyla görüşerek ortak noktaya varabilmeleri adına kendilerine süre tanıdık. Bu sürede görüşmeler, konuşmalar, kulisler yapıldı. Sonuçta Sayın Zühtü Arslan başkanlığa seçilmiş oldu.
 
Bu çerçevede bir konunun altını çizmeden geçemeyeceğim. Yasa gereği bir hafta önceden üyelere çağrı yapılmalıydı ve süre çarşamba günü doldu. Cuma gününe ertelendi ardından da bugüne. İki erteleme kararı yanlış, talihsiz ve üzücü yorumlara neden oldu. Ertelemeler benim kararım değil. Hem üyeler hem de aday olan bir arkadaş, çalışmaların sonlanmadığı, gerekli kulislerin yapılamadığı gerekçesiyle süre istediler. Ben de ikişer günden iki kez seçimi ertelemek durumunda kaldım. Bunun arkasında başka bir şey aramaya, anlamlar yüklemeye gerek yok. Herhangi bir siyasi projem yok. Erken emeklilik kararım, yeni seçilen arkadaşıma rahat çalışma imkanı vermek içindir. Sakın ola kararımı siyasi bir projeyle ilişkilendirmeyin öBazı siyasiler neden Anayasa Mahkemesi'nin gündemiyle bu kadar ilgili, sebebini kendileri biliyordur. Ertelemenin tek sebebi, arkadaşların talebiydi. 25 yıllık Anayasa Mahkemesi görevim süresince gizli ajandam olmadı. Her şeyi açıkılıkla sizlerle paylaştım. Bugün de spekülasyonların cevabını vermem gerekiyordu ve bunları sizlerle paylaştım..."
 
ERKEN EMEKLİLİK KARARI
 
"Bir mahkemede iki başkan olmaz" diyen Kılıç, bugün itibarıyla emeklilik dilekçesini verdiğini belirterek, "Ben bugün emekilik kararını vermiş oluyorum. 1 ay önceden emeklilik kararı aldım. Aziz miletime veda ediyorum ancak hak ve özgürlükleri her alanda korumaya devam edeceğim. Bu çatı altında bunları yaptık, yarın başka çatılar altında yapacağız" şeklinde konuştu. 
Haşim Kılıç'ın dikkat çeken ifadelerinden biri de, "Doğruları söylemeye devam edeceğim, mücadelemi sürederecim. Kim alınırsa alınsın, etkilenmeyeceğim" oldu.
Güncelleme Tarihi: 10 Şubat 2015, 11:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER