Kılıçdaroğlu'ndan İzmir Turu

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 1 Kasım genel seçimleri öncesinde aday olduğu İzmir’e son ziyaretini gerçekleştirdi. İlk konuşmasını Tire’de yapan Kemal Kılıçdaroğlu, devletin kinle ve öfkeyle, önyargıyla yönetilmeyeceğini, akılla, bilgiyle, sabırla yönetileceğini söyledi. Kılıçdaroğlu, "1 Kasım saltanatın yıkıldığı tarihtir. Birileri yeniden saltanat kurmak istiyor, buna izin vermeyin. Siz bunu çok daha iyi biliyorsunuz" dedi.

Pazar günü yapılacak olan genel seçimlere iki gün kala, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, kendisinin de milletvekili adayı olduğu İzmir’de, ilçeleri ziyaret etti. Özel uçakla Adnan Menderes Havalimanı’na inen Kemal Kılıçdaroğlu helikopterle Tire İlçesi’ne geçti.
 
ÇAY BARDAKLARIYLA KARŞILADILAR
 
Helikopterden indikten sonra bir taksi durağında çay içen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, daha sonra Gümüşpala Caddesi’nde yürüyüp vatandaşları selamladı. İşyerlerini önünde ellerinde çay bardağıyla kendisini selamlayan vatandaşlarla tokalaşan Kılıçdaroğlu, “afiyet olsun" dedi. Birçok vatandaşın da selfi çektirdiği elini sıktığı CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, daha sonra, Eski İtfaiye Meydanı’nda kendisini bekleyen partililere seslendi.
 
 
MEMLEKETİN BARIŞA İHTİYACI VAR
 
Parti yöneticilerinin, Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun yanı sıra milletvekili adaylarının da eşlik ettiği CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, siyasette kavgalardan bu milletini artıkı bıktığını söyleyip, “Bu memleketin barışa ihtiyacı var. Bu memleketin ortaçağın karanlığından kurtulmaya ihtiyacı var. Bunun için yola çıktım. Bunun için mücadele ediyorum, herkesin kazandığı, tenceresinin kaynağı, huzurun oluğu bir Türkiye istiyorum. Eğer bunu Türkiye’de hep beraber istiyorsak, terörden uzak huzur içinde yaşadığımız bir ülke istiyorsak adresimiz belli. 1 Kasım’da gidip CHP’ye oy vereceğiz, bunun Türkçesi bu" dedi.
 
 
SLOGAN FENA DEĞİL
 
Bu sırada alanı dolduran vatandaşların “Başbakan Kemal" diye bağırması üzerine CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Slogan fena değil. Ama bunu nasıl gerçekleştireceğiz? Sandığa gideceğiz değil mi? Bir vatandaşı daha sandığa götüreceğiz, geçen seçimde oy kullanmamış ya da başka bir partiye oy vermiş vatandaşımızı da sandığa götüreceksiniz. Türkiye, bir ateş çemberinde geçiyor. 13 yılda ülkeyi ne hale getirdiklerini anlatın. Kan ve gözyaşı var. Bundan rahatsızsanız, ülkede huzur istiyorsanız, gel beraber sandığa gidelim deyin. Yakınlarınıza telefon açın, sandığa gitmesini oy kullanmasını isteyin. Çocuklarımıza güzel bir ülke bırakmak zorundayız" dedi.
 
 
1 KASIM SALTANATIN YIKILDIĞI TARİH
 
Atatürk’ün saltanatı yıktığını anlatan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “1 Kasım saltanatın yıkıldığı tarihtir. Birileri yeniden saltanat kurmak istiyor, buna izin vermeyin. Siz bunu çok daha iyi biliyorsunuz. Kuvayi milliyenin yatağıdır buralar. Efelerin yatağıdır buralar. Buna izin vermeyelim. Kurulacaksın kaçak sarayına, oradan ahkam keseceksin. Binlerce çocuk yatağa aç giriyor. Bir yanlış dış politikan 2 milyon aç Suriyeli yarattı, neden? Küçük çocukların cansız bedenleri Akdeniz’in kıyılarına düşüyor neden? Bunları düşünmek zorundayız. Bu seçimlere diğerlerine benzemiyor. Elimizi vicdanımıza koyarak sandığa gitmeliyiz. Unutmayın Davutoğlu saray için çalışır, Kılıçdaroğlu halk için, sizin için çalışır. Rahmetli Ecevit’in geleneğinden geliyorum. O ne derdi ’ne ezen, ne ezilen insanca hakça bir düzen’ evet onu savunuyoruz biz de. Emekliye iki maaş ikramiye sözü verdik. Neden? insanca hakça bir düzen olsun diye. Bayramını huzur içinde geçirsin, torunlarından kaçmasın diye" dedi.
 
TİRE SÜT KOOPERATİFİNİ KUTLADI
 
Tire’nin aynı zamanda tarım kenti olduğunu da hatırlatan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Buralarda pamuk ekilirdi, tütün vardı. Ne oldu hepsi gitti. Yeniden başlamamız lazım. Şunu çiftçilerin düşünmesini istiyorum. Hollanda diye bir devlet var, Konya’dan küçük. Yılda 130 milyar dolarlık tarım ürünü ihraç ediyor. Devasa Türkiye’de ihraç edilen tarım ürünü 12 milyar dolar. Neden? toprağımız mı eksik? Buyurun bereketli ovalar var. Güneşimiz mi eksik? Hollanda’dan daha çok var. İnsanımız eksik diyebirisiniz, e o da var. Nüfusumuz 5 kat fazla. Neyimiz eksik? Namuslu siyaset eksik, halkı düşünen siyaset eksik. Sizden isteğim artık bu. Artık milletin kaderini milletin kendisi belirleyecek. Sizsiniz yani. Sandığa gidip oy kullanacaksınız. Eski anlayışları bir tarafa bırakmalıyız. Aslında biz milyonların huzur ve refahını isteyenler bu ülkede çoğunluğuz. ama farklı partilerin içine girmişiz. Gelin 1 Kısım’da oyumuzu CHP’ye verin. Yeni bir tarih yazalım. Bizim insanımıza imkan verilirse her başarının altına imza atar. Bunun tipik örneği Tire’dir. Tire Süt Kooperatifi Birleşmiş Milletler’den ödü aldı. Türkiye’nin en güçlü ve en başarılı kooperatifi, yöneticilerini kutluyorum. Binlerce aileye destek oluyor. Binlerce ailenin güçbirliği var. Demek ki kararlı olursak çalışırsak yapasınız. Örnek mi? Tire süt kooperatifi. Büyükşehir Belediye Başkanımızın da başarının altında imzası var. El ele verirsek ülkenin tüm sorunlarını çözeriz. Bizim bilgimiz, birikimimiz var" dedi.
 
 
DEVLET KİNLE, ÖFKEYLE YÖNETİLMEZ
 
Devletin kinle ve öfkeyle de yönetilemeyeceğini söyleyen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Önyargıyla yönetilmez. Akılla, bilgiyle, sabırla yönetilir. Bunu yapmadığımız zaman toplumda gerginliklere yol açarsınız. Neredeyse caddelerde selam veremez hale geldik. Komşunun inancı sorgulanan hale geldik. Biz böyle miydik?Atatürk, Türkiye Cumhuriyeti’ni kurduğu zaman huzur ve barışı hedeflemişti. Kadınlara, size, seçme ve seçilme hakkını batılılardan önce veren Atatürk’tür. Kadın erkek eşitliğini savunan o dur" dedi.
 
 
22 MİLYON YOKSULUMUZ VAR
 
Son yoksulluk rakamlarını da açıklayan Kılıçdaroğlu, “7 Haziran seçimlerden önce 17 milyon fakirden söz ederdim. Yeni rakamlar açıklandı. Fakir sayısı meğer yeni Türkiye’de 22 milyonmuş. Ne demek bu? Milyonlarca kişi ayda 300 TL’nin altında geçinmek zorunda, demektir. Bu evlerdeki dramı ben bilirim. Eğer o evde akşam tencere kaynamıyorsa en büyük hüznü dramı anneler yaşar. Kendileri saraylarda oturuyor, bir elleri yağda bir elleri balda. Acaba düşünüyorlar mı o çocukları? Atatürk Cumhuriyet için ’kimsesizlerini kimsesidir" diyordu. O çocuklara biz bakacağız. İstiyorum ki bu ülkede çiftçiler, esnaf, emekli, memur, sanayici kazansın. Herkes kazansın. Alın teri döken herkes kazansın. Sadece hortumcular kaybetsin. Ben de zaten bunu istiyorum" dedi.
 
’ARTIK YETER SÖZ MİLLETİN’ DEMEMİZ LAZIM
 
Bir vatandaşla arasında geçen sohbeti de anlatan Kılıçdaroğlu, “Yalnız bir ülkemiz var. Bir vatandaşımız diyor ki ’umudumuz sizsiniz, gelin ülkeyi kurtarın’ umut karşılıklıdır. Benim güvencem, umudum da sizsiniz. Türkiye’nin geleceğine siz yön vereceksiniz. Türkiye’yi, ya çağdaşlığa taşıyacaksınız ya da Ortadoğu’nun karanlığına. Bakın nasıl bir eğitimi sistemi var? Çocuk nereye kaydolacak bilinmiyor. 13 yılda 12 sefer eğitim sistemi değişir mi? 1 Kasım’da sandığa giderken düşüneceğiz. Yalnız kendimizi değil bir kişi daha götüreceğiz. Bu hepimizin görevi. Vatandaşlık, demokrasi görevi. Artık ’Yeter söz milletin’ dememiz lazım. Ben size huzur, refah barış garantisi veriyorum. Sarayda oturma, köşeyi dönme gibi hastalığım yok. Hele hele bana her türlü eleştiriyi yaparlar ama çıkıp ta sen ’kul hakkı yedin’ diyemezler. Herkesin eleştirisine saygılıyım. Sizin için çalışacağım, sizin için alın teri dökeceğim. Dökeceğim her alın terim size helal olsun" dedi.

KARANFİL DAĞITTI

Kııçdaroğlu Tire'de yapmış olduğu konuşmanın ardından ikinci durağı olan Ödemiş'e geçti. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Tire’nin ardından geçtiği Ödemiş’te büyük coşkuyla karşılandı. Hükümet Meydanı’nı dolduran yaklaşık 7 bin kişiye seslenen Kılıçdaroğlu, son zamanlarda havuz medyası dışında kalan gazete ve televizyonlara büyük baskı yapıldığına dikkati çekip, "Polis eşliğinde basılıyor, televizyon ekranları karartılıyor. Gazeteciler ölümle tehdit ediliyor. Vatandaşın haber alma hakları kısıtlanıyor. Bu bize yakışan bir süreç değil. Gazi Mustafa Kemal ve arkadaşları, bu ülkeye bağımsızlığı getirirken aynı zamanda bu ülkeye özgürlüğü de, insan haklarını da, kadın-erkek eşitliğini de getirdiler. ’Cumhuriyet bilhassa kimsesizlerin kimsesi’ dedi. ’Türkiye, güçlü bir sosyal devlet olmak zorundadır’ dedi. ’Hiç kimse ben kimsesizim demeyecek’ dedi. Bu devlet herkesin sahibidir. Şu an Türkiye bir ateş çemberinden geçiyor. Araplar’la aramız bozuldu, Mısır’la, Libya’yla, Suriye ile aramız bozuldu. Komşu mu bıraktın sen?" dedi.

AK PARTİYE YÜKLENDİ
 
"Bir parti kendi sorunsa o partinin bu memlekete faydası olmaz" diyen Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:
 
"Bir kişi kendi iradesini saraya ipotek etmişse bu memlekete bir faydası olamaz. 1 Kasım’da çocuklarımız, ailemiz, ülkemiz için bize bir görev düşüyor. Şu hale bakın 13 yılda ne hale geldik? Birbirimize selam veremez hale geldik. Kavgadan bıktık. Eğer bir ülkede çocuklar babalarına değil de babalar çocuklarını toprağa verirse bu ülkede sorun var demektir. Gencecik fidan gibi çocuklarını babalar toprağa veriyor. Kan ve gözyaşı bu memleketin kaderi değildir. İşçisiyle köylüsüyle, memuruyla emeklisiyle, çiftçisi ile bu işe ’yeter’ dememiz lazım. Türkiye bunu hak etmiyor. Yazıktır bu memlekete. Bir arada güçlü olacağız, ayrışmayacağız. Neden kavga ediyoruz, birilerinin ihtiraslarını tatmin etmek için."
 
Kılıçdaroğlu, konuşmasının ardından kalabalığa karanfil atıp, selamladıktan sonra helikopterle Kemalpaşa’ya geçti.
 
KEMALPAŞA’DA MİNİ MİTİNG
 
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Kemalpaşa’da halka seslendi. Atatürk Bulvarı üzerindeki Cumhuriyet Meydanı’nda otobüsün üzerinde konuşan Kılıçdaroğlu, vatandaşlardan sandığa gittikleri zaman iki şeyi düşünmelerini istediğini söyleyedi. İktidarlarında çiftçiye mazotu 1.80 lidadan vereceğini, emekliye de bayramlarda birer maaş ikramiye vereceğini hatırlattı.
 
BİR ÜLKEDE HUZUR VE REFAH OLMAZSA BİRŞEY KALMAZ
 
Asgari ücreti de bin 500 TL yapacağını söyleyen Kılıçdaroğlu, “Beni iş verenlere şikayet ettiler. Çatlasalar da patlasalar da bin 500 TL yapacağım. Esnafa, köylüye, sanayiciye, emekliye sahip çıkacağım. Bu ülkede adaleti sağlayacağım. Refahı ve huzuru getireceğim. Bir ülkede refah ve huzur olmazsa hiçbir şey kalmaz" dedi.
 
DİN ÜZERİNDEN SİYASET YAPILDI
 
Din üzerinden de siyaset yapıldığını anlatan Kılıçdaroğlu, “Kimin elinde var? Kime öyle bir yetki verildi ki ’Bu az Müslüman, bu fazla Müslüman’ diyebilsin. Kimin elinde böyle bir yetki? Eğer birisi din üzerinden siyasete yapıyorsa, bilin ki, o yalan söylüyor, bilin ki o sahtekardır. Herkesin kimliğine, inancına, saygılıyız. Siyasetin konusu bunlar değil. Çiftçi hakettiğini alıyor mu? Almıyor mu? Türkiye komşularıyla neden kavga ediyor? Niye kavga ediyorsun? Şimdi öyle bir hale geldi ki, mal satacak ülke yok. O ülkeler ’Niye ben senden mal alayım’ diyor. Hadi Suriye’yle kavga ettin. Yıllarca sürüyor. Peki Mısır’la ne istedin? Bunları düzetmek zorundayız, düzelteceğiz" dedi.
 
YETKİYİ SARAYDAN DEĞİL SİZDEN ALMAK İSTİYORUM
 
Türkiye’nin ateş çemberinden geçtiğine de değinen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Türkiye’yi adım adım geziyorum. Ben yetkiyi saraydan değil sizden almak istiyorum. Türkiye bir ateş çemberinden geçiyor. Cumhuriyet tarihinin en derin krizlerinden birisini yaşıyor. Türkiye’yi kimin yönettiği belli değil. Kim yönetiyor Türkiye’yi?" dedi.
 
HERKES KANDIRIYORSA NASIL ÜLKE YÖNETİYORSUN
 
Hükümetin sık sık kullandığı ’kandırıldık’ söylemini de hatırlatan CHP lideri Kılıçdaroğlu, "Şu hale bak. Gittiler PKK ile oturdular masaya. ’Biz çözüm üreteceğiz’ dediler. Sonra masadan kalkıp ’bizi kandırdılar’ dediler. Siz çocuk musunuz? Böyle nasıl devlet yönetiyorsunuz? Birisi dedi ’PKK bizi kandırdı’ bir başkası kalktı ’paralel bizi kandırdı.’ Bir diğeri ’Esad kandırdı.’ Herkes sizi kandırıyorsa nasıl ülke yönetecek siziniz? Bunlara bir ders vermeniz lazım. Refah ve huzur için bir araya gelmemiz lazım. Bir araya gelip huzuru sağlayacağız. Gelin bir arada olalım. Huzuru ve refahı getirelim. Ben hazırım siz de hazır mısınız? Bu memlekete refahı ve huzuru getireceğiz. Hiçbir vatandaşı ötekileştirmeyeceğim. 78 milyon vatandaşımı kucaklayacağım. Kavgadan, gerilimden bıktık" dedi.
 
"HADİ GARİ BERGAMA SEN DE GEL"
 
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Bergama Belediyesi'nin sosyal tesislerinin bahçesine helikopterle geldi. Kılıçdaroğlu ile birlikte İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ve CHP İzmir İl Başkanı Bedri Serter de helikopterden indi. Kılıçdaroğlu'nu Bergama Belediye Başkanı Mehmet Gönenç, Foça ve Konak ilçe belediye başkanları karşıladı. CHP Genel Başkanı, sosyal tesislerde yediği öğle yemeğinin ardından Bergama Cumhuriyet Meydanı'nda yapacağı mitingte platforma çıkmadan CHP'nin 'Sen de gel' adlı şarkısı çalındı. Sunucu, şarkının sözlerine atıfta bulunarak, “İşçi geldi, esnaf geldi, köylü geldi, çiftçi geldi. Karşı köyden imam geldi. Hadi gari Bergama sen de gel" diye seslendi. Yaklaşık 5 bin kişinin katıldığı mitingde platforma 'Başbakan Kemal' sloganı ile çıkan Kılıçdaroğlu, bu slogan üzerinden konuşmaya başladı.
 
"SLOGAN ATMAK KOLAY ÖNEMLİ OLAN BUNU HAYATA GEÇİRMEK"
 
Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu: 
 
"Onu göreceğiz. 1 Kasım'da göreceğiz. Slogan atmak kolay, önemli olan bunu hayata geçirmek. Önce hiçbir mazeret üretmeden 1 Kasım'da sandığa gideceğiz ve oyumuzu kullanacağız. Bu seçim önemli. Türkiye ateş çemberinden geçiyor. Herkes Türkiye'nin geleceği ne olacak diye endişe duyuyor. 13 yıldır ülkeyi yönetiyorlar. Ne yaptılar? 'Yol, köprü yaptık.' Yol, köprü yapmayan hükümet mi var? Keban yaptın mı? Telekom yaptın mı? Karakaya yaptın mı? Atatürk Barajı yaptın mı? Yapamadın. Siyaset halkın sorunlarını çözmektir. Bu nedenle siyasete gireriz, politika yaparız. Vatandaşın derdi var ve onu çözmek sorundayız."
 
"3 YILDIR ARMUT MU TOPLUYORDUNUZ"
 
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdağlu, 13 yıllık AK Parti iktidarının asgari ücretin ne kadar olduğunu bile bilmediğini öne sürerek, şöyle konuştu:
 
"İnsanca hakça bir düzen kuracağız. Aile sigortasını getirerek fakirliği bitirerek. Emeklilerimiz var. Ramazan ve Kurban bayramında birer maaş ikramiye verdim emeklilere. Hala sözümün arkasındayım kapı gibi hiç endişe etmeyin. Emekli kardeşlerim ben sizin bayramlarda torunlarınızdan kaçmanızı istemiyorum. Bayramı evinizde çoluk çocuğunuzla geçirmenizi istiyorum. Bu lütuf değil. Bu toplumun emekliye minnet borcu var. Ne olacak iki maaş ikramiye. Bunlar asgari ücretin ne kadar olduğunu benden öğrendiler. 949 lira olduğunu bilmiyorlardı. Bin 500 lira yapacağım. Ona da itiraz ettiler, işverene şikayet ettiler. Şimdi biraz da utanarak 'biz de asgari ücreti yükselteceğiz' diyorlar. 13 yıldır siz armut mu topluyordunuz? Neden aklınıza gelmedi? Ben söylediğim zaman mı aklınıza geliyor? Taşeron işçiliği kaldıracağız. O işçilerin tamamına kadro vereceğiz. İş güvencesi vereceğiz. Parayı zaten devlet veriyor. Aradan taşeronu kaldıracağız. Bu adam burada mı çalışıyor. Kadrosunu vereceğiz parasını da kendisine vereceğiz iş güvencesi olacak."
 
Kılıçdaroğlu, iktidarlarında mazotu 1 lira 80 kuruştan satacaklarını tekrarlayarak, "Terör başını aldı gitti 7 Haziran'dan sonra. Neden 7 Haziran'dan sonra oldu? Bu neden acaba? 'Bana 400 milletvekili vermeniz ben de sizin burnunuzdan getireceğim' diye bir politika mı güdüyorlar? Hiç merak etmeyin bunu öyle yapıyorlar. IŞİD belası çıkardılar. Suriye politikasının yanlışlığını defalarca söyledim. 2 milyonu aşkın Suriyeli Türkiye'ye geldi. Büyükşehirlerde merdiven altında Suriyeliler var. İnsanın içi acıyor. Bu tabloyu değiştirmemiz lazım" dedi.
 
"MAĞDUR OLDUK DİYECEĞİZ SANDI"
 
Kılıçdaroğlu, Ak Parti'nin koalisyon görüşmelerindeki tavrını da eleştirerek, şöyle konuştu:
 
"Türkiye kendi çıkarlarını ailesinin çıkarlarını düşünen yöneticilere terk edilemez. Eğer bir kişi devleti yönetmeye talip olan bir kişi iradesini Saray'a ipotek etmişse bu ülkeyi yönetemez. Görevin bana verilmesi lazımdı o görevi vermedi. 'Mağdur olduk mağdur olduk' diyeceğiz sandı. Ben görevi Saray'dan değil milletten istiyorum. Size bir sır vereyim. Sakın kimseyle paylaşmayın olur mu? Davutoğlu Saray için çalışır Kılıçdaroğlu halk için çalışır. Bunu sakın unutmayın. Bu ülkeye huzuru ve refahı getireceğim. Huzurun gerginliğin olmadığı bir Türkiye'yi inşa edeceğim. Geldiğimiz noktaya bakın neredeyse birbirime düşman olduk kavga aldı başına gidiyor. Sıkıyönetim dönemlerinde yaşanmayan tablolar. Televizyon kanalları basılıyor kanallar karartılıyor gazetelere yasak getiriliyor. Bunları yaparken de kendi partilerini yandaşlarını getiriyorlar. Neden korkuyorsunuz? Vatandaşın doğru haber almasını engellemek istiyorlar.""
 
''BAŞBAKAN'A 2.5 SAAT BİZE 2.5 DAKİKA BİLE DEĞİL"
 
Kılıçdaroğlu, sözlerini şöyle tamamladı:
 
"TRT yayın yapıyor. 2.5 saat başbakana alan açtı. Bize 2.5 dakika bile değil. Oysa TRT bizim vergilerimizle yayın yapıyor. Elektrik faturalarının bir kısmı TRT'ye gidiyor. Bize ihanet ediyorlar. Bütün siyasi partileri çıkarabilirler. TRT tarafsız olmalı ve ama değil. Onların haber A diye bir yayın kanalı var. 'Ben sizin kanalınıza çıkabilirim. Bana karşı olan gazetecileri çağırın. Hepsine cevap vereceğim' dedim. Korkularından çıkaramadılar. 'Ya bütün sorulara cevap verirse' diye. Bizim özgüvenimiz var. Gizli kapaklı işimiz yok ki. Tek derdiniz bu ülkede huzur içinde yaşayalım. Vatandaşın cebi para görsün. Size verdiğim sırrı unutmuyorsunuz değil mi? 7 Haziran öncesi 'CHP'ye oy vermeyin dolar fırlar, faizler yükselir, işsizlik artar' dediler. Allah büyüktür ya bunların zamanında hepsi oldu. Rahmetli babam derdi ki 'oğlum sen doğru dur eğri belasını bulur' diye. Bunlar geldiler belalarını buldular. Doları da faizi de yükselttiler.
 
Kılıçdaroğlu uzak ilçelerde yapacağı mitingler sonrasında parti otobüsüyle Aliağa, Menemen, Çiğli, Bayraklı ve Bornova'da seçim turu atacak.Yapacağı mini mitinglerin ardında da canlı yayında seçime 2 gün kala gündemi değerlendirecek. 
 
Aliağa'da konuştu 
 
"YETKİYİ SARAYDAN DEĞİL, SİZDEN İSTİYORUM" 
 
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Bergama'daki mitingin ardından helikopterle Aliağa'ya geçti. Cumhuriyet Meydanı'na inen helikopterden seçim minibüsüne geçen Kılıçdaroğlu, şehir turu atarak halkı selamladı. Kılıçdaroğlu, partisinin ilçe binası önünde kalabalık bir partili grubu tarafından karşılandı. Ardından burada toplanan vatandaşlara seslenen Kılıçdaroğlu, Türkiye'nin cumhuriyet tarihinin en derin krizlerinden birisini yaşadığını söyledi.
 
Ülkede ciddi bir yönetim boşluğu olduğunu ifade eden Kılıçdaroğlu, bu seçimlerde bir anlamda Cumhuriyet'in oylanacağını söyledi. Kılıçdaroğlu, "Diktatörlükten yana mıyız, halkın iradesinden yana mıyız? Yani cumhuriyetten yana mıyız? Eğer Türkiye'yi yönettiğini iddia eden bir kişi iradesini saraya ipotek etmişse o kişi bu ülkeyi yönetemez. Nitekim hükümet de kuramadı. Normalde görevin bize verilmesi lazımdı. Ama 'Olur ya, ya Kılıçdaroğlu hükümet kurarsa' diye görev verilmedi. Ben yetkiyi saraydan değil, sizden istiyorum. Sizin gücünüze inanıyorum" dedi. 
 
"BİZİM GİZLİ HESAPLARIMIZ YOK" 
 
"Bu ülkede yüzbinlerce çocuk yatağa aç gidiyor" diyen Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:
 
"Bunun da önüne geçeceğim. Güzel Türkiyemiz'de hiçbir çocuk yatağa aç girmeyecek. Refahı ve huzuru bu ülkeye getireceğiz. Bir terör belası var. Bunun engellenmesi lazım. 2012'de bir yol haritası götürdüm onlara. 'Yanlış yapıyorsunuz, ülkeyi yanlış yönetiyorsunuz' dedim. Terörü böyle önleyemeyeceklerini defalarca söyledim. Görüyorsunuz 7 Haziran seçimleri sonrası kan gövdeyi götürdü. Gencecik, fidan gibi çocuklarımız toprağa düştü. Bu tablonun değişmesi lazım. Size şu sözü rahatlıkla veriyorum. Türkiye'de terörü önleyecek olan tek parti CHP'dir. Size neden CHP diye sorabilirler. Onlara şunu söyleyin, 'Bu ülkenin kuruluşunda CHP'nin imzası var.' Bu sorunu ancak ve ancak biz çözeriz. Çünkü bizim gizli hesaplarımız yok. Bizim arka planlarımız yok. Biz 78 milyonun hep beraber, bir arada yaşayacağı huzur dolu bir ülke istiyoruz" diye konuştu. 
 
Kılıçdaroğlu, konuşmasının ardından helikopterle Çiğli'ye geçti.
 
KENDİSİ DEVLET OLMUŞ PARTİYLE MÜCADELE
 
CHP lideri, otobüsün üzerine, “Kemal Kılıçdaroğlu'na yol arkadaşı olacak mısınız?" sözleriyle çıktı. Kılıçdaroğlu, Anadolu Caddesi yanındaki meydanda partililere otobüs üzerinden konuştu. Alanı dolduranlara '1 Kasım'a hazır mısınız?' sorusunu yönelten Kılıçdaroğlu, “Türkiye'nin tarihini değiştireceğiz. İnşallah aydınlığa giden yola da, hep birlikte gideceğiz. Birlikte mücadele etmemiz lazım" dedi. Vatandaşlara “Sizlerle politik olmaktan çok geleceğe dair bir sohbet etmek istiyorum" diyen Kılıçdaroğlu, “Ateş çemberinden geçiyoruz. Hiç istikrar yok. İstikrarsızlığın, sorunun kaynağı bizatihi bu iktidar. Her alanda sorunlarımızı var. Başımıza IŞİD belası çıktı. Terör ithal eden ülke olduk. Bizim ne işimiz var? Suriye'nin, Mısır'ın, Libya'nın iç işlerine karışıyoruz. Diyorlar ki 'ihracat düştü' mal satacak ülke mi bıraktınız. Diyorlar ki 'turist gelmiyor', turist niye gelsin? Bu sorunları aşmamız lazım. Güç birliği yapmamız lazım" dedi. 
 
KENDİSİ DEVLET OLMUŞ PARTİYLE MÜCADELE EDİYORUZ
 
Bu seçimlerini diğerlerinden farklı olduğunu da vurgulayan Kılıçdaroğlu, “Bu seçim, diğer seçimlere benzemiyor. Diğer seçimlerde ülkeyi yönetmeye talip oluyorduk. Şimdi kendisi devlet olmuş bir partiyle mücadele ediyoruz. Televizyonlar, gazeteler, basılıyor. Gazeteciler ölümle tehdit ediliyor. Televizyon ekranları karartılıyor. Bu amaçla mı demokrasiyi yükseltmeye çalıştık. 4 siyasi parti var Türkiye'de. Bir parti ne hala getirdi gördünüz. Bir başka parti var her şeye 'hayır' diyor. E her şeye 'hayır' diyorsan, niye siyasete giriyorsun. Bir başka parti var denklemin dışında. Bir parti kalıyor ülkeyi aydınlığa çıkartacak. O da CHP'dir" dedi.
 
TERÖR OLAYLARINA DEĞİNDİ
 
Son yaşanan terör saldırılarına da değinen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Şu sorunun yanıtını bulmamız lazım. Çözüm sürecine başladılar. Defalarla söyledim. 'Bu yol haritası yanlış, böyle terör bitiremezsin' dedim. 7 Haziran'dan sonra, ne odu da, babalar çocuklarını mezara koymaya başladı? Evlat acısı ocaklara düştü. Düne kadar yoktu. 7 Haziran'dan sonra neden oldu? E diyorlar ki, 'PKK bizi kandırdı' Siz çocuk musunuz? Eğer bir örgüt sizi kandırıyorsa, o başbakanlık, bakanlık koltuklarında ne işiniz var?" dedi. 
 
Bu arada Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı Kent Ekmek Fabrikası'nın bugün greve başlayan işçiler de pankart açıp sesini duyurmaya çalıştı. Kılıçdaroğlu, pankart açan işçilere "grevdeki işçilere gelsinler, onlarla görüşeceğim" dedi.
 
İŞTE KILIÇDAROĞLU'NUN İZMİR PROGRAMI

Güncelleme Tarihi: 30 Ekim 2015, 09:44
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER