banner24

Kılıçdaroğlu: Yasak Getirmezseniz, Namertsiniz

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 19 Mayıs coşkusunu, kurtuluş hareketinin başladığı Samsun’da yaşadı.Atakum Belediyesi tarafından düzenlenen halk yürüyüşüne katılan Kılıçdaroğlu, resmi bayram kutlamalarında değişiklik yapan hükümete sert sözlerle yüklendi.

 

Kılıçdaroğlu, Samsun'un Atakum ilçesinde düzenlenen 19 Mayıs Gençlik Yürüyüşü'ne katıldı. Vatandaşlarla yaklaşık 1 kilometre yürüyen Kılıçdaroğlu, daha sonra sahil mevkisinde halka hitap etti.
 
Mustafa Kemal Atatürk'ün 75 milyon insanın gönlüne taht kuran bir devrimci olduğunu ifade eden Kılıçdaroğlu, Atatürk'ün "Ben Türkiye Cumhuriyeti'ni sadece ve sadece gençlere emanet ediyorum. Çünkü onlar geleceğimizdir, umudumuzdur" sözlerini anımsattı.
 
Gençlerin, çağdaşlığın, özgürlüğün, bağımsızlığın teminatı olduğunu dile getiren Kılıçdaroğlu, "Biz kendi ülkemizde özgür ve bağımsız olarak yaşamak istiyoruz. Bizler acaba Mustafa Kemal'in değer verdiği gençlere onun gözünden, onun inancından gerekli desteği verdik mi? Eğer bugün hapishanelerinde 600 üniversite öğrencisi varsa Türkiye Cumhuriyeti'nin, o zaman AKP'ye şunu sormak lazım; 600 üniversite öğrencisi hangi gerekçeyle okullarından alınıp zindanlara atıldılar" diye konuştu.
 
CHP olarak herkesin düşüncesini özgürce dile getirecek bir ülke için yola çıktıklarını belirten Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti: "Bugün Samsun'dayız. Hep beraber demokrasiyi yücelteceğiz. Onurlu bir Türkiye'yi el birliğiyle kuracağız. Bugün Samsun'da yürüdünüz. 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı'nız kutlu olsun. Bu bayram, bağımsızlığımızın sembolüdür. Bu bayram dolayısıyla bütün gençlere sesleniyorum; Renginiz ne olursa olsun, inancınız ne olursa olsun, kimliğiniz ne olursa olsun, bir ortak paydamız var, yurt sevgisi. Bir ortak paydamız var, insan sevgisi. Bir ortak paydamız var,
onurlu Türkiye."
 
Kılıçdaroğlu, siyasal baskılardan arınmış, her türlü düşüncenin dile getirildiği bir Türkiye istediklerine değinerek, şunları kaydetti: "Mücadelemizde gençleri yanımızda görmek istiyoruz. Bugün genç düşünenlerin bayramı, bugün Mustafa Kemal'lerin bayramıdır. Yasak getireceklermiş, getirmezseniz namertsiniz. Engelleyeceklermiş, engellemezseniz namertsiniz. Biz her türlü baskıya direnmesini bilen, her türlü baskının karşısında özgürce konuşan, bedel ödemek varsa bedelini ödemeye hazır olan bir ruh dünyasına sahibiz. Tarih baskıcı rejimlerle doludur. Hiçbir despot rejim, hiçbir baskıcı rejim hayatta kalmamıştır ama demokrasi ve özgürlüğün olduğu rejimler hep ayakta kalmıştır."
 
Kılıçdaroğlu, konuşmasının ardından havayoluyla Samsun'dan ayrıldı. 
Güncelleme Tarihi: 20 Mayıs 2012, 11:19
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER