Kılıçdaroğlu, 'Topuklu Efe'yi övdü!

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü'nde Kuşadası'nda düzenlenen etkinlik için ilçeye gelen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu'nu göklere çıkardı, "Başkanımız Çerçioğlu, projelerini hayata geçirmeden önce halka soruyor" dedi.

Kılıçdaroğlu, 'Topuklu Efe'yi övdü!

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Aydın'ın Kuşadası ilçesinde düzenlenen “8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü” programında, Efes Kongre Merkezi’ni dolduran kadın muhtarlarla buluştu; Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu’nu övdü. Başkan Çerçioğlu’nun, Aydın’ı “marka kent” haline getirmek için çalıştığını hatırlatan CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, “Aydın’da katılımcı demokrasi var. Bakın başkanımız Özlem Çerçioğlu projelerini hayata geçirirken ne yapıyor? Önce halka soruyor” ifadesini kullandı.

'VATANDAŞ KARAR VERİR'

Konuşması sırasında Başkan Çerçioğlu için “Topuklu Efe” unvanını da seslendiren Kılıçdaroğlu, “Belediyeye ait arazide Başkan Çerçioğlu vatandaş için sandık koydu, “Burayı ne yapalım?” diye demokratik bir şekilde sordu. Siz de Muhtarsınız, mahallenizde yeşil alan var ve imara açılıyor. Sizin hiç haberiniz olmuyor. Biz ne düşünüyoruz? Eğer bir mahalle ile ilgili belediye meclisinde karar alınacaksa, mahallenin muhtarı karar süresince belediye meclisine katılmalı, söz ve karar sahibi olmalı. Seçimle mi geldi muhtar? Seçimle geldi. Niye karar sahibi olmasın? Kendi mahallesiyle ilgili karar alınacak muhtarın haberi yok. Gelsinler bunu da değiştirelim. Mahallede yeşil alan imara açılacak niye referandum yapmazsınız? Belde halkına niye sormazsınız? AVM mi olsun, yüzme salonu mu olsun, kültür salonu mu olsun? Bizde en temel konularda referandum yapılmaz. Referandum en temel konularda olması gerekir. Oturur vatandaş kararını verir.” diye konuştu.

'YİNE KADINLAR OLUYOR...'

Kılıçdaroğlu, bugünün Türkiyesi’nde çalışma hayatının içinde erkek ile birlikte mücadele eden kadınlar olduğuna işaret etti, “Ama eğer bir kriz yaşanırsa ilk işlerine son verilenler yine kadınlar oluyor. O zaman kadınların ekonomide çok daha güçlü olması lazım. Ve kadınların dişe diş göze göz mücadele etmesi lazım” dedi.

“Kadına yönelik şiddet son 15 yılda yüzde 1400 arttı. Ne oluyor bize? Çocuk evlilikler neden oluyor?” diye soran Kılıçdaroğlu, “Eğer kadınlar yeniden ayağa kalkabilirlerse, yeniden hak mücadelesi başlatabilirlerse biz 2019'u cumhuriyeti demokrasiyle taçlandıran bir yıl olarak göreceğiz. 2019 benim için ne kadar önemliyse kadınlar için o kadar önemlidir” diye konuştu.

PARTİLERE ÇAĞRI

CHP’nin parti tüzüğünde yüzde 33 cinsiyet kotası olduğunu hatırlatan Kemal Kılıçdaroğlu, “Şimdi buradan bütün siyasal partilere açık ve net çağrıda bulunuyorum. Gelin siyasi partiler yasasını değiştirelim, cinsiyet kotasını en az yüzde 33 olarak parlamentodan geçirelim” ifadesinde bulundu.

CHP Genel Başkanı, coplarla, tekmelerle, biber gazlarıyla kadınların susturualamayacağını belirtti, “Kadınlar hak hukuk adalet istiyorlar. Çocuklarının daha iyi okullarda okumasını istiyorlar. Bozulan eğitim sisteminin düzelmesini istiyorlar. Kadınlar, kadınlara yapılan muameleye bakın. Gözaltına alınıyor kadın, üç günlük çocuğu, normalde kadının emzirmesi lazım, üç gün göstermediler. Kıyameti kopardık da çocuğu götürdüler annenin yanına. Bunun acı vicdansızlıktır. Eğer demokrasimiz işgal altındaysa, bu işgalden demokrasiyi kurtaracak olan sizlersiniz” diyerek sözlerini tamamladı.

Güncelleme Tarihi: 08 Mart 2018, 15:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER