banner9

Kılıçdaroğlu Grup Toplantsında Konuştu

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, darbe girişiminin ardından güçlü bir öz eleştiri yapılması gerektiğini belirterek, “Umarım hatalar bir daha tekrar edilmez” dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin TBMM Grup Toplantısı’nda konuştu.
 
Kemal Kılıçdaroğlu, şu ifadeleri kullandı:
 
2002 de iktidarı ele aldılar terör var mıydı? Yoktu. Bugünse Türkiye’nin bir bölgesi yanıyor. Yeni şehitlerimiz geliyor. Neden şimdi terör terör batağı içinde? 14 yıldır Türkiye Cumhuriyeti’ni kim yönetiyor?
 
Türkiye tarihinin en derin krizlerini yaşamaya devam ediyor. 14 yılın sonunda nasıl oluyor da Türkiye Cumhuriyeti darbeyle karşı karşıya kaldı. Bu ortam nasıl oluştu?
Darbe girişiminde dört siyasi parti de onurlu bir duruş sergiledi. Parlemento üzerine düşeni yaptı.
 
Darbe araştırılmalıdır. Zemin nasıl oluştu, araştırılmalıdır. Araştırma komiyonuna milletvekili vermeyen sadece AKP’dir. 
 
Şu soruyu sormak zorundayım Binali Bey'e: Neden arkadaş siz darbeyi araştırma komisyonuna milletvekili görevlendirmiyorsunuz, hangi gerekçeyle? Bu darbe girişiminin siyasal ayağının ortaya çıkarılması lazım. Bu darbe girişiminin ana sorumlularının ortaya çıkması lazım. Yasama organının, TBMM’nin bu olayı araştırması lazım.
 
Yıllarca devletinin kurumlarına yapılan atamalar yanlıştır dedik. Yargıtaya atama yapıldı, yanlıştır dedik. Bunun için hep söylüyoruz; camiye siyaset sokmayın, kışlaya siyaset sokmayın, adliyeye siyaset sokmayın. Cami bir siyasi partinin arka bahçesine dönüştürülür mü? Bu vatandaşı ayrıştırmaktır.
 
Umarım darbe sonrasında güçlü bir özeleştiri olur, hatalar bir daha tekrar edilmez, Türkiye geleceğini daha sağlıklı inşa eder.
Güncelleme Tarihi: 17 Ağustos 2016, 14:02
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER