Kılıçdaroğlu, doğalgaz ve elektrik zamlarını eleştirdi

Chp lideri Kemal Kılıçdaroğlu, İkinci İnönü Savaşının 91. yıl dönümü kutlama törenlerine katıldı. Tören sonunda gazetecilerin sorularını cevaplandıran Kılıçdaroğlu’nun gündeminde 4+4+4 yasa tasarısı ile doğalgaz ve elektriğe yapılan zamlar vardı.

Kılıçdaroğlu, İkinci İnönü Zaferi'nin 91. yıl dönümü dolayısıyla Eskişehir'in İnönü İlçesi'nde düzenlenen törenlere katılmak üzere geldiği ilçede, İnönü Belediye Başkanı İsmail Karaköse'yi ziyaret etti. Burada gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını cevaplandıran Kılıçdaroğlu, elektrik ve doğalgaza yapılan zamları eleştirdi.

" Siz zamma sarılarak, zammı çözüm görerek, ekonomiyi yönetmeye kalkarsanız, bunun faturası ağırlıklı olarak vatandaşa çıkar." diyen Kılıçdaroğlu, "Önümüzdeki süreçte vatandaş zammı hissedecektir. Daha hissetmedi. Daha faturalar vatandaşın önünde gitmedi. Bunun dışında sağlıkta reçete başına zam geldi. Özel hastanelerde katkı payı yüzde 90'a çıktı. Zamla bir ülkeyi yönetmeye kalkıyorsanız, halka zulüm ediyorsunuz demektir. Boşuna demiyorum, (Erdoğan zulmün artsın) diye. Zulmün artsın ki biran önce git. Bu milletin yakasından düş." dedi.

"Şimdi ne diyorlardı? Ekonomide bir sorun yok diyorlardı. Türkiye bütün dünyaya örnek diyorlardı. Nasıl bir örnektir bu daha vatandaş nefes almadan zam yağmuruyla karşı karşıya kaldı." ifadesini kullanan Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu: "Elektriğe ve doğalgaza zam geldi. Bakın 3 hafta geçti. 3 haftada 3 kez akaryakıta zam geldi. Diyecekler, petrol, doğalgaz bizde yok. Biz bunu ithal ediyoruz. Fiyat arttıkça biz de fiyatlara yansıtıyoruz. Peki, öteki ülkeler neden öyle değil? Dünyanın en pahalı benzini, doğalgazı bizde. Diğer ülkelere de yansıyor. Önemli olan zammı halka yansıtmadan ülkeyi yönetmek. Siz zamma sarılarak, zammı çözüm görerek, ekonomiyi yönetmeye kalkarsanız, bunun faturası ağırlıklı olarak vatandaşa çıkar. Önümüzdeki süreçte vatandaş zammı hissedecektir. Daha hissetmedi. Daha faturalar vatandaşın önünde gitmedi."

Güncelleme Tarihi: 01 Nisan 2012, 14:55
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER