'Kesinti Kamuya Özel Değildi'

Maliye Bakanlığı, çeşitli sendikalar tarafından dile getirilmeye devam eden iddialara yönelik bir açıklama yaptı.

'Kesinti Kamuya Özel Değildi'

Maliye Bakanlığı, artan oranlı vergi uygulamasının, sadece kamu görevlileri için değil, tüm çalışanlar ile gelir vergisine tabi olan tüm mükellefler için geçerli olduğu ve kamu görevlileri aleyhine herhangi bir durumun söz konusu olmadığını bildirdi.
Açıklamada, sendikaların ''15 Haziran itibari ile maaşları yüzde 4 oranında artan memurların büyük çoğunluğu, maaş bordrolarına baktıklarında kötü bir sürprizle karşılaştı. Yıllık toplam geliri 10 bin liranın üzerine çıkan memurlardan kesilen gelir vergisi oranı da yüzde 15'en yüzde 20'ye çıktı'' yönündeki bazı değerlendirmelerinin incelendiği ve söz konusu değerlendirmelerin eksik, hatalı ve yanlış bilgiye dayalı olduğu kaydedildi.

Açıklamada, 193 sayılı Gelir Vergisi Kanunu'na göre gelirin, bir gerçek kişinin bir takvim yılı içinde elde ettiği kazanç ve iratlarının safi tutarı olduğu ve memurlarda dahil olmak üzere, kamu ve özel sektör ayrımı yapılmaksızın çalışanların tamamının gelirlerinin gelir vergisine tabi olduğu belirtildi.
Gelir Vergisi Kanunu uyarınca ücret gelirlerinin vergilendirilmesinde artan oranlı vergi tarifesinin uygulandığı ifade edilen açıklamada, 2012 yılı gelirlerinin vergilendirilmesinde esas alınan tarifelerin, 280 seri No'lu Gelir Vergisi Genel Tebliği ile yeniden belirlendiği kaydedildi.

Güncelleme Tarihi: 27 Haziran 2012, 10:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER