'Kendini Değiştirmeyen Her Şey Yok Olur'

Bugüne kadar suskun kalmayı tercih eden 25. dönem MHP İzmir Milletvekili Murat Koç, sadece Ben HABER'e konuştu. ''Suları bulandırmak istemiyorum'' diyen Koç, 1 Kasım için, ''Süreç iyi yönetilmedi'' dedi.

'Kendini Değiştirmeyen Her Şey Yok Olur'

BURAK CİLASUN / BEN HABER

1 Kasım Genel Seçimleri'nde kendi oylarının yüzde 27'sini kaybeden Milliyetçi Hareket Partisi'nde, 7 Haziran'da 2. bölge 2. sıradan Meclis'e giren, sonrasındaki seçimdeyse bir sıra geriye kaydırılmasıyla birlikte Meclis dışında kalan iş dünyasının tanınmış ismi Murat Koç, yaşanan süreci değerlendirdi. Partisine zarar vermemek adına kelimeleri tane tane seçen Koç, “Değişim yaşamayan imparatorluklar bile yıkıldı” dedi.
 
Özellikle 7 Haziran sürecinde çok büyük bir maddi külfetin altına girdiniz öyle değil mi?
 
Evet. Bu maddi yükü üstlenirken de sırtımda yumurta küfesi taşımamak adına bir toplu iğne kadar destek almadım. Ankara'ya ne kadar gittiğimizi milletimiz biliyor. Seçildikten sonra şehrine dönmeyen bir vekil olmayı hiç istemedim. Seçim sonrasında insanların elini sıkarken insanlar, “Seçimler bitmedi mi?” diye sordular. Vekilliğimde vicdanen rahatım.
 
3. sıraya gerilediğinizde en azından seçmene karşı kendinizi mahcup hissettiniz mi?
 
Elbette süngümüz düşük çıktık halkın karşısına. İnsanlar, “İrademizle neden oynanıldı? Siz çalıştınız ve biz de sizi yolladık” dediler.
 
Sizin 3. sıraya indirilmeniz kimin ya da kimlerin tasarrufuydu?
 
Bunun cevabını şu süreçte vermemeyi daha uygun buluyorum.
 
MHP kendi oyunun yüzde 27'sini kaybetti. Neden?
 
Sürecin yönetimidir bu. Süreç iyi yönetilemedi. Milletimiz sandığa gitti, süreci ve süreçten sonrasını değerlendirdi. Seçime bir hafta kala yeniden bir seçim olabileceğinin dillendirilmesi de milletimizin kararında etkili olmuştur. 7 Haziran'da milletin vermiş olduğu görev iyi değerlendirilemedi. 
 
Sayın Bahçeli'nin hiç mi hatası yok bu kayıpta?
 
Peygamberler de hata yapar.
 
Ama peygamberlerin hatası Allah'a karşı?
 
O zaman bunun parti üst yönetimi vardır, partinin devam eden kurultay süreci vardır.
 
Bahçeli'nin İzmir'e gelmemesi oyları düşürdü mü? Gelmeli miydi?
 
Hayır oyları düşüren faktör bu değildir ama elbette bir genel başkanın İzmir'e gelmesi motivasyondur.
 
Kırgın mısınız, kızgın mısınız?
 
Şahsım adına ne kırgınım, ne de üzgünüm. Fakat şehrim adına üzgün olduğumu söyleyebilirim. Ben benliğimi MHP'de bulmuş bir insanım. 9 Işık doğrultusunda yaşamımı sürdürdüm ve sürdüreceğim. Ocak devremi saymıyorum, 30 yıldır teşkilata hizmet ediyorum. Yoldan geçerken listeye konmuş bir insan değilim.
 
O zaman vefasızlık diyebilir miyiz 3. sıraya inişinize?
 
Kader demeyi daha uygun buluyorum. Ülkemizin en büyük eksikliği diyalogsuzluktur. Ülkenin menfaatlerine göre hareket edilmelidir, parti menfaatlerine göre değildir.
 
İzmir'deki istifalar hakkında ne düşünüyorsunuz?
 
Artı ya da eksi bu kararlarda hiçbir payım yoktur. Camiamızdaki arkadaşlarımızdan biraz uzak kalmak istedim, gazetelere röportaj vermedim. Neden? Çünkü bu işe müdahil olmak istemiyorum. Herkesin kendi bileceği iştir. Ayrılan arkadaşlarımızın hepsi büyük iş adamlarıdır, STK'larda yer alan insanlardır. Kişiliklerini oluşturmuş insanlara “Sen böyle yap, böyle yapma” dersem kişiliklerine de müdahil olmuş olurum. Öncelikle bunu söyleyeyim. İnşallah sonu hayırlı olur. Elbete bu davaya gönül vermiş teşkilat üyeleri de, milyonlar da yaşanan gelişmeleri değerlendiriyor. MHP seçimlerden sonra yeni bir sürece girdi. Dalgalanmalar vardır ve olacaktır. Tansiyon yükselip azalır. 
 
Dalgalanma sadece illerde mi var Ankara'da da var mı?
 
Bunu hepimiz göreceğiz. Ben Genel Merkez'imizin bu dalgalanmayı iyi görüp, ne gerekiyorsa onun yapılması gerektiğini düşünüyorum.
 
Siyasi yaşamınızın devamı için ne düşünüyorsunuz?
 
Ben siyaseti üç gündür yapmıyorum ki. Benim el ilanlarımda bile MHP Genel Merkezi'nin projelerin haricinde benim İzmir için projelerim yer aldı. Bu partinin bizlere ihtiyacı var. Bu partide ikbal kavgası yapanlar var. Ben bunları iyi görüyorum. Bu söylemimden de ismi genel başkanlık için geçen arkadaşlarımız anlaşılmasın. İçerden iyi gözüküp başka hesap yapanlar var. Bu yüzden meydanı boş bırakmak istemiyorum.
 
Aliağa Belediye Başkanı'nın sosyal medyadan eleştirilerini nasıl buluyorsunuz?
 
Ülkesine hizmet etmek isteyen, şehrine yönelik hayalleri olan bir arkadaşımız. Sayın Belediye Başkanı'nın gayesinin de hizmet etmek olduğunu düşünüyorum.
 
Bundan sonrası ne olacak?
 
Sular şu anda çok bulanık. Biz partide ağabey konumundaki insanlardanız. Ağabeyler bulanık suyu daha da bulandırmaz. Teşkilatlarımız günü geldiğinde değerlendirmesini yapacaktır. Ne yapayım? Yangına benzin mi dökeyim? Milliyetçi Hareket Partisi'nin iç dinamikleri vardır. Kimse MHP'ye dışarıdan genel başkan tayin edemez. Bakın 15 Kasım'da partimizin üst yönetimi toplanacak. MHP'deki her isim pırıl pırıldır. Biz bir kabile değiliz. Prosedürlerimiz ve bunlara bağlı aşamalarımız var. Ortaya çok isim atılması da bu arkadaşlarımızın isimlerinin yıpranmasına yol açar. MHP organları sağduyulu yapılardır. Bu süreçte budanarak, insan kaybederek değil, kazanarak sonuç çıkması gerekiyor. Hataları da görmek büyük bir erdemdir. Değişim yapmayan imparatorluklar yıkıldı. Kendini zamana göre değiştirmeyen, halkla bütünleşemeyen her şey yok olur, gider. 
 
Tüzük değişikliği gerekli mi?
 
Sadece kendi partimiz için söylemiyorum. Genel başkanlar bu kadar maddelerle korunmamalıdır. Boğaz Köprüsü yapılırken bir mühendis kendisini sorumlu hissederek intihar etti.
 
Ülkü Ocakları Başkanı sert bir açıklama yaptı. Ne diyeceksiniz?
 
Gençliğine ve heyecanına veriyorum.
 
“CHP önce Atatürk'ü okusun”
 
Özellikle CHP'den “MHP'ye başbakanlık verdik. MHP ne istediğini bilmiyor.” şeklinde eleştiriler geldi.  Ne düşünüyorsunuz?
 
Kendileri ne istediklerini biliyorlar mı? Bugün HDP'den daha çok HDP'lileri parti sözcüleri. Atatürkçü olduklarını söylüyorlar, önce bir Atatürk'ü okusunlar. Bugün bütün teşkilatlarına HDP zihniyetli insanlar hakim. Açıklamaları cumhuriyetin ilkelerine aykırı. PKK'nın temsilcileriyle biz aynı blokta değiliz. Neden halkla bütünleşemiyorlar? Neden yüzde 25'i geçemiyorlar? Vurun abalıya. Herkes MHP'ye vuruyor. Bugün AKP oy arttırırken kendileri niye arttıramadı? Sahtekarlık yapmasınlar. Bize başbakanlık vermişler. Senin elinde miydi o yetki? Cumhurbaşkanı'ndan öyle bir yetki aldın da bize mi vereceksin? Zaten MHP'nin uyguladığı siyasetin doğru yanlış traşı önüne düştü. MHP'nin seçmeni MHP'yi değerlendirdi ve değerlendiriyor, seçmeni, tabanı değerlendiriyor. Kıyıdan oy almalarının tek sebebi de, bizim yeterli kıyı politikamızın olmamasındandır. Partilerini Atatürk kurduğu için oy alıyorlar. Miras yiyorlar. HDP ile iş birliği yaparak bindikleri dalı kesiyorlar.
Güncelleme Tarihi: 12 Kasım 2015, 10:47
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER