'Kasıtlı Yönlendirmeler Yapılıyor'

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Okul aile birlikleri yönetici ve üyelerini kabulünde konuştu. Devlet okullarının yetersizliklerine ve öğretmenlerin geçim sıkıntısına değinen Kılıçdaroğlu, "Seçmeli dersler konusunda öğretmenlerin bazen kasıtlı yönlendireler yaptığı dile getirildi. Öğretmenlerin özellikle küçük yaştaki çocuklara siyasal görüşlerini empoze etmemeleri gerektiği konusunda da bir ortak görüş var" dedi.

Devlet okullarındaki yetersizlikler nedeniyle velilerin özel okullara yönelmek zorunda kaldığı belirten Kılıçdaroğlu, "Devlet okullarında pek çok yetersizlik var. Çocuklar özel okullara özendiriliyor, yönlendiriliyor. Okul aile birliği yöneticileri ise, çocuklarımızı devlet okullarında, iyi öğretmenlerle eğitmek ve yetiştirmek istiyoruz diyorlar" dedi.
 
"İSTANBUL BAĞCILAR’DA 1000 KİŞİYE BİR REHBER ÖĞRETMEN DÜŞÜYOR"
 
İstanbul Bağcılar’da 1000 kişiye bir rehber öğretmen düştüğünü bu durumda öğrencilere yeterli eğitimin verilemeyeceğine dikkat çeken Kılıçdaroğlu, "Öğretmen eksiliğinden çok fazla şikayet var. İstanbul Bağcılar’dan tipik bir örnek verildi. 1000 kişiye bir rehber öğretmen düşüyor. Hangi öğrencinin hangi sorunu ile ilgilenecek. Bu konuda yeterli öğretmenin atanması velilerimizin ortak talebi" diye konuştu.
 
"MARDİN’DEN GELEN BİR OKUL AİLE BİRLİĞİ YÖNETİCİSİ: NEREDEYSE İKİ HAFTADA BİR ÖĞRETMEN DEĞİŞİYOR"
 
Mardin’den gelen bir okul aile birliği yöneticisinin okulda sürekli öğretmen değişmesinden şikayet etmesine değinen Kılıçdaroğlu şu ifadelere yer verdi: "Mardin’den gelen okul aile birliği yöneticisi, "O kadar sık öğretmen değişiyor ki neredeyse iki haftada bir öğretmen değişiyor. Dolayısıyla çocuklarımız tam öğretmen ısınacakken öğretmen değişiyor. 6 -7 yaşındaki bir çocuk ile 15-16 yaşındaki bir çocuk ile aynı bahçeyi paylaşıyor" diyerek bunun sakıncalarına değindi. Bunun mutlaka önlenmesi gerektiği ifade edildi."
 
"BÜTÜN VELİLERİN ORTAK TALEBİ ÖĞRETMEMELERE İYİ BİR MAAŞ VERİLMESİ"
 
Velilerin ortak talebinin öğretmen maaşlarının iyileştirmesi olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, "Bütün velilerin ortak talebi öğretmemelere iyi bir maaş verilmesi gerekiyor. Öğretmen açsa, çocuklarımıza yeterli eğitimi veremez. Geçim sıkıntısı yaşıyorlar. Özellikle Güneydoğu’dan gelen okul aile birliği yöneticileri, çok sayıda Suriyelinin kentte yaşadığını kiraların çok arttığını, yeni gelen öğretmenlerin de yüksek kiralar ödemek zorunda olduklarını da dile getirdiler" açıklamasında bulundu.
 
"TEOG SINAVI BİRİNCİSİ İÇİN KIZILTEPE’DE TÖREN DÜZENLENECEK AMA KAYMAKAMIN KONUŞACAĞI KÜRSÜ YOK"
 
Kılıçdaroğlu, "TEOG sınavında Kızıltepe’de bir öğrenci, Türkiye birincisine okulda bir tören yapmak istiyorlar. Kaymakamı ikna edip okula getiriyorlar. Ama kaymakamın konuşacağı kürsü yok. Müdürün oturacağı sandalye yok. Böyle bir dramı anlattılar. Bütün bu olumsuzluklara rağmen üstün yetenekli çocuklarımız var. Onlara sahip çıkmamız gerekiyor" diye konuştu.
 
"SEÇMELİ DERSLER KONUSUNDA ÖĞRETMENLERİN BAZEN KASITLI YÖNLENDİRELER YAPTIĞI DİLE GETİRİLDİ"
 
Kılıçdaroğlu, "Seçmeli dersler konusunda öğretmenlerin bazen kasıtlı yönlendireler yaptığı dile getirildi. bu yönlendirmelerin mutlaka kalkması gerekiyor. Çocuklara müzik, spor gibi eğitimlerin verilmesi ve bu tür taleplerin karşılanması dile getirildi. Bir arkadaşımız eğitim sistemimiz çöküyor ve çökmeye de devam ediyor. Duvarın altından tuğlalar tek tek alınıyor. Çocuklarımız çağdaş ve bilimsel bir eğitim görmüyor.
 
"ORTAK GÖRÜŞ ÖĞRETMENLERİN KÜÇÜK YAŞTAKİ ÇOCUKLARA SİYASAL GÖRÜŞLERİNİ EMPOZE ETMEMELERİ"
 
Kılıçdaroğlu, "Öğretmenlerin özellikle küçük yaştaki çocuklara siyasal görüşlerini empoze etmemeleri gerektiği konusunda da bir ortak görüş var. Öğretmen çocuklarımıza bilimi, sevgiyi, kardeşi, birlikte yaşamayı öğretsin. Bu velilerimizin ortak talebi" dedi.
 
Öte yandan Toplantıya katılanlar arasında Rize Anadolu Lisesi Okul Aile Birliği Başkanı Osman Erdoğan, gazetecilerin ilgi odağı oldu.
 
Rize’nin Güneysu ilçesinden gelen Erdoğan, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile de aynı köylü olduğunu söyledi. “Akraba mısınız?” soruları üzerine Erdoğan, “Değiliz, yalnızca köylümüz, soyadımız aynı. Ama küçük bir köy, dedelerimiz, köklerimiz kız alıp kız vermiştir. Güneysu’ya geldiğinde konuştuğumuz da olmuştur. Ama şimdi ulaşmak mümkün değil, kimlerin ulaşabildiğini biliyorsunuz” diye yanıt verdi.
 
Geçen yıl yapılan yerel seçimlere kadar AK Partili olduğunu da belirten Erdoğan, “Son dönem yaptıkları hoşuma gitmiyor. Artık AK Partili olamam. CHP üyesi oldum” dedi. Kılıçdaroğlu ise “Belki de ilk kez bir parti ailelerin gözü ile eğitimin sorunlarının değerlendirildiği bir toplantı yapıyor. Eğitimde yaşanan sıkıntıları bir de bu pencereden görmek istedik” dedi.
 
Kitapların ücretsiz dağıtılmasından ailelerin memnun olduğunu ancak içeriklerinin yetersizliği konusunda çok şikayet aldıklarını belirten Kılıçdaroğlu, İstanbul Bağcılar’da bin öğrenciye bir rehber öğretmen düştüğünü ifade ederek öğretmen açığına da dikkat çekti.
 
 
 
 
 
 
 
Güncelleme Tarihi: 12 Şubat 2015, 13:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER