'Kandil İçin İzin Almayız'

Başbakan Erdoğan, 'Kandil'i de konuşunuz, Türkiye'deki Kandil'i de konuşuruz. Kandil'e girmeye karar verdiğimizde izin alma gibi durumumuz söz konusu değil' dedi.

'Kandil İçin İzin Almayız'

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Esenboğa Havalimanı'nda düzenlediği basın toplantısında, terörle mücadelenin bugüne kadar olan kararlılık neyse aynı kararlılıkla devam edeceğini söyledi.
Erdoğan, şöyle konuştu:
''Tabi, yurt dışında basın mensubu arkadaşlarımızla yaptığım toplantıda söyledim, yine söylüyorum. Bu işin tek çözüm noktası var, terör örgütünün silah bırakmasıdır. Terör örgütü silah bırakmadığı sürece bizim güvenlik güçlerimizin 'operasyonları durdurması' diye bir şey asla söz konusu olamaz. Açık söylüyorum, silahlar bırakıldığı anda operasyonlar da kesinlikle bitecektir, biter. Bunu da bu şekilde ben tekrar ifade etmiş olayım.''

Bir gazetecinin, ''Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel, Kandil'e girmek noktasında 3 şart var. Hükümetin kararlılığı, ABD'nin razı olması ve kamuoyunun hazır olması şeklinde açıklamaları oldu. Bu konu görüşmede gündeme gelecek mi?'' sorusu üzerine de Başbakan Erdoğan, şunları söyledi:
''Kandil'i de konuşunuz, Türkiye'deki Kandil'i de konuşuruz. Şehidimizin arkasından başta Genelkurmay Başkanımız olmak üzere, kuvvet komutanlarımız hemen bölgede yerlerini aldılar ve teröristlere karşı yapılan operasyonlarda görüldüğü gibi, 31 tanesini inlerinde yakaladılar ve gereğini yaptılar. Daha öncede söylediğim gibi yapanın yanına bunlar kar kalmayacak, bedelini muhakkak ödeyecekler. Yurt dışında da söyledim, 'ya silahı bırakacaklar ya silahı bırakacaklar' başka izahı yok... Biz, arkadaşlar böyle bir şeye karar verdiğimiz anda, şunu çok açık net söyleyeyim, çok da izin alma gibi bir durumumuz söz konusu değil. Çünkü, bu ülke NATO'nun üyesidir, ülkemize herhangi bir saldırı olduğu anda da gereken cevabı anında verir.''

Güncelleme Tarihi: 23 Haziran 2012, 10:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER