Kalın'dan Suriye'ye Sert Cevap!

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Şah Fırat operasyonuna dair açıklamalarda bulundu. Suriye rejiminin "Şah Fırat savaş sebebidir" tehdidine karşı Kalın, "Suriye rejiminin yaptığı açıklamanın bizim nezdimizde bir karşılığı yoktur. Rejimin meşruiyeti kalmamıştır" dedi.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda düzenlediği bilgilendirme toplantısında gündeme dair değerlendirmelerde bulundu.
 
Kalın, "Şah Fırat Operasyonu" sürecinde YPG, IŞİD ya da ABD ile temas olup olmadığı sorusuna şu yanıtı verdi:
 
"Sayın Başbakanımızın dün açıkladığı gibi operasyonun selameti açısından müttefiklerimize bilgi verilmiş, Suriye rejimine de bir nota verilmiştir. Fakat bahsettiğiniz diğer örgütlerle herhangi bir temas, koordinasyon, yardımlaşma söz konusu değildir. Bu operasyonun tamamı Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin kendi kararıdır ve kendi imkan ve kabiliyetleriyle hayata geçirilmiş bir operasyondur."
 
"SURİYE EŞMESİ'NE ÇATIŞMA İHTİMALİ GÖRMÜYORUZ"
 
Kalın, Süleyman Şah Türbesi'nın taşınacağı Suriye Eşmesi'nin güvenliğine ilişkin soru üzerine, bölgede dinamiklerin hızla değişebildiğini belirtti.
 
Suriye'de kırılgan bir güvenlik yapısı olduğunu ifade eden Kalın, şunları kaydetti:
 
"PYD bizim için bir terör örgütüdür. Suriye'deki son derece kırılgan güvenlik yapısı içinde, 'Şu örgüt şu bölgeye hakim, şu grup şu bölgeye hakim demek' bile oldukça zordur, farazi olmaktan öteye geçmez. Bunlar her gün değişir, değişebilir, dinamikler çok hızlı bir şekilde değişiyor sahada. Fakat bizim Suriye Eşmesi olarak belirlediğimiz sınırımıza yakın noktadaki yer, Türkiye Cumhuriyeti'nin koruması altındadır. Burada, biz herhangi bir sorun, herhangi bir çatışma ihtimali görmüyoruz."
 
Kalın, Suriyeli Bakanın Şah Fırat Operasyonuna ilişkin açıklamalarının hatırlatılması üzerine, "Meşruiyetini yitirmiş, 300 binden fazla insanın ölümüne sebep olmuş, milyonlarca vatandaşını mülteci haline getirmiş bir rejimin, ne bölgede ne uluslararası hukukta, herhangi bir meşruiyeti kalmamıştır. Dolayısıyla yaptıkları bu açıklamanın ne bizim açımızdan ne müttefiklerimiz açısından bir karşılığı söz konusu değildir" diye konuştu.
Güncelleme Tarihi: 23 Şubat 2015, 14:19
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER