'Kadınlarımız Yine Mağdur Ediliyor'

CHP İzmir Milletvekili Prof. Dr. Hülya Güven, Torba Yasa ile getirilen ve 1 Nisan 2015'te yürürlüğe girecek olan ev işlerinde çalışanlara getirilen sosyal güvenlik hakları konusunda kocaman bir kaosun yaşanacağını belirtti.

'Kadınlarımız Yine Mağdur Ediliyor'
Konuyla ilgili soru önergesi, kanun teklifi, Genel kurulda değişiklik önergelerine rağmen  hiç bir değerlendirmenin  yapılmadığını vurgulayan Güven, seçime yakın devletin primi kendisinin ödeyeceğini duyurduğunu kaydetti. Güven, “Cinayetlere kurban giden kadınlarımız, çalışırken kaza geçiren kadınlarımız, karşılaştıkları şiddet ile mağdur olan kadınlarımız ve dahası var bu ülkede.  Her an bir ev kazasına kurban gidebilen ev işlerinde çalışan kadınlarımız. Kadınlarımızın tam olarak korunması sosyal devlet anlayışının yerleşmesi ile olacaktır” dedi.
 
SOSYAL DEVLET NEREDE
 
2012 yılının sonlarında kendisinin bir soru önergesi ile konuyu tekrar gündeme taşıdığını,  2013 yılında verilen cevapta ise devletin sigorta primlerini ödeyemeyeceğinin  belirtildiğini ifade eden Güven, bu nedenle bugüne kadar pek çok mağduriyet yaşandığını belirtti. Güven, “Cevabın son paragrafında ev işlerinde çalışan kadınların sigortalarının çalıştıkları evlerin yapması gerektiği söyleniyor. Bu yükümlülük işveren evler için çok ağır koşullar gerektiriyor. Bu yüzden buna kimse uymayacak ve kadınlarımız yine mağdur olacaktır. Kayıt dışılığın kayda alınması böyle uygulamada vücut bulmayacak yöntemlerle olmaz. Sosyal devlet anlayışının yine işlemediğini, zor durumda çalışan kadınlarımıza sahip çıkılmadığını görüyoruz” dedi.
 
BU DA SEÇİM ALDATMACISI MI?
 
Bu konuda uyarılara rağmen bugüne kadar çözüm getirilmemesini eleştiren Güven, “Konu ile ilgili olarak CHP pek çok kanun teklifi verdi. Ancak seçime yakın devletin sigorta primini kendisinin ödeyeceği duyuruldu. Neden bu güne kadar bu konuda çalışma yapılmadı hem çalışan hem de çalıştığı aile mağdur bırakıldı. Genel kurulda verdiğimiz bir değişiklik önergesiyle de ev hizmetlerinde çalışanların prim ödeme yükümlülerinin belirlenmesi ve prim ödeme yükümlülerinin prim ödemesini ne oranda paylaşacaklarının düzenlenmesi amaçlanmıştı. Kayıtdışılığı azaltacak ve kadınları koruyacak kanunların çıkarılması gerekiyor. 2011 yılında seçimden önce emeklilere  intibak yasası çıkarıyoruz diyen  AKP hükümetinin seçimden sonra da bir süre oyaladıktan sonra emeklilere komik bir artış yaptığını söyleyerek, umuyorum ki kadınlara verilen sözler de bir oyalamaca değildir. Geçte olsa kadınlar için yaptığımız önerilerin uygulanması bizleri mutlu edecektir.” diye konuştu.
 
Güncelleme Tarihi: 01 Mart 2015, 10:07
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER