'Kadına Şiddet ve Cinayet Sayıları Saklanıyor'

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde bir konuşma yapan CHP İzmir Milletvekili Prof. Dr. Hülya Güven, kadına şiddet ve kadın cinayetlerinin gerçek rakamlarının saklandığını söyledi.

'Kadına Şiddet ve Cinayet Sayıları Saklanıyor'
Dört yıldan bu yana araştırılması için çeşitli önergeler verdiklerini dile getiren Güven, “Kadına şiddetin ve cinayetlerin sayısı konusunda yoğun bir bilgi kirliliği var, gerçeklere ulaşamıyoruz çünkü ilgili bakanlıklar  sorularımızı cevapsız bırakıyor. Yine biliyoruz ki cinayetlerin çoğu da  intihar olarak yansıtılıyor. STK'ların yaptığı bir araştırmada erkeklerin 2013 yılında 214 kadın ve 10 çocuğu öldürdüğü belirtilmekte.  Jandarma bölgesi istatistiklerinde de kadına şiddet rakamları oldukça düşündürücüdür. 2013'te 13 bin 551 aile içi şiddetle mağdur kadın sayısı 12 bin 222 olarak belirlenmiştir” dedi. 
 
‘BİZİM KANIMIZ BEYAZ MI?’
 
‘Kadının karnından sıpayı, sırtından sopayı eksik etmeyeceksin’ söylemlerinin ve yine ‘kadın-erkek bir olmaz, fıtratında eşitlik yok’ zihniyetinin şiddeti körüklediğini belirten Güven, “Kadınlara erkeklerin şiddet uygulayabilecekleri mesajları veriliyor. Eğer bizler Kadın Milletvekilleri olarak bu sıralarda bulunuyorsak, Kurtuluş Savaşı'nda kahramanca düşman ile çarpışan Anadolu kadınlarına, Mustafa Kemal Atatürk'e borçluyuz. Kurtuluş Savaşımızda Kara Fatma'yı, Gördesli Makbule'yi, Nene Hatun'u daha birçok kahraman kadını unutmayalım. Gaziantep'te Yirik Fatma'yı hiç unutmayalım. Fransızlara karşı mücadele sırasında müfrezeye alınmak istenmeyen Yirik Fatma ‘benim kanım sizinkilerden daha mı şirindir’ diye cevap vermiştir. Biz kadınların kanı erkeklerin kanından çok mu farklıdır da ‘kadının fıtratında eşitlik yok’ deniyor. Bizim kanımız beyaz mı?” diye açıklama yaptı.  
 
‘KADIN ÜZERİNDEN SİYASETİ BIRAKALIM’
 
‘Erkek şiddet uyguluyorsa sebebi kadındır çünkü erkeği yetiştiren kadındır’ denilerek sorumluluğun kadınlara yüklenmeye çalışıldığını kaydeden Güven, “Kadın eğitilmezse, bebekliğinden itibaren hurafelerle ve aşağılanarak büyütülürse, kendisinden daha kötü bir nesil yetişmesine sebep olur. Getirilen 4+4+4 sistemi bu amacı gütmüyor mu? Bu nedenle, özellikle kız çocuklarının okullaşma oranı giderek azalmıyor mu? Çocuk gelinler artmıyor mu?” şeklinde konuştu. Milletvekillerini cumhuriyetin kazanımlarına sahip çıkmaya çağıran Güven şunları söyledi: “Kadın üzerinden siyaseti bırakalım. Ülkemizin çocuklarına, ülkemize göç ile gelenlerin çocuklarına sahip çıkalım çünkü onlar bizim geleceğimizdir. Kadınlara, çocuklara şiddetin yaşanmadığı bir ülkeyi birlikte kuralım. Yıllardır el uzatan asıl bizleriz.”
 
Güncelleme Tarihi: 04 Aralık 2014, 10:34
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER