banner51

Jandarma Görüşünde Siyasete Atıf Yok

Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Genelkurmay Başkanlığının, Jandarmanın İçişleri Bakanlığı’na bağlanması durumunda siyasallaşacağı endişesini dile getirdiği yönündeki haberlerinin doğru olmadığını belirterek, "Yazılı görüşünü, hem Başbakanlığa hem de Milli Savunma Bakanlığımıza gönderdi. O ibare içerisinde hiçbir yerde böyle bir siyasete atif yoktur" dedi.

Jandarma Görüşünde Siyasete Atıf Yok
 
Ak Parti İl Danışma Meclis toplantısına katılmak için Bursa’ya gelen Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Bursa Valisi Münir Karaloğlu’nu ziyaret etti. Burada basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Yılmaz, Genelkurmay Başkanlığının, Jandarmanın İçişleri Bakanlığı’na bağlanması durumunda siyasallaşacağı endişesini dile getirdiği yönündeki haberlerle ilgili konuştu.
 
Genelkurmay Başkanlığı’nın, Türkiye’de en disiplinli, en iyi çalışan kurumlardan biri olduğunu söyleyen Bakan Yılmaz, "Güvenlikle ilgili her konuda öncelikle Genelkurmay Başkanlığımızın görüşünü alırız. Çünkü onlar güvenlikle ilgili uzman kuruluşlardan bir tanesi. Bu kurumumuz, geçmiş yılların tecrübesine dayanarak, güvenlikle ilgili yapılacak bir düzenlemenin, hangi hususlar dikkate alınırsa, daha iyi olacağı konusunda yazılı görüşünü, hem Başbakanlığa hem de Milli Savunma Bakanlığımıza gönderdi. O ibare içerisinde hiçbir yerde böyle bir siyasete atif yoktur. ’Şu hususlar dikkate alınırsa’ diyerek, diğer kanunları da dikkate alarak bir çalışmayı sunmuştur. Oradaki, siyaseti bağlı olmak’ demek ’milletin iradesine uygun hareket etmek demek. Türkiye’deki bütün kuruluşlar milletin iradesine zaten tabidir. İstesede istemese de. Genelkurmay Başkanlığımızın yazmış olduğu yazının içeriğini bilen birisi olarak söylüyorum. Böyle bir ibare yoktur. Basında böyle bir anlam yükleniyor. Böyle bir durum yok. Teknik hususlarda itirazı var. Yani, şu şu kanundaki bu hususlar da dikkate alınırsa ortaya çıkacak düzenleme çok daha iyi olur" diye konuştu.
 
"SESİMİZ GÜR ÇIKMASA EŞKIYA SINIRLARI DİNLEMEZ"
 
Türkiye’nin güney sınırlarında bir eşkıya olduğunu belirten Yılmaz, "Ülkemizin dışında da olsa eğer o eşkıyayı Türkiye’ye saldırmaktan alıkoyan şey haritanın üzerindeki çizgi değildir. Sınırlar değildir. Eşkıyayı haritanın üzerindeki sınırlar veya çizgiler tutamaz. Onu Türkiye’ye saldırmaktan alıkoyan şey Türkiye’nin gücü, caydırıcılık gücüdür. Bu caydırıcılık gücü eğer sesimiz böyle gür çıkıyorsa, konuşabiliyorsak, bu da hükümetimizin, devletimizin, milletimizin Silahlı Kuvvetlerine desteği ve Silahlı Kuvvetlerimizin bugün dünyadaki en modern, en güçlü ve savaşa en hazır ordularından birisi olmasıdır" dedi.
 
Silahlı Kuvvetlerin ihtiyacı olup da almadıkları hiçbir şey olmadığını kaydeden Bakan Yılmaz, Türkiye’nin kendi tankını, helikopterini ve insansız hava aracını yaptığını hatırlattı. Devletlerde süreklilik bulunduğunu kaydeden Yılmaz, Türkiye’nin bulunduğu dönemin, son 200 yıllık Türkiye devlet tarihinin en güçlü dönemi oluduğunu vurguladı. Yılmaz, bedelli askerlikle ilgili olarak Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun son açıklamayı yaptığını belirterek, Türkiye’nin çevresindeki koşullarıda dikkate alınarak, en iyi neticenin söylendiğini ve söyleneceğini söyledi.
Güncelleme Tarihi: 25 Ekim 2014, 13:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER