İzmir'e 21 Milyar TL Yatırım Yaptık!

AK Parti İzmir Milletvekili Nesrin Ulema, "İzmir’e 11 yılda bakanlıkların 15.8 milyar liralık yatırım yaptığını, İller Bankası aracılığıyla da belediyelere 5.5 milyar liralık kaynak aktarıldığını toplamda 21 milyar TL yatırım yapıldığını "söyledi. Ulema, CHP zihniyetinin İzmir’e yapılan yatırımları karalama kampanyası başlattığını ve kamu yatırımlarının yanında yap-işlet-devret modeliyle yapılan yatırımları yatırımdan saymadığını söyledi.

İzmir'e 21 Milyar TL Yatırım Yaptık!
 
'HESAP YAPMAYI BİLMİYORLAR
'
 
Son günlerde İzmir’e yapılan kamu yatırımları ile ilgili iddiaların basında yer alması üzerine bir açıklama yapan AK Parti İzmir Milletvekili Nesrin Ulema, “CHP milletvekillerinin ve belediye başkanının anlamadığı bir şey var. İzmir’e 21 milyar liralık yatırım yapılmış ve bunun 15,8 milyar lirası direk bakanlıkların yaptığı yatırımlardır, 5.5 milyar liralık kısmı ise İller Bankası aracılığıyla İzmir’deki belediyelere projelerini yapması için aktarılan kaynaktır. Ama hesap yapmayı bilmedikleri ya da işlerine gelmediği için, beceriksizliklerini bu yolla örtmeye İzmirlinin kafasını karıştırmaya çalışıyorlar, 10 yıldır İzmir de yaptıkları en iyi iş bu." dedi. 
 
 
BECERİKSİZLİKLERİNİ BU YOLLA ÖRTMEYE ÇALIŞIYORLAR
 
 
Ulema, sözlerini şöyle sürdürdü: 
 
“Toplamda 21 milyar lirayı bulan bu yatırımların CHP zihniyeti tarafından yok sayılmasını kamuoyunun en iyi şekilde değerlendireceği kanaatindeyim. CHP’li belediye başkanının bugüne kadar yaptığı en büyük icraat İzmir’i hakettiği yerin çok çok gerisinde bırakmak olmuştur. Birilerinin bu CHP’lilere ve belediye başkanına sorması lazım;
 
İzmir çevre yolu yapılmasaydı kent içi trafik ne halde olurdu? Yapılan barajlar sayesinde su ile buluşan 400 bin dekar tarım arazisi İzmirlinin değil mi? GÖRDES Barajı yapıldı 100 kilometrelik ishale hattı tamamlandı. İzmir’in 25 yıllık içme suyunu karşılayacak bir yatırım. Bu suyu kim içecek?
 
Yoksa Aziz Kocaoğlu, belediyesinin kendi vatandaşına para ile sattığı içme suyunu mu kullanacak? 
Yap-işlet-devret yöntemiyle yapılan yatırımları kente yapılmış yatırım olarak görmeyen bir zihniyetleri var. Adnan Menderes dış hatlar terminalini tamamladık , yeni iç hatlar terminali bitirilmek üzere Adnan Menderes Havalimanından İzmir halkı değil de başkaları mı uçuyor?
Aziz Kocaoğlu, uçuşlarını başka bir havaalanından mı yapıyor? Merak ediyorum.”
 
O PARALARI DA MERKEZİ HÜKÜMET GÖNDERDİ 
 
Açıklamasında “2004 yılında İzmir Büyükşehir belediyesinin kesinleşmiş bütçe gelirleri 393 milyon iken, bu gelirler hızla artarak 2012 yılı sonunda 1 milyar 752 milyon olmuştur” hatırlatmasında da bulunan Ulema, “İzmir Büyükşehir belediyesinin bütçesinin yüzde 90’ından fazlası Merkezi idarenin gönderdiği paylardan oluşmaktadır. Sadece 2012 yılında 1 milyar 600 milyon lira merkezi hükümet  tarafından İzmir Büyükşehir belediyesine aktarılmıştır. CHP’li Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun ‘Biz merkezi hükümetten daha fazla yatırım yaptık’ şeklindeki iddiası ile ilgili olarak da 2012 yılında, hazırladıkları bütçenin yüzde 25'lik kısmı gerçekleştirilemediği için merkezi hükümet tarafından gönderilen paranın 450 milyon lirasının iptal edildiğini hatırlatmakta fayda görüyorum” ifadelerini kullandı.  
 
 
PANİKLEYİNCE ÇAMUR SİYASETİ YAPIYORLAR
 
Yerel seçimlere az bir zaman kala Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım’ın İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olmasının ardından paniğe kapılan CHP yönetiminin, milyarlarca liralık kamu yatırımlarını yok saydığını kaydeden Ulema, “İzmir’in diğer illerden ayrı bir uygulamaya tabi tutulmadığını, aksine Başbakanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın özel ilgi gösterdiği ilimizde kamu yatırımlarının en üst seviyede gerçekleştirildiğini hatırlatmak gerekiyor. CHP’li Büyükşehir Belediyesi’nin beceriksizliği nedeniyle İzmir yıllardır geri bırakıldı” şeklinde konuştu. 
 
CHP’LİLER BU RAKAMLARA NE DİYECEK?
 
AK Parti hükümetlerinin yaptığı kamu yatırımlarını küçümsediğini, kamu özel sektör iş birliği ile yapılan yatırımları görmezden geldiğini ve belediyelere merkezi hükümetten aktarılan paraları yok saydığını ve CHP’liler tarafından yapılan açıklamalarda Büyükşehir Belediyesi’nin merkezi hükümetten daha fazla yatırım yaptığının iddia edildiğini hatırlatan Ulema, AK Parti hükümetleri tarafından 11 yılda İzmir’e yapılan bazı kamu yatırımları ve desteklerinin bakanlıklar bazında dağılımını şöyle sıraladı: 
 
Ulaştırma Bakanlığı: 4 Milyar TL
 
Milli Eğitim Bakanlığı: 1.6 Milyar TL
 
Sağlık Bakanlığı: 845 Milyon TL
 
Adalet Bakanlığı: 621 Milyon TL
 
Orman ve Su İşleri Bakanlığı: 1.9 Milyar TL
 
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı: 597 Milyon TL
 
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı: 244 Milyon TL
 
TOKİ: 1 Milyar TL
 
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı: 1.7 Milyar TL
 
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı: 1,3 Milyar TL
 
Gençlik ve Spor Bakanlığı: 1,4 Milyar TL
 
Kültür ve Turizm Bakanlığı: 46.6 Milyon TL
 
Vakıflar: 14 Milyon TL
 
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı: 52 Milyon TL
 
KOSGEB: 103 Milyon TL
 
KÖYDES: 80 Milyon TL
 
Kalkınma Ajansı: 103 Milyon TL
 
Üniversite: 875 Milyon TL
 
İLBANK: 5,5 Milyar TL 
 
Güncelleme Tarihi: 10 Ocak 2014, 17:54
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER