banner51

'İzmir'deki Yüksek İşsizliğin Nedeni Araştırılmalı'

CHP İzmir Milletvekili Prof. Dr. Hülya Güven, İzmir'deki yüksek işsizlik sorunu ile ilgili TBMM'ye araştırma önergesi verdi.

'İzmir'deki Yüksek İşsizliğin Nedeni Araştırılmalı'
Güven, Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan rakamlara göre yaptığı değerlendirmede, İzmir’de işsizlik oranının yüzde 15.4 ve işsiz sayısının da 276 bin olduğunu belirtti. Bu oranın Türkiye işsizlik ortalamasının üzerinde olduğuna dikkat çeken Güven, Güneydoğu'daki altı ilden sonra İzmir'in işsizlik sıralamasında ülkede yedinci sırada olduğuna değindi. 
 
ÜLKE ORTALAMASININ ÜZERİNDE
 
Prof. Dr. Hülya Güven'in sunduğu önergede, 2011 yılından itibaren işsizlik oranının İzmir'de arttığı görülüyor. Güven, verilerin son on yıldır Türkiye'nin üçüncü büyük kentinde olan İzmir'deki işsizliğin yüzde 14 ile ülke ortalamasının üstünde olmasının üzüntü verici olduğunu kaydetti.  Hülya Güven, en fazla işsizliğin lise mezunlarından sonra üniversite mezunlarını vurduğunu ve her dört gençten birinin işsiz olduğunu belirtti. 
 
İÇ GÖÇ MAĞDURİYETİ ARTIRIYOR
 
2014 yılı işsizlik oranının da yüzde 10'un üstünde olacağının beklendiği ve İzmir'e gelen yüksek göç oranının da işsizliği arttırdığını kaydeden ve iç göç karşısında yatırımların yetersiz kalmasının bu durumu daha da zorlaştırdığını belirten Güven, ayrıca Suriyeli sığınmacı sorununa da önergesinde yer verdi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik'in, Suriyeli sığınmacılara uygulanan politikasını eleştiren Güven,ülkenin üçüncü büyük kenti olan İzmir'de başta genç ve kadın işsizlik oranının düşürülmesi ve bu konudaki araştırma ve çalışmaların başlatılması amacıyla verdiği önergede, Meclis Araştırma Komisyonu kurulmasını talep etti. 
Güncelleme Tarihi: 07 Aralık 2014, 10:43
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER