İzmir'de Türbanlı Aday Çıkacak mı?

30 Mart 2014’te seçmenin önüne konulacak sandıkla gerçekleşecek yerel seçimler öncesinde yerel siyaset, genel politikanın önüne geçti.

İzmir'de Türbanlı Aday Çıkacak mı?
 
HABER MERKEZİ
 
 
Partiler aday belirleme çalışmaları nedeniyle adeta kaynayan kazana dönerken, hareketlilik en çok CHP’de yaşanıyor. Bir ay önce parti içi yapılan başvurularla 30 ilçede 197 adayın ortaya çıktığı ve bürokrasi ile dışarıdan gelecek isimlerle bu sayının daha çok artacağı beklenen CHP, erken karar almanın acı faturasını da yaşıyor. Genel Merkezin tüm uyarılarına rağmen aday adayları kıran kırana rekabet havası içinde birbirlerine karşı imalı veya direkt sözlü saldırılarda bulunuyor.
 
Partiler flaş isim arıyor
 
CHP’de aday adaylarının bu denli çok olması, AK Parti’de aynı oranda isteklilerin bulunması ama kendilerini ortaya çıkaramamaları, MHP’de ise tam tersi adaylığa fazla talep bulunmaması siyasi arenada “Seçmeni etkileyecek, mesleğinde başarılı ve becerisi kanıtlanmış” flaş isimlerin arayışını başlattı. Bugüne kadar aday adaylıklarını koyan veya isteyenler arasında çok sert geçecek yerel seçimde herkesi memnun edecek bir ismin çıkmaması nedeniyle, parti yönetimleri birçok ikili görüşmelerde bulunuyor. İşadamları, öğretim üyeleri, gazeteciler, oda başkan ve yöneticileriyle yapılan fikir alış verişinde İzmir için yeni bir ismin çıkarılması ve bunların da adaylıklarının desteklenmesi konusunda çalışılıyor.
 
CHP’de gözler Genel Merkez’de
 
Parti için karmaşa ve çekişmelerin bir türlü durulmadığı CHP’de yerel seçimler için henüz bir sandık çalışması başlatılamadı. Aday adaylarının sürekli Ankara’ya taşınmaları ve bu konuda isimleri belirleyecek genel başkan yardımcılarıyla ikili görüşmeler yapmak istemeleri, ayrıca milletvekilleriyle ortak kulise girme istemleri partiyi adeta kilitledi. Genel merkezin bilinen ön fikri ise, önce Büyükşehir Belediye başkan adaylarını belirlemek ve buna göre uyum sağlayacak ilçe belediye başkanlarını açıklamak. Ancak İzmir’de büyükşehir başkanlığı konusunda kesin bir tavır oluşturulamadı. Bunun için mevcut Başkan Aziz Kocaoğlu’nun kararını vermesi, başvurusunu yapması bekleniyor. Ancak, Başkan Kocaoğlu da bir tedirginlik içinde. Çünkü aday adaylığını açıklaması ve buna rağmen kendisinin aday gösterilmemesi halinde kişiliğinin etkileneceği endişesinde. CHP için başkanlık veya meclis üyeliği aday adaylığı için para yatırarak başvuruda bulunanların eğitimi de yakında başlıyor. İzmir’de aday adaylarının fazlalığı nedeniyle eğitime girecekler iki gruba ayrıldı. Bu isimleri Belediye Yasası, Sosyal Demokrat Belediyecilik, Sosyal Belediyecilik, Parti Tüzük ve Programı, Belediye Yasaları üzerinde eğitim alacaklar.
 
AK Parti’de sürpriz isim
 
Önceki iki seçimde de adaylarını çok geç açıklayan ve bunun faturasını da ödeyen AK Parti’de bu kez adayın belirlenmesinde son derece dikkatli davranılıyor. İzmir konusunda ise kararı bizzat Başbakan verecek ve partinin artan ivmesine göre de İzmir’i mutlaka kazanmak için meclis üyelerini de etkin ve tanınmış isimlerden oluşturacaklar. Adaylık için ön plana her zaman Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım çıksa da, partinin aklından geçen diğer isim Kenan Yavuz. Özelleştirilen PETKİM’in CEO’su Kenan Yavuz, 2011 genel seçimleri öncesinde partiye davet edilmiş, üye kaydedilmiş ancak listeye konulmamıştı. İzmir’i bilmesi, tanıması, çevresinin bulunması nedeniyle Kenan Yavuz’un bu kez İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı adaylığı da gündemde. Geçtiğimiz hafta Amerika’ya yaptığı ziyaret sonrasında daha da fazla isminden söz edilen Kenan Yavuz “rezerve flaş isim” olarak saklanıyor. Yavuz ise bu konuda hiçbir yorumda bulunmuyor.
 
Yıldırım anketlerde açık ara 
 
Yapılan anketlerde Büyükşehir için parti içinde açık ara önde çıkan ve 2014’ün potansiyel adayı olarak yorumlanan Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’ın olası adaylığının İstanbul’dan olma ihtimalinin her geçen gün artması AK Parti’de Büyükşehir için farklı isimlerin dillendirilmesine yol açıyor.
 
Vekillerinde ismi geçiyor
 
AK Parti İzmir Milletvekili Rıfat Sait, daha önce büyükşehir aday adaylığına sıcak baktığını açıklarken, Genel Başkan Yardımcısı Nükhet Hotar, Kültür ve Turizm eski Bakanı Ertuğrul Günay, milletvekilleri Aydın Şengül ve İlknur Denizli'nin de isimleri Büyükşehir için geçiyor. Buca eski Belediye Başkanı Cemil Şeboy’un da Genel Merkez’in istemesi halinde Büyükşehir’e yeşil ışık yaktığı belirtildi. 
 
Kulislerdeki isimler 
 
Borsa Başkanı Işınsu Kestelli, Ege Üniversitesi Rektörü Candeğer Yılmaz isimleri de kulislerde dillendirilirken, İstanbul’da görev yapan ancak İzmirlilerin yakından tanıdığı Hüseyin Çapkın ismi de son günlerde sıkça telaffuz ediliyor. İzmir’de doğup büyüyen Çapkın, 2006 yılında İzmir’de İl Emniyet Müdürü olarak görev yapmıştı. Kısa bir süre Iğdır Valisi olan Çapkın şu anda İstanbul Emniyet Müdürü olarak görev yapmakta. İsmi Büyükşehir için geçen bir başka sürpriz isim ise AK Parti 22. Dönem İzmir Milletvekili Zekeriya Akçam…
 
Türbanlı aday olacak mı?
 
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın ani bir çıkışla yerel seçimlerde türbanlı adaylarının olacağının söylemesinden sonra “İzmir’de türbanlı aday çıkar mı?” sorusu ortaya atıldı ve tartışılmaya başlandı. Türbanlı bir adayın seçmen katmanında tepki göreceği ancak varoşlarda ise tam tersi etki yaratacağı iddia edilirken, bu kararı vermeden önce İl yönetiminin de görüşlerinin alınacağı öğrenildi. Eğer, il yönetimi bunun olabileceği ve sandığa olumlu etki yaratacağı düşüncesinde olursa, İzmir’de sembolik de olsa türbanlı bir bayan aday konulacak.
 
Metropolde sayı fazla 
 
AK Parti’de adayların merakla beklenildiği metropolde ise aday adayı sayısının fazla olması bekleniyor. Özellikle son yapılan anketlerde CHP’yle kafa kafaya çıkılan Gaziemir, Buca, Bayraklı, Karabağlar gibi yerlerde aday adayı sayısının fazla olması bekleniyor. 2009’da metropolde aday gösterilen isimlerin 2014 için ismi geçmiyor. Sadece Karabağlar'da Sıddık Topaloğlu'nun bir kez daha aday gösterilme şansı olduğu belirtildi.
 
İl başkanlarının yol haritası ne?
 
Karabağlar, Bayraklı ve hatta Büyükşehir için bile ismi kulislerde dillendirilen İl Başkanı Ömer Cihat Akay, daha önceden yaptığı açıklamada “Benim için en büyük mutluluk Başbakanımızın karşısına 2014 seçimleri sonrası Büyükşehir’i kazanmış en az 15 ilçeyi almış bir il başkanı olarak çıkmak” demişti. İl Gençlik Kolu Başkanı Bilal Kırkpınar’ın ismi de Bayraklı ve Kemalpaşa için geçiyor. İl Kadın Kolları Başkanı Özen Kızılırmak’ın ise Bornova Belediye başkan aday adayı olmasına kesin gözüyle bakılıyor.
 
MHP ilçelere soracak
 
Yerel seçimlere bir yıldan az bir süre kala siyasi partilerde yaşanan hareketlilik devam ediyor. Geçtiğimiz yerel seçimlerde oldukça yüksek oy oranına ulaşan MHP 2014 yerel seçimleri için de iddiasını sürdürüyor. Önceki seçimlere Büyükşehir’de İl eski Başkanı Milletvekili Adayı Müsavat Dervişoğlu ile giren MHP İzmir’de aday belirleme çalışmalarına başladı. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin Ankara’da açıkladığı iller arasında İzmir’den dört ilçe yer almıştı. MHP İl Başkanı Necat Karataş Büyükşehir adayını ilçelere soracaklarını, anket düzenlemeye başladıklarını söyledi. Eylül Ayı’ndan itibaren çalışmalara başladıklarını ifade eden Karataş, İzmir’de 20 ilçede adayları tespit ettiklerini belirtti. 
 
Genel Başkan’a sunacağım
 
Büyükşehir adaylığı ile ilgili de konuşan Karataş, “Bütün ilçelerimizde bir çalışma başlattık. Sadece teşkilata değil halka da soruyoruz. Parti teşkilatlarından yapılan ön yoklamalarda İzmir Milletvekili TBMM Grup Başkanvekili Oktay Vural çıkıyor. Partimiz yüzde 90’ın üzerinde Sayın Vural’ı aday olarak görmek istiyor. Kendisine büyük bir talep var. Bunu ilgili makamlara ileteceğim” diye konuştu.
 
Alçakça bir düşünce
 
MHP’nin yerel seçimlerde iddialı olduğunu ifade eden Karataş, aday çıkardıkları her yerde başarılı olmak istediklerini söyledi. Daha önce de gündeme gelen CHP-MHP ittifakı söylentilerine de sert tepki gösteren Karataş, “Bu alçakça bir düşüncedir. Biz MHP olarak beldeler kapatılmasaydı oralarda da aday gösterecektik. Sonuna kadar mücadele edeceğiz” dedi.
 
Kutuplaştırdılar
 
AK Parti ile CHP’nin İzmir’de kutuplaşma yarattığını belirten Karataş, özellikle iki siyasi partinin bu durumdan nemalandığını iddia etti. Karataş, “AKP ile CHP baş başa kalamayacak. Bu halk MHP’nin İzmir’de var olduğunu onlara gösterecek. Kavgada bile kutuplar yaratıyorlar. En son İzmir Enternasyonal Fuarı’nda bile bunu yaptılar. Utanmıyorlar mı? Dünya’ya mal olmuş bir fuarı rezil ettiler. Kent bunların yüzünden sıkıntı çekiyor, acı çekiyor. Birinin yaptığını diğeri engelliyor” diye konuştu. 
 
Güncelleme Tarihi: 14 Ekim 2013, 10:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER