'İzmir'de Bugün Yüzde 40'ın Üstündeyiz'

AK Partili Sürekli, İzmir'e dair dikkat çekici açıklamalarda bulundu. Sürekli, bugün seçim olması durumunda AK Parti'nin İzmir'de yüzde 40'ı rahatlıkla geçeceğini söyledi.

'İzmir'de Bugün Yüzde 40'ın Üstündeyiz'

BURAK CİLASUN / BEN HABER

2019 seçimleri öncesinde AK Parti'de yaşanan Genel Başkan ve Başbakan değişimi, İzmir siyasetinde de kartların yeniden karılmasına neden olacak. İzmir Milletvekili olan Binali Yıldırım'ın, AK Parti'nin ve hükümetin dümenine geçmesiyle birlikte kent siyaseti bu rüzgardan mutlaka etkilenecek. AK Parti İzmir Milletvekili Kerem Ali Sürekli de 2019 öncesi mevcut tabloyu ve geleceğe yönelik beklentilerini Ben HABER ile paylaştı.

Sayın Yıldırım'ın Başbakan olması İzmir için ne anlama geliyor?
 
Çok büyük bir kazanım. Uzun yıllardır İzmir Başbakan görmemişti. Teşkilatlarımız Sayın Yıldırım için, 'Erzincan'da doğdu, İzmirli oldu' sloganını kullanıyor. İzmir'e hizmet noktasında çok önemli işleri var ve geleceğe dönük de projeleri ve vizyonu var. Tabii şu da var, Sayın Yıldırım'ın yeni göreviyle birlikte İzmir'e devletten para yağmayacak. Bu yanlış bir algıdır ancak yatırımcı İzmir'e akacak. İş dünyasının temsilcileri İzmir'e gelecek ve bürokrasi de bu konuda hassas olacak. Bu sinerjiyle İzmir büyük bir hamle gerçekleştirecek. İzmir'e bugüne kadar iyi yatırımlar yapıldı. Yenileri de yapılacak. İzmirli bunu hak ediyor.
 
 
İktidar ve yerel yönetim ilişkisini nasıl görüyorsunuz?
 
Gayet iyi olduğunu düşünüyorum ve daha iyi olacağını umuyorum. Sayın Kocaoğlu Ankara'ya geldiğinde Sayın Yıldırım da yardımcı oldu. Sayın Kocaoğlu'nun Başbakanımız Yıldırım için samimi dilekleri ve son ziyaretteki ağırlayışı, hizmet noktasında daha iyiye bir gidişi gösteriyor.
 
“CHP Ödemiş'e gidiyorsa, biz Ödemiş'ten çıkmıyoruz”
 
CHP'nin Ödemiş'e yaptığı çıkarma sizce siyasi miydi?
 
Hizmet de olabilir, siyasi de olabilir. Ödemiş bizim çok iddialı olduğumuz bir ilçe. Ödemişliler bizim hizmetlerimizden memnun. Geçmiş yıllarda patates altın değerindeydi, bu sene sıkıntı olmuş olabilir. Biz hizmet üretirken siyaset yapmaya karşı değiliz. Biz sadece siyaset yapılmasına karşıyız. Onlar Ödemiş'e gidiyorsa, biz Ödemiş'ten çıkmıyoruz. Hiçbir endişemiz yok. Hizmette yarış güzeldir.
 
AK Partili belediyelerin performanslarını nasıl görüyorsunuz?
 
7 belediyemiz de çok güzel hizmetler üretiyor. Kemalpaşa, Kınık, Ödemiş, Selçuk Kiraz, Torbalı ve Menderes ilçelerimiz çok başarılı işler yapıyor. İzmir'in çok stratejik noktalarını biz kazandık. Bakın Menderes'in 40 kilometre sahil şeridi var. Biz denize de indik, kumsallara geldik.
 
CHP'li belediyeler?
 
CHP'li belediyeler bize göre çok yetersiz. Büyükşehir'in de ilçelerin de hizmetlerinden memnun değiliz. Bunu alana indiğimizde halkın söyleminden anlıyoruz. Halk geçen defa birtakım ideolojik nedenlerden dolayı CHP'den yana kullandı. Bakın kültür ve sanat etkinliklerine biz çok destek veriyoruz ama CHP'li belediyelerin hizmet adına tek yaptığının bundan ibaret olduğunu görüyoruz. Birçok belediye, geçmiş dönem belediye başkanlarının projelerini sürdürmeye çalışıyor. Koordineli değiller. Halkın beklentilerini karşılayacak yatırım projelerini yerine getirmiyorlar. Büyükşehir bazı projeleri gerçekleştiriyor ama kimi eksik, kimi geç oluyor. Tartışmadan ziyade biz sonuç istiyoruz.
 
'Başkanlık sistemi üniter yapıyı koruyacak'
 
Başkanlık sistemini İzmir'de nasıl anlatacaksınız?
 
Sistemin taslağının oluşması adına çalışmalar devam ediyor. Şu anda teşkilatlarımıza başkanlık sisteminin faydalarını anlatıyoruz. Taslak bittikten sonra milletimize de anlatmak için yollara döküleceğiz. 
 
İdeolojik ön yargılardan endişe ediyor musunuz?
 
İzmir'in hassasiyetleri belli. İzmirliler milli noktalarda hassas. Hangi noktada başkanlık sistemine karşı çıkılıyor? Başkanlık sistemiyle eyaletlerin geleceğine yönelik yanlış bir algı var. Halbuki bizim temel prensibimiz tek vatan, tek devlet, tek bayrak, tek millet. Biz federal sistemi, eyaletleri öngörmüyoruz. Biz üniter sistemi öngörüyoruz. Başkanlık sistemi üniter yapıyı koruyacak.
 
'CHP'li bazı vekiller HDP ile ruh ikizi'
 
 
CHP'de dokunulmazlık çatlağını nasıl görüyorsunuz?
 
Ana muhalefeti çok yakından gözlemliyoruz. CHP'de belli bir yapı hiç hoşlanmadığımız bir tablo çiziyor. Terörle arasına mesafe koymayan, sırtını terör örgütüne dayayan, hatta terörden beslenen bir HDP ile bazı CHP milletvekillerinin birlikte politika yaptıklarını ve ruh ikizi olduklarını görüyoruz.
 
Aralarında İzmir milletvekilleri de var mı sizce?
 
Bu konuda ulusal bütünlük konusunda çok hassas arkadaşlarımız olduğu gibi, bu hassasiyeti göstermeyen arkadaşlarımız da var. 
 
35 proje hızlanır mı?
 
35 projenin içinde en önemlisi İzkaray. Halkın yaşamına etki eden projelerin bir kısmı gerçekleşti. Bir kısmı da gerçekleşme yolunda. Ben 2019 İzmir'ini hayal ediyorum. 2019'da İzmir'de yaşamam büyük bir keyif ve onur olacak. 
 
İzmir İstanbul Otoyolu sandığa yansır mı?
 
Sandık derdinde değiliz aslında. Halka hizmet Hakk'a hizmettir. Elbette halkımız takdir edip sandıkta bunu gösterir. 
 
Bugün seçim olsa AK Parti'nin İzmir'den oyu ne kadar olur?
 
Çok rahat söyleyebilirim ki yüzde 40'ı geçeriz. Biz daha önce yüzde 37'ye kadar geldik İzmir'de. 45-46'yı yakalayan parti Büyükşehir'i alacaktır. Hedefimiz kısa sürede 40 bandını geçmektir.
 
Stat sorunu nasıl çözülecek?
 
Karşıyaka ve Göztepe statlarının temellerini attık ancak Büyükşehir'in açtığı dava nedeniyle yürütme durdu. Karşıyaka Stadı için temyiz sonucu bekleniyor. Göztepe'deyse farklı bir durum var. Danıştay kararıyla ihale iptal edildi. Yeniden ihale yapılacak ve hızlı bir süreçle statlarımız yapılacak. Bakın Karşıyaka mali sıkıntılar yaşıyor. Mali durumunun düzelmesi lazım. Bunun için stat şart şart şart... Ayrıca kuzeye ve güneye birer büyük stat sözlerimiz hala geçerli.
 
Güncelleme Tarihi: 14 Haziran 2016, 10:10
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER