banner51

İzmir'de 2019'un Startı Verildi

Bir tarafta yıllarca ''kaleyi kaptırmam'' diyen Kılıçdaroğlu; öbür tarafta oylarını bu kentte devamlı yükselten Başbakan Yıldırım.

İzmir'de 2019'un Startı Verildi

EROL YARAŞ YAZDI...

İzmir 2019 yerel ve genel seçimlerinde alacağı sonuç en çok merak edilen kent olacak. Özellikle de yerel seçimlerde. İktidarın ve ana muhalefetin iki genel başkanı milletvekili seçildikleri İzmir’de büyük bir sınav vereceklerdir.
 
Bir tarafta yıllarca ‘’kaleyi kaptırmam’’ diyen Kılıçdaroğlu öbür tarafta oylarını bu kentte devamlı yükselten Başbakan Yıldırım.
 
2019’un ne kadar iddialı geçeceğinin ilk sinyalleri, bu hafta İzmir’e askeri tatbikat için gelen Başbakan Binali Yıldırım ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan verdi.
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kentten ayrılmasından sonra 7 saat daha İzmir’de kalan Başbakan Binali Yıldırım önce medya temsilcileri daha sonrada sivil toplum kuruluşları ile bir araya geldi.
 
Her iki toplantıda Sayın Başbakan’ın verdiği mesajlar çok açıktı. Bir anlamda 2019 yılına kadar İzmir’i yatırımlara doyuracaklarının, özellikle Büyükşehir projelerinde yerel ve merkezi yönetim çekişmelerini bir kenara bırakacaklarını söyledi.
 
Her iki toplantıda Başbakan Yıldırım “İzmir olmadan Türkiye olmaz, İzmir Türkiye’ye lazım” ve ‘’ 1 Kasım’da konu İzmir olunca tüm parti beklentilerinden parti taassubundan kurtulacağız, İzmir’in konularını el birliği ile çözeceğiz dedik, bunun en büyük şahidi de Belediye Başkanımız” diyerek İzmir’e çok farklı yaklaşacağının altını bir kez daha çizerek tekrarladı.
 
Sayın Başbakan İzmir’in beklentisi olan yatırımları arttırarak ve Büyükşehir’in tıkanan projelerinde belediyenin önünü açarak İzmirlinin gönlünü daha kolay kazanılabileceğini görmüştü.
 
Ulaştırma Bakanı olarak desteğini bu kente belli oranda yansıtabilen Sayın Yıldırım, şimdi Başbakan olarak bu kentin sorunlarını daha rahat çözecektir.
 
Önümüzdeki 2,5 yıl İzmir hem merkezi hükümet tarafından hem de Büyükşehir açısından birçok temel atma ve kurdele kesme törenlerine şahit olacaktır.
 
Elbette bu hizmet odaklı yarıştan en çok karlı çıkacak olan da İzmir ve bu kentte yaşayan insanlardır. Özellikle bu güzel şehir yıllardır özlemini duyduğu devlet yatırımlarına daha fazla bir paya kavuşacaktır.
 
Bu yarışın ilginç başka bir yönüne de yazımın başında değinmiştim. İktidar ve ana muhalefet partilerinin genel başkanlarının İzmir milletvekili olarak rekabetleri. 2019’da İzmir’de iki genel başkan da çok önemli bir sınavdan geçeceklerdir. Görünen odur ki 2019’un en renkli seçim bölgesi İzmir olacaktır. 
 
Güncelleme Tarihi: 03 Haziran 2016, 09:49
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER