banner9

'İyi Doktor, İyi Mühendis Olmak Yetmez'

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde 19 Mayıs Resepsiyonu'nda konuştu. Erdoğan, gençlere "İyi doktor, iyi mühendis, iyi avukat olmak yetmez" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasından satır başları...
 
Gazi Mustafa Kemal'i devlet kuran bir kumandan ve lider olarak bugün bir kez daha anıyoruz. Aynı şekilde Rahmetli Menderes'i, Özal'ı, Türkeş'i ve Necmettin Erbakan'ı saygıyla anıyoruz. Siyasi hayatının tamamında millete hizmet için çalışmış bir kişi oarak siz gençlere aynı şeyi tavsiye ediyorum. Kendinizi yetiştirin, üretin kariyer yapın ama milletin gönlüne girmek daima önceliğiniz olsun. Karadeniz'de Akdeniz'de Ege'de meydana gelen her hadisenin bizi ilgilendirmediğini kim düşünebilir. Bizim ne ülkemize ne dünyaya arkamızı dönemeyiz.
 
"VEREN EL ALAN ELDEN ÜSTÜNDÜR"
 
Gençler unutmayın 2002 nin sonunda sadece IMF ye 23,5 milyar dolar borcumuz vardı. Şimdi IMF'e borç veren bir ülkeyiz. Türkiye çevresinde yaşanan tüm krizlere rağmen başarılıysa bu 13 yıllık başarımızın sayesindedir. Biz veren el alan elden üstündür diyerek yardımlarımıza devam ediyoruz 10 milyar doların üzerinde Türkiye'ye destek verdik. Şu anda 26 noktada konteynır kentler var. Sevgili gençler Avrupa'nın şu kadar bu kadar verelim teklifleri ile ilgilenmiyorum. 2023 hedefleri için tüm engellere rağmen var gücümüzle çalışıyoruz. Bugün burada sizler başta olmak üzere 2053 vizyonu için hedeflerini hayallerini ortaya koymalarını istiyorum. Sizden sonraki nesillere çok daha büyük nesiller bırakacağınıza inanıyrorum. Tarihe de tarife de sığmayan bir neslin evlatları olarak gözlerinizdeki ışık hiç sönmesin. Sizler Güneydoğu'nun o dağlarında bu ülkeden kaçarak Kandil'in dağlarında bu millete ihanet eden o şebekenin elhamdülillah içinde değilsiniz. Siz kalemi silahtan üstün gören bir nesilsiniz. Hakkarisi'nde Muş'unda Kars'ında her yerde üniversite olmayan il bırakmadık. Geçmişte bunlar var mıydı? Biz sizinle birlikte bu yolu yürüdük. Benim devletim var benim devletim beni yolda yalnız koymaz. Diye düşünün istedik. Biz kitap bulamıyorduk veya ağbilerimizden teksir notu satın alırdık. Şimdi kuşe kağıtla hazırlanmış kitapları yavrularımızın sıralarına koyuyoruz. Hayatımızın her alanında vazgeçilmez önem sahip teknoloji konusunda nereden nereye geldik. Son 12 yıla 18 bin km bölünmüş yol inşa ettik. bunu da geç yapılmaz olmaz denilen Marmaray'ı yaptık. Çünkü bizim dedemiz Fatih karadan gemileri yürüttü bizde denizin altından hızlı treni yürütüyoruz. Şimdi Yavuz Sultan Selim köprüsü bitiyor. Hamdolsun ülkemiz nereden nereye geldi. Bitmedi şimdi Avrasya Tüneli'ni bu yılın sonuna kadar bitirmeye çalışıyoruz. Bunlar modern Türkiye'nin işaret fişekleridir. Yeni nesil bunları bilmeyebilir ama inşallah o yollardan geçince göreceksiniz.
 
"İYİ DOKTOR, İYİ MÜHENDİS, İYİ AVUKAT OLMAK YETMEZ..."
 
Tabi bunların yanında terör örgütünün maşası haline gelen gençlerimiz de yok değil. Kötü örnek örnek gösterilmez biz iyilere bakacağız. Sadece iyi avukat iyi doktor iyi mühendis olmak yetmez iyi birer insan da olmamız gerekiyor. Biz bu yola çıkarken bu inançla çıktık. Bilgi ve hikmet.. Bilgisiz hikmet hikmetsiz bilgi olmaz. Unutmayın... Selam vermek dua etmek iş yapmak için kalkan gençlere ihtiyaçlarımız var. Vaktini en iyi şekilde değerlendiren yapıcı davranan konuşan gençlerle yol yürümek arzusundayız. Bu düşüncelerle milletin evine teşrifleriniz için teşekkür ediyor 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramınızı kutluyorum.
Güncelleme Tarihi: 19 Mayıs 2016, 17:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER