'İşte Tunceli'deyim'

MHP lideri Devlet Bahçeli, Başbakan Davutoğlu'nun hodri meydan çağrısının ardından Tunceli’ye gitti. “İşte Tunceli’deyim” diyen Bahçeli, “1937-38 hadiseleri isyandır ve bu isyana katılanlar bölücüdür” dedi. Bazı grupların protesto ettiği Bahçeli, esnaf ve cemevi ziyaretini yapmadan kentten ayrıldı.

 MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Elazığ'dan karayoluyla Tunceli'ye geçti.Konvoy eşliğinde kente gelen Devlet Bahçeli’nin ilk durağı Tunceli Valiliği oldu.Valilik önünde toplanan bir grup, Bahçeli’yi bozkurt işareti yaparak karşıladı. Gruptakiler “Devletin başına devlet gelecek” sloganları attı.Bu sırada bir kadın, “Bahçeli'yi bu topraklarda istemiyoruz” diye tepki gösterdi.Bahçeli, daha sonra Vali Osman Kaymak'ın makamına geçti. Ziyaret basına kapalı gerçekleşti.
 
Ziyareti sonrasında açıklama Bahçeli, şöyle konuştu:
 
"Ziyaretimizi sabote etmeye ve engellemeye çalıştılar. Davutoğlu, geçtiğimiz Salı günü şahsıma meydan okumuştur. Başbakan öylesine çıldırmıştı. 'Buyrun gidin cesaretiniz varsa bunu Tunceli’de de söyleyin' dedi. İşte Tuncelideyim. Türk milletinin güzide evlatlarıyla bir aradayım. Devlet milleti ile Tunceli’de.Vatan topraklarında gidemeyeceğimiz yer yoktur. Biz Türkiye’yeyiz, büyük Türk milletinin onurlu evlatlarıyız. Davutoğlu, bilmiyor, öğrenmediyse kendisine hatırlatıyorum. Bizde mangal gibi yürek demir dağları eritecek cesaret vardır. Özür lobisi kurmak iç barışa katkı sağlamaz. İç ve dış mihrakalara karşı uyanık olmalıyız. Hiçbir ahlaksız sürece müsamaha gösterilemez. 1937-38 hadiseleri isyandır ve bu isyana katılanlar bölücü teröristlerdir.Tunceli 81 vilayetimezden birisidir. Elazığ neyse Tunceli odur. Hakkari neyse Ankara aynısıdır. Bu topraklar bu vatanın ayrılmayacak, kopmayacak birer parçasıdır. O halde kardeşçe yaşamak varken, el ele, gönül gönüle Allahın nimetlerinden nasiplenmek dururken, içimizi karıştırmaya çalışanlara niçin göz yumalım, oyunlara aldanalım.Ben Tunceli'de olduğuma göre başbakan ne yapacaktır. Mahcup olmuş, mağlup düşmüş bu şahsiyet bundan sonra nasıl başbakanlık yapacaktır?Devlet diz çökmez. Devlet el de etek de öpmez. Devlet zarara düşerse milletin bozgun yaşaması kaçınılmaz olacaktır. Eğer diz çöksek, el öpsek, taviz versek bağımsızılığımzdan bahsedemeyeceğimiz gibi Tunceli ilimiz de olmayacaktı. Bu kutlu vatan hepimizindir. Acılarımız, sevinçlerimiz ortaktır.
 
Hazreti Ali bizimdir, 12 imam her şeyimizdir. Allahımız bir, peygamberimiz, kıblemiz bir, dinimiz bir, milletimiz bir, geleceğimiz bir ve aynıdır. Başbakan'ın korku deryasını kırmak için Tunceli'ye konuk olduk."Devlet Bahçeli, sözlerini "Ne mutlu diyene" diye tamamladı.Konuşmasında Pir Sultan Abdal'dan bir dizede okuyan Bahçeli, Başbakan Davutoğlu'na isyan çağrısı yaptı.
 
ARBEDE YAŞANDI
 
Öte yandan, Bahçeli'nin konuşması sırasında valilik bahçesinde bulunan Tunceli Barosu'na üye bir grup avukat tepki gösterdi.Bahçeli, bunun üzerine slogan atmaya başlayan partililerden sakin olmalarını istedi.Valilik girişinde de arbede yaşandı.
 
PROTESTO EDEN GRUBA MÜDAHALE
 
Öte yandan, Devlet Bahçeli’nin ziyaretini protesto etmek isteyen bir grup, Atatürk Mahallesi'nde gösteri yaptı.Valilik binasına doğru yürüyüş yapmak isteyen gruba, polis ekipleri gaz bombasıyla müdahale etti. TOMA’yla da grubun üzerine su sıkıldı.
 
İKİ HELİKOPTER HAVADAN KONTROL
 
Bahçeli'nin ziyareti ve konuşması sırasında valilik etrafında çok sayıda polis ve 2 helikopter desteğiyle güvenlik tedbiri alındı.Konuşmasının ardından aracına binen Bahçeli, polis koridorunda yaklaşık 300 metre uzaklıktaki Yunus Emre Camisi'ne geçerek cuma namazını kıldı.
 
ZİYARETİNİ KISA KESTİ
 
Tunceli programı kapsamında esnaf ve cemevi ziyareti yapacağı bildirilen Bahçeli, cuma namazının ardından kentten ayrıldı.

 

Güncelleme Tarihi: 28 Kasım 2014, 11:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER