'İspat Etsinler Siyaseti Bırakırım'

CHP Genel Başkanı, bütçe görüşmeleri sırasında dile getirilen, kendisine yakın kişileri SSK'ya aldığı ve 'çocuklarını SSK'lı yaptı' iddiaları yanıt verdi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, bir televizyon kanalında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu, soruları yanıtladı.
 
CHP liderine, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun bütçe görüşmeleri sırasında çocuklarını SSK'lı yaptığına yönelik eleştiriler soruldu.
 
"Ben orta okul öğrencisiysen Bingöl'ün Genç kazasında tuğlada çalıştım, keşke sigortalasaydılar beni" diyen Kılıçdaroğlu şunları söyledi:
 
"Sigortalamanın yaşı yoktur. Önce bunu bilmek gerekiyor. Kişi çalışmaya, bir riskle karşı karşıya kaldığında sigortalama zorunluluğu vardır. Benim çocuğumda çalıştı. Çocuğum sigortalıydı, ondan önce de çalışıyordu, nerede çalışıyordu, ben onu da söyleyeyim; Didim'de plajda şezlong satıyordu. O zaman yine ortaokul öğrencisiydi galiba, keşke sigortalı yapsalardı.
 
Ben aristokrat bir aileden gelmiş değilim, mal varlığı olan zengin olan aileden gelen birisi de değilim. Benim çocuklarım çalıştı. Evet, çalıştı. Ayıp mı? Hayır. Tek günahları ne? Sigortalı olmaları, olacak ne yapayım, patron sigortalı yapmış... Kaldı ki sigortalı olmak ayıp değil ki. Yaş sınırı yoktur, emekliliğe sayılan yaş sınırı 18'den başlar, 65'e kadar devam eder."
 
Türkiye'nin çocuk işçiler gerçeği olduğunu anlatan Kılıçdaroğlu, bunların çoğunun sigortalı olmadığını söyledi.
 
'YAKINLARI SSK'YI ALINDI' İDDİASI 
 
Kılıçdaroğlu, "Sosyal sigortalar kurumunda açsın baksınlar, ilk kez sosyal Sigortalar Kurumu'nun tarihinde ÖSS'yi yapan Genel Müdür kimdir acaba, memur alımında Benim, Öğrenci Seçme Yerleştirme Merkezi'ne sınavı yaptırdım. İlk kez sosyal sigortalar tarihinde sınav yaparken, noteri çağırıp noterin huzurunda sınav kağıtlarını açtıran benim" dedi.
 
Kendisine yakın bazı isimleri SSK'ya aldığı iddialarının hatırlatılması üzerine ise Kılıçdaroğlu, "Soyadı Karabulut olanı, Karabulut yaygın bir soyadı. Hepsini getirdiler, yüklediler bunlar. Soyadı Gündüz olanlar, bunlar. Soyadı Özdağ olanlar, getirdiler bunlar. Bunları söylerler, 657 Sayılı Yasaya tabi olarak veya sınavsız kimse alınmamıştır. Kim alınmıştır sınavsız, onu da söyleyeyim. SSK'nın hemşire okulları vardı. Bu okullardan mezun olan kız öğrencileri sınavsız aldık. Nasıl aldık Devlet Personel Başkanlığına sorduk, onlar da 'alabilirsiniz' dediler biz de aldık" yanıtını verdi.
 
"SİYASETİ BIRAKIRIM" 
 
Kılıçdaroğlu, "Benim dönemimde sınava girip de, kazanamadığı halde bir kişinin atandığını ispat etsinler, ben o dönemki genel müdürlükten ötürü çıkar özür dilerim, ayrıca ben genel başkan olarak da siyaseti bırakırım, bu kadar açık ve net söylüyorum. Ben onlar gibi değilim, açık, net, samimiyim. Devletin bütün kayıtları ellerinde çıkarsınlar incelesinler. Benim dönemimi incelettiler, 10 yıllık dönemi. 'Acaba bir açık bulabilir miyiz?' diye. Müfettişler rapor yazdılar, 'bulamadık' diye. O raporda onların elinde, ama iftira atmaya alışmışlar" dedi.
 
Kılıçdaroğlu, kendilerinin hükümete yönelik sınavsız atama iddialarında ise isimlerin açık ve net olduğunu söyledi.
 
"YASALAR İZİN VERDİ, ALDIK" 
 
Kılıçdaroğlu, "Benim dönemimde böyle bir kişi bile ispat etsinler, bir kişi, konuşmak kolay ispat edeceksin. Önüme koyacaksın. 'Şu kişi sınavsız girdi' diyeceksin. Bir kişi derken, sınavsız alınanlar var, kim Tıp fakültesinden mezun doktorlar, yasaların izin verdiği, Sağlık Bakanlığı da sınavsız alıyor biz de. Pratisyen doktorlarda bazı yerlerde ayrıca sınav yaptık biz. Buna benzer yasaların izin verdiği, branşlarda sınav yapmadan elaman aldık, hemşireleri, doktorları söyledim, düz herhangi bir kişi, lise mezunu veya üniversitelerin siyasal bilgiler, hukuk fakültesi vesaire devletin sınav yaparak aldığı bir yere biz de sınav yaptık" ifadesini kullandı.
 
SGK'ya usulsüz atama yaptığı iddialarına ilişkin, "Usulsüz atama yaptıysam niye ortaya çıkarmıyorlar, onlar hükümet değil mi? Çıkarsınlar ortaya ellerinden tutan mı var" yanıtını veren Kılıçdaroğlu, kurumun yaptığı ihalelere ilişkin dosyaları götürüp KİT Komisyonu'na teslim eden tek Genel Müdürün de kendisi olduğunu söyledi.
 
KİT Komisyonunun bunların tamamını incelediğini belirten Kılıçdaroğlu, o dönemde de bu tür iddiaların gündeme getirildiğini ifade etti. 
 
"DİYELİM Kİ HATA YAPTIM..." 
 
Kılıçdaroğlu, "Diyelim ki ben hata yaptım, benim hata yapmam onun yapmasına gerekçe olabilir mi? Tekrarlıyorum, SGK'ya usulsüz atama yaptığımı ispat etsinler siyaseti bırakırım. Siz aynı soruyu hükümetten herhangi bir yetkiliye sorabilir misiniz Onlar benim söylediğim şekilde aynı yüreklilikle benim verdiğim tepkiyi verebililer mi Veremezler" diye konuştu.

 

Güncelleme Tarihi: 12 Aralık 2014, 09:22
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER