'İran'dan Saygı Bekliyoruz'

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, İran’ın ’Mütekabiliyet ilkelerine’ uymayarak birkaç yıldan bu yana Türk TIR’larından geçiş ücreti aldığını belirterek, "İran’dan bu konuda saygı bekliyoruz" dedi.

'İran'dan Saygı Bekliyoruz'
Bakan Lütfi Elvan, Mersin Valisi Özdemir Çakacak’ı makamında ziyaret etti. Çakmak’tan brifing alan Bakan Elvan, Mersin’in, Türkiye’nin Doğu Akdeniz’den dünyaya açılan kapısı olduğunu anlattı. Soruları yanıtlayan Elvan, İran’ın mütekabiliyet ilkelerine uymayarak birkaç yılda Türk TIR’larında geçiş ücreti aldığını hatırlattı. İran’dan saygı beklediklerini kaydeden Elvan şunları söyledi:
 
"Sözleşmeler gereği, mütekabiliyet çerçevesinde taşımacılığın yapılması ön görülüyor. Buradaki mütekabiliyetten kastımız şudur; İran tarafı ne uyguluyorsa Türk tarafı da onu uygulayacak. Türk tarafı neyi uyguluyorsa, İran tarafı da onu uygulayacak. Ancak İran, bu mütekabiliyet ilkesini bozup, birkaç yıldan beri TIR’larımızdan ilave para almaya başladı. Örneğin, bizim sınırımızdan Tahran’a kadara gidecek olan bir TIR’dan 420 Euro, transit geçiş için 450 Euro civarında para almaya başlamıştı. Biz bunun yanlış olduğunu, mütekabiliyet ilkesi çerçevesinde bu paraları İran TIR’larından almadığımızı, dolayısıyla İran’ın da bu paraları İran’ın da bu paraları almaması gerektiğini ifade ettik. İran bu konuda ısrar etti. 10 Ekim 2014 tarihi itibariyle İran TIR’larından da mütekabiliyet çerçevesi içinde para almaya başladık. Onlar ne alıyorsa biz de onu alıyoruz. Tabii ki sorunun çözülmesini istiyoruz. Komşu ve dost ülkemiz olan İran ile önemli ticari bağlarımız önemli ilişkilerimiz var. Biz bunları önemsiyoruz ama İran’ın mütekabiliyet ilkesine saygı göstermesini bekliyoruz. Şu aşamada bazı TIR’larımız Sarp güzergahını tercih ediyorlar. Gürcistan ve Azerbaycan üzerinden Hazar’dan özellikle Kazakistan, Türkmenistan’a gitmek isteyen taşımacılık şirketlerimiz Gürcistan hattını da kullanabiliyor. Ücretler yüksek olmasına rağmen geçişler devam ediyor. Ancak, şunu da ifade etmek gerek; TIR’larımızın geçişlerinden bir azalma görülmüyor. Fakat İran’dan Türkiye’ye geçen TIR’larda bir azalma görüyoruz."
Güncelleme Tarihi: 18 Ekim 2014, 16:37
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER