'İnsanlar Yoksulluğa Alıştırılıyor'

CHP Ankara Milletvekili ve parti sözcüsü Haluk Koç, Türkiye’de bazı şeylerin iyi gitmediğini, televizyonlara davet edilen maaşlı hokkabazların anlattığı bir Türkiye olmadığını öne sürdü. Koç, "Yüzde 20’lere varan bir işsizlik var. Esnaf dükkanını açıyor, siftah yaparsa ’şükür’ diyor. Ondan sonra 23 çeşit vergi ödemeye mahkum ediliyor. İnsanlar yoksulluğa alıştırılıyor, iaşe ve sadaka devleti çıkıyor" dedi.

'İnsanlar Yoksulluğa Alıştırılıyor'
 
Haluk Koç, geçtiğimiz hafta Kızılcahamam ilçe başkanlığı görevine seçilen Seyis Kadercan’ın dün akşam ilçe başkanlığı binasında ziyaret edip, ’hayırlı olsun’ temennisinde bulundu. Haluk Koç parti binasında yaptığı açıklamada, "Türkiye’de bazı şeyler iyiye gitmiyor. Türkiye içinden, dışından tarif edildiği gibi, televizyonlara davet edilen maaşlı hokkabazların anlattığı bir Türkiye değil. İçeride sıkışık, dışarıda hepten sıkışık. Nüfusunun resmi rakamlara göre yüzde 10’u işsiz olan, o da resmi kurumlara başvurarak işsiz olduğunu beyan edenler üzerinden çıkan rakam. Başvurmayanları da dahil ettiğin zaman yüzde 20’ lere varan bir işsizlik var. Esnaf dükkanını açıyor, siftah yaparsa ’şükür’ diyor, ondan sonra 23 çeşit vergi ödemeye mahkum ediliyor. İnsanlar yoksulluğa alıştırılıp, bir iaşe ve sadaka devleti çıkıyor, sen çok şükür de. Elbette buna karşı değiliz. Ama niye yoksul olduğunu, neden kendi emeği ile evini rahat geçindirebilecek noktaya getiremediğini, neden eline geçenle çoluğuna çocuğuna bakamadığını sorgulatmıyorlar, kader. Neyin eksik, kömürün. Ben sana veriyorum. Evde yatan hastan var, ben sana onun için bakım ücreti veriyorum. Kadın ben sana şunu veriyorum, özürlü ben sana şunu veriyorum, sorgulama, karıştırma kurcalama, sus, kaderine razı ol, şükret. Bunun karşılığında bana oy vereceksin. Köyleri teker teker takip edecem, ’CHP gelirse hepsini kurutur’, Kurutur kurutur da, senin hırsızlığını kurutur" dedi.
 
Türkiye’de bir tarafta şatafat, gösteriş, lüks ve ihtişamın inanılmaz boyutta olduğunu belirttiği konuşmasında, "Halkın kendisine gitmesi gereken kaynaklarını bir zümrenin keyfi, lüksü için harcandığına tanık oluyoruz. 12 yıldır iktidardasın. ’Ey canım çalıyorlar ama çalışıyorlar’. Bu kadar büyük bütçe veriliyor sana milletin vergisi ile toplanan. Yol da yapacaksın, okulda yapacaksın, hizmet de yapacaksın. Hiçbir şey yapmadan oturulur mu ? Kendi hırsızlıklarını makulmüş gibi, o hırsızlık sanki kutsanmış, sevapmış gibi anlatmaları bir yurttaş olarak beni rahatsız ediyor" diye konuştu.
Güncelleme Tarihi: 19 Kasım 2014, 11:22
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER