'İnsan Odaklı Kalkınmadan Yanayız'

Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, AK Parti hükümetinin her zaman insan odaklı kalkınmadan yana olduğunu söyledi.

'İnsan Odaklı Kalkınmadan Yanayız'

Çeşitli temaslarda bulunmak üzere Bingöl’e gelen Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Bingöl’ün Sancak beldesini ziyaret etti. Sancak Belediyesi’ni ziyaret eden Bakan Yılmaz, partisinin belediye başkanı Fahrettin Çolban’dan ilçeye yapılan hizmetler hakkında bilgi aldı. Daha sonra basın mensuplarına bir açıklamada bulunan Bakan Yılmaz, Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin geçmişte çok ihmal edildiğini söyledi. Yılmaz, “Bunu kabul etmemiz lazım. Çok edebiyatı yapıldı herkes büyük, büyük laflar etti, fakat kimse buralara gerçek anlamda el atmadı. Yeterince hizmet getirmedi. Fakat bu son 10 yıllık dönemde bütün Türkiye’ye hizmet gitti” dedi.

 
Türkiye’de yatırım alanında Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ne daha ayrıcalıklı bir şekilde hizmet götürüldüğünü kaydeden Bakan Yılmaz,KÖYDES, SODES ve BELDES’lerle yeni üniversiteler kurulduğunu, yolların, göletlerin yapıldığını ve çok çeşitli kanallarla eğitime, sağlığa, emniyete her alana yatırımlar yapılarak, altyapılarla belediye hizmetleriyle bu günlere gelindiğini söyledi. Yılmaz, “Özellikle imkanı kısıtlı belediyelerimize destek olmak amacıyla bazı yeni programlar devreye koyduk, bunlardan bir tanesi SUKAP dediğimiz program. Aslında biz yeterince iyi anlatamadık bu proje Türkiye’de en az KÖYDES kadar önemli. Gerçekten çok büyük bir nüfusa hizmet götüren bir program. SUKAP sayesinde imkanı olmayan belediyelerimiz altyapı projelerin i gerçekleştirme şansına kavuşuyor. Nüfusu 25 binin altında olan belediyelere yüzde 50 hibe veriyoruz. Karşılıksız yüzde 50 geri kalanını da uzun vadeli bir kredi şeklinde sağlıyoruz. Tek kuruş belediyelerin kasasından çıkmadan çok önemli altyapılar gerçekleşiyor. Nüfusu 25 binin üstünde olanlara da uzun vadeli uygun koşullu krediler sağlıyoruz, bu şekilde bu ihtiyaçlar sağlanıyor” ifadelerini kullandı.
 
Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz hükümetin her zaman insan odaklı kalkınmadan yana olduğunu söyledi. Yımaz, “Diğer taraftan bizim hükümetimiz her zaman şunu söyledi, biz insan odaklı bir kalkınmadan yanayız, bizim politikalarımızın merkezinde insan var. Hiçbir insanımız kıyıda köşede kalsın istemiyoruz. Hiçbir insanımız ben uzaktayım bana ulaşılmadı desin istemiyoruz. Dolayısıyla en ücra bölgelere kadar hizmetlerimizi götürüyoruz ve Sosyal Destek Programıyla özellikle imkanı kısıtlı olan insanlarımıza bir fırsat eşitliği sağlamak için gerekli projeleri yapıyoruz. Bingöl’de de bu anlamda çok sayıda proje yürüttük” şeklinde konuştu.
 
Bakan Yılmaz daha sonra Adaklı ilçesini ziyaret etmek üzere Sancak beldesinden ayrıldı. Yılmaz ve beraberindeki heyet, Adaklı İlçe Belediye Başkanlığı’nda basına kapalı toplantı yaptı.
Güncelleme Tarihi: 19 Ocak 2014, 13:11
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER